سه شنبه، ۴ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Tuesday, 23 April , 2024

پیشگیری از خطرات بارداری با دستگاه دانشمند ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47752
دوشنبه، ۱۴ تیر، ۱۴۰۰ | 12:16

پیشگیری از خطرات بارداری با دستگاه دانشمند ایرانی

محققان انستیتوی ملی بهداشت آمریکا به سرپرستی یک دانشمند ایرانی، موفق به ساخت دستگاهی شدند که با اندازه گیری میزان اکسیژن جفت در زنانی که بارداری های پرخطر دارند از آسیب به جنین پیشگیری می کند.

به گزارش دیده بان علم ایران، اختلال در میزان اکسیژن جفت ممکن است منجر به عوارضی چون پره اکلامپسی، محدودیت رشد داخل رحمی، هیپوکسی جنینی و فلج مغزی شود.
دستگاه طراحی شده، سطح اکسیژن جفت را با تاباندن نور نزدیک به مادون قرمز به شکم فرد باردار اندازه گیری کرده و امکان پیشگیری از خطرات را میسر می‌کند.

دکتر امیرحسین گنج بخش، رئیس بخش بیوفوتونیک انستیتوی ملی بهداشت آمریکا که هدایت این تحقیق را برعهده داشته گفت: با پیشرفت دستگاه های تصویربرداری، اهمیت پلاسنتا (جفت) در بارداری سالم هرچه بیشتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

به گفته وی بزرگترین چالش ساختن این دستگاه، تاباندن نور به پلاسنتا و گذراندن آن از لایه های مختلف بدن است که نیازمند انجام محاسبات پیچیده ریاضی بوده است.

آزمایش‌های این گروه، سطح اکسیژن در زنانی که پیچیدگی های بارداری داشتن را ۹۶.۵ ۶ درصد اندازه گیری کرده است که نسبت به زنانی که بارداری سالم دارند ۵.۷ درصد کمتر بود.

این دستگاه بر روی ۱۲ زن باردار که شش نفر از آنها مشکلات دوران بارداری داشتند آزمایش شده است و نتایج اولیه آزمایش‌ها نشان می‌دهد این دستگاه قادر است مشکلات ناشی از بارداری را تشخیص دهد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

گزارش مشاهده تصادفی عارضه بسیار نادر «جنین سنگی» در زن ۵۲ ساله ایرانی

افزایش کم وزن مادر، احتمال تولد نوزاد کم وزن را دو برابر می کند

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی لیزر عروقی جنین در کشور

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟!/نتایج بسیار هشداردهنده مطالعه دانشمندان ایران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها