جمعه، ۲۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Friday, 14 June , 2024

ادامه حراج ذخایر ژنتیکی ایران در اروپا!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:2626
چهارشنبه، ۹ تیر، ۱۳۹۵ | 12:40

ادامه حراج ذخایر ژنتیکی ایران در اروپا!

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی گامی مهم در حفظ ثروت ملی کشور است و باعث جلوگیری از حراج این ذخایر می‌شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران مصطفی قانعی در خصوص گزارشی مبنی بر حراج ذخایر ژنتیکی کشور در اروپا، بیان کرد: تنها راه جلوگیری از حراج ذخایر ژنتیکی تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی در دولت و مجلس است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: ستاد، پیش‌نویس قانون حمایت از ذخایر ژنتیکی را با هدف پیشگیری از هدر رفت و سرقت ذخایر ژنتیکی که بسیار ارزشمند و گرانبهاست تهیه کرده ولی هنوز به تصویب دولت و مجلس نرسیده است.

وی تصریح کرد: مساعدت دولت در تسریع تصوب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی مهم ترین راهکار برای حفظ این ذخایر ارزشمند کشور است.

به گفته قانعی، طبق این قانون، افراد خاطی باید مجازات شوند ولی به دلیل عدم تصویب آن، هیچ برخوردی با خاطیان صورت نمی گیرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دولت، قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی را بر ای اصلاح پاره ای از نقایص موجود در آن، دوباره از مجلس پس گرفته و در حال بررسی و اصلاح آن است که امیدواریم هر چه زودتر این قانون به تصویب برسد.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد چندی پیش خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه یک شرکت اروپایی تهیه و فروش زهر و سم جانوران، در فهرست خود فروش زهر ۳ گونه از مارهای کمیاب ایران و یک گونه عقرب ایرانی را به حراج گذاشته است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

معرفی شش گونه جدید زعفران از ایران

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران منصوب شد

شناسایی سویه های مخمری ضد آلودگی قارچی انگور

دستیابی به سویه‌های مخمری با پتانسیل پروبیوتیکی از نمونه‌های سنتی کفیر ایران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها