پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

پایان پنهان‌کاری یک پروتئین‌ عامل ‌آلزایمر با فناوری تصویربرداری سه بعدی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:3645
یکشنبه، ۲۷ تیر، ۱۳۹۵ | 10:57

پایان پنهان‌کاری یک پروتئین‌ عامل ‌آلزایمر با فناوری تصویربرداری سه بعدی

با وجود آن که هر سال تحقیقات جدیدی در زمینه  آلزایمر در مجلات علمی منتشر می‌شود ، دانشمندان نتوانسته‌اند  علل قطعی این بیماری را درک کنند و اکنون یک فناوری تصویربرداری جدید  ارائه شده که به گفته محققان آن، می‌تواند درک بهتری از دلایل این بیماری و توسعه درمان‌های موثرتر ارائه دهد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، این فناوری که توسط دانشمندان دانشگاه راکفلر در نیویورک ساخته شده، به متخصصان کمک می‌کند تا تصویر سه‌بعدی را از پروتئینی که ممکن است باعث این اختلال ویرانگر مغزی باشد، ایجاد کنند.

آمار موسسات ملی بهداشت در آمریکا نشان داده که بیش از پنج میلیون آمریکایی به آلزایمر مبتلا هستند. این اختلال عصبی نوعی زوال عقل است که توانایی تفکر، یادآوری خاطرات و برخی عملکردهای مغز را در مبتلایان از بین می‌برد.

تحقیقات پیشین نشان داده که ایجاد پروتئین بتا آمیلوئید با پیشرفت آلزایمر مرتبط است. البته هنوز مشخص نیست که چرا این پلاک در درجه اول در مغز انباشته می‌شود.

جمع‌آوری تصاویر بتا آمیلوئید میسر نیست؛ زیرا باید قطعات نازکی از ماده مغز را در اختیار داشت و آن‌ها را در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد.

به گفته دانشمندان، این روش بررسی دوبعدی پروتئین مذکور بسیار محدود است. اما رویکرد جدید توانسته این تصاویر را بصورت سه‌بعدی نمایش دهد.

در گذشته دانشمندان باید بخش‌های کوچکی از مغز را برداشته و بصورت لایه‌لایه کنار هم قرار می‌دادند تا یک تصویر سه‌بعدی ایجاد کنند؛ اما این کار بسیار زمانبر بود.

محققان با همکاری موسسه فیشر ابزار iDISCO را تولید کردند که فناوری‌ها و روش‌های میکروسکوپی گوناگونی را برای مشاهده یک نمونه در شکل سه‌بعدی با هم ترکیب کرده است.

این فناوری تصویربرداری با شستشوی مغز موش یا بخش‌هایی از مغز انسان با محلول‌های پیچیده کار می‌کند. این امر باعث شفاف شدن چربی مغز می‌شود.

محققان سپس از میکروسکوپ‌های پیشرفته برای اسکن درون مغز و حضور احتمالی پلاک بتا آمیلوئید استفاده خواهند کرد.

میکروسکوپ مورد نظر، میکروسکوپ ورق نوری نام دارد که یک ورق از نور را به میان مغز می‌فرستد و هر صفحه را در دوره‌های پی‌درپی اسکن می‌کند. از این طریق‌، ابزار مذکور به جمع‌آوری داده‌ها و ساخت یک تصویر سه بعدی از آن‌ها می‌پردازد.

محققان امیدوارند که فناوری جدید بتواند برخی از اسرار پشت شکل‌گیری پلاک آمیلوئید بتا و منشا آلزایمر را آشکار کنند.

این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

افتتاح «مرکز ملی نخستی‌سانان» در نیمه مردادماه

موفقیت محققان ایرانی در ساخت ایمنوسنسور تشخیص زود هنگام آلزایمر

توسط محققان ایرانی ارائه شد: نخستین مدل تکاملی رفتار شبکه‌های نورونی مغز در مراحل خواب با تک کانال EEG

دانشمند ایرانی، برنده جایزه ترولند ۲۰۲۲ آکادمی علوم آمریکا شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها