شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

فناوری توسعه مخزن نفتی «کوپال» به ایران منتقل می‌شود

نسخه قابل پرینت
کد خبر:978
شنبه، ۱۵ خرداد، ۱۳۹۵ | 11:28

فناوری توسعه مخزن نفتی «کوپال» به ایران منتقل می‌شود

دانشگاه صنعتی شریف تفاهم‌نامه‌ای را با اعضای کنسرسیوم نفتی اروپایی و کانادایی امضا کرد که بر اساس آن فناوری توسعه مخزن نفتی «کوپال» به کشورمان منتقل می‌شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران ، دانشگاه صنعتی شریف در جلسه ای که با حضور رییس شرکت ملی نفت فیلیپین، رییس شرکت AGR نروژ، نورهایم سفیر نروژ، دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف و دکتر آیت اللهی مدیر پژوهشکده بالادستی نفت این دانشگاه و چندتن از اساتید دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، تفاهم نامه همکاری در زمینه توسعه میادین نفتی را منعقد کرد.

نورهایم، سفیر نروژ در ابتدای جلسه در سخنانی کوتاه، ابراز امیدواری کرد که امضا و اجرای چنین تفاهم نامه‌هایی آغازی برای افزایش همکاری‌های مشترک میان طرفین باشد.

مدیرعامل شرکت AGR که ارائه دهنده خدمات فنی نفتی است نیز با بیان این نکته که شرکت‌های نفتی جهان چندملیتی از مشتریان این شرکت هستند، اعلام کرد: تمامی تجهیزات و تکنولوژی‌هایی که در این شرکت وجود دارد، بر اساس این تفاهم نامه در اختیار دانشگاه صنعتی شریف قرار خواهد داد و به این ترتیب دانشگاه شریف می‌تواند به بهترین نحو، برای توسعه میادین نفتی از آنها استفاده کند.

مدیر عامل شرکت ملی نفت فیلیپین نیز ضمن قدردانی از رییس دانشگاه شریف برای فرصت پیش آمده جهت حضور در جلسه امضای این تفاهم نامه اعلام کرد که ایران اولین کشور خارجی است که این شرکت در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.

بر اساس اعلام سایت دانشگاه شریف، دکتر شهاب‌الدین آیت‌اللهی رییس پژوهشکده بالادستی نفت دانشگاه صنعتی شریف در نشست اعضای کنسرسیوم نفتی اروپایی/ کانادایی که جهت انجام مذاکرات در زمینه همکاری با دانشگاه صنعتی شریف در مجتمع خدمات فناوری شریف برگزار شد، گفت: از سوی وزارت نفت طرح‌های کلانی به دانشگاه‌ها واگذار شده است. یکی از ملزومات این طرح‌ها استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا است. کشور نروژ از یک طرف در زمینه نفتی بسیار پیشرفته است و از طرف دیگر ارتباط خوبی با ایران دارد.

وی ادامه داد: ما از کنسرسیوم نروژی و ایتالیایی دعوت کرده‌ایم که توافقنامه‌ای برای توسعه مخزن نفتی کوپال که یکی از مخازن بزرگ نفتی جنوب ایران است با یکدیگر امضا کنیم.

رییس پژوهشکده بالادستی نفت دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این مخزن در شرایط فعلی مشکلاتی دارد که دانشگاه صنعتی شریف به تنهایی قادر به رفع کامل آنها نیست. بنا بر این تصمیم گرفتیم تا از شرکت‌های خارجی استفاده کنیم.

آیت‌اللهی گفت: به همین منظور با چند شرکت‌ معتبر نروژی با حضور سفیر این کشور و رییس دانشگاه صنعتی شریف تفاهم‌نامه‌هایی امضا شد.

وی تأکید کرد: اگر بتوانیم یک درصد برداشت از مخزن کوپال را افزایش دهیم، با قیمت نفت بشکه‌ای ۵۰ دلار تقریبا ۵ میلیارد دلار می‌توانیم درآمدزایی کنیم.

دکتر آیت‌اللهی در خصوص مشکل عمده مخزن کوپال گفت: مخزن کوپال مخزن خاصی است که مشکل عمده آن آسفالتینگ است. البته در شکل حفاری هم مشکلاتی وجود دارد که باعث از دست دادن چاه‌های نفتی می‌شود. ما می‌توانیم از فناوری‌های نوینی که نروژی‌ها ابداع و در کشور خودشان استفاده می‌کنند، بهره‌ ببریم و این فناوری‌ها از طریق دانشگاه شریف می‌تواند در دسترس قرار گیرد.

وی در خصوص هزینه‌های اجرای این تفاهم نامه اظهار کرد: هزینه این پروژه‌ها توسط وزارت نفت حمایت می‌شود، یعنی هم بودجه ریالی و هم بودجه ارزی برای آن در نظر گرفته شده و امیدواریم بودجه ارزی جوابگوی این پروژه باشد که مقدار اولیه بودجه آن تصویب شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شریف خاطرنشان کرد: این پروژه در سه مرحله کوتاه ‌مدت، میان مدت و بلندمدت طراحی شده که مرحله کوتاه مدت آن شش ماهه است.

آیت اللهی تصریح کرد: دانشگاه شریف در زمینه طرح‌های نفتی همیشه پیشرو بوده است و از گروه‌های مختلف در کشور دعوت به عمل آمده است و یک کنسرسیوم از دانشگاه‌های شیراز، شریف، آزاد، صنعت نفت و پژوهشگاه‌های صنعت نفت و ازدیاد نفت تشکیل شده است که شریف می‌تواند نقطه اتکای این دانشگاه‌ها باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

موفقیت دو محقق ایرانی در نروژ: ساخت پاک ترین توربین گازی جهان با آلایندگی صفر

افزایش میزان برداشت نفت سنگین از مخازن با روش ابداعی محققان دانشگاهی

طراحی فاز ارزيابي میدان نفتی سپهر با همكاري پژوهشگران صنعت نفت

برنده نوبل فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف: سیستم جدید واحدهای اندازه‌گیری سال آینده جایگزین سیستم فعلی می‌شود

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها