سه شنبه، ۲۶ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 16 July , 2024

سرمایه‌گذاری ۱٫۳ هزار میلیارد تومانی معاونت علمی در حوزه میکروالکترونیک/ پیگیری ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری میکروالکترونیک

نسخه قابل پرینت
کد خبر:52424
یکشنبه، ۱۰ تیر، ۱۴۰۳ | 15:43

سرمایه‌گذاری ۱٫۳ هزار میلیارد تومانی معاونت علمی در حوزه میکروالکترونیک/ پیگیری ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری میکروالکترونیک

به گفته مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک، بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال منابع برای توسعه فناوری میکروالکترونیک در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پیش بینی شده و برنامه‌های مشترک معاونت علمی برای توسعه این حوزه در حال اجرا هستند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، محمدحسین محمدی لاریجانی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: براساس ماده ۹۹ برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور، یکی از حوزه های پیشران و اقتدارآفرین فناوری، حوزه ریزالکترونیک (میکروالکترونیک) است که معاونت علمی ریاست جمهوری موظف شده است تا با حداکثر ظرفیت خود و با همکاری سایر دستگاه ها، به منظور یکپارچه سازی زیرساخت های این حوزه و جذب و توانمندسازی نخبگان اقدامات لازم را انجام دهد.

بر همین اساس بنا به دستور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، برنامه میکروالکترونیک مشترکی بین ستادهای توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان این معاونت برای توسعه زیست بوم این فناوری در چهار محور اصلی در نظر گرفته شده است که طراحی و ساخت بدون کارخانه (Fabless) تراشه های مجتمع راهبردی یا مورد تقاضای صنعت و بازار و طراحی و ساخت سنسورهای صنعتی و پر مصرف، از اولویت‌های این برنامه به شمار می‌روند.

همچنین توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته صنعت نیمه هادی با ارزش افزوده بالا و توسعه فناوری ساخت ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی‌ها از دیگر محورهای این برنامه راهبردی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه طراحی و ساخت تراشه مجتمع بدون کارخانه (Fabless)، معاونت علمی و فناوری در برنامه مشترک ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و برنامه ملی میکروالکترونیک این معاونت و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و محوریت اجرایی مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از ابتدای سال جاری تأسیس و راه اندازی مرکز ملی پیشران طراحی تراشه را با تصویب و ابلاغ برنامه و اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومانی، برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ایجاد دفاتر طراحی متصل به صنعت و ارائه خدمات طراحی و ساخت تراشه بدون کارخانه به شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها در دستورکار خود قرار داد که مراحل راه اندازی آن رو به پایان است.

لاریجانی تصریح کرد: در حوزه توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته نیمه هادی، برنامه مشترکی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان توسط ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته و برنامه ملی میکروالکترونیک ارائه و در معاونت علمی تصویب و ابلاغ شد. این برنامه متمرکز بر سه محور استحصال مواد نیمه هادی با ارزش افزوده بالا از باطله های صنعتی، توسعه فناوری خالص سازی مواد نیمه هادی، اکتساب دانش ساخت مواد مصرفی تحریمی فرآیند تولید نیمه هادی ها و نیز مواد فرآیند تولید است.

همچنین در حوزه طراحی و ساخت سنسورهای صنعتی و پرمصرف، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه فناوری های این حوزه در برنامه مشترک ستاد نانو و میکرو و برنامه ملی میکروالکترونیک پیش بینی شده است. علاوه بر این برای توسعه فناوری تولید ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی ها، در این برنامه مشترک پیش بینی ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار شده است که در سیر مراحل ارزیابی و تصویب قرار دارند.

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک تصریح کرد: این برنامه ها در راستای بسترسازی جهت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری میکروالکترونیک در نظر گرفته شده اند که یکی از شش مرکز مهم و راهبردی معاونت علمی در توسعه فناوری های پیشران و اقتدارآفرین کشور خواهد بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف هزار دلاری ارزش هر تن از اقلام صادراتی و وارداتی کشور

نخستین ابر میکروالکترونیک کشور راه‌اندازی شد

اعزام نمایندگان ایران به هجدهمین دوره المپیاد بین المللی میکروالکترونیک

توسط محققان میکروالکترونیک کشور انجام شد: حکاکی کل قرآن کریم بر روی سنگ عقیق در قطر ۱۶ میلی متر

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها