دوشنبه، ۱۴ اسفند، ۱۴۰۲ | Monday, 4 March , 2024

سامانه کاربردی پایش ماهواره ای محیط زیست راه اندازی می شود

نسخه قابل پرینت
کد خبر:843
سه شنبه، ۱۱ خرداد، ۱۳۹۵ | 15:01

سامانه کاربردی پایش ماهواره ای محیط زیست راه اندازی می شود

سامانه کاربردی پایش و رصد ماهواره ای با هدف پایش محیط زیست و مخاطرات طبیعی با همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان محیط زیست راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، تفاهم نامه همکاری میان دو سازمان فضایی ایران و محیط زیست با هدف ایجاد سامانه های کاربردی پایش ماهواره ای برای تنوع زیستی و عرصه های طبیعی و پایش مخاطرات ظهر امروز سه شنبه ۱۱ خرداد به امضا رسید.

امضای این تفاهم نامه با حضور محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران و دکتر فرهاد دبیری معاون سازمان محیط زیست انجام شد.

همایون صدر، معاون سازمان فضایی ایران گفت: پس از ۴۰ سال از شروع فعالیت های سنجش از دور در ایران امروز شاهد آن هستیم که دانش و نیاز به استفاده از این فناوری در میان سازمان ها و نهادهای کشور احساس می شود.

وی گفت: با اقدامات انجام شده توسط سازمان فضایی ایران شاهد تحول در نهادهای دولتی و دانشگاهی برای همکاری در زمینه فناوری سنجش از دور هستیم و در این جهت همکاری هایی را با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت نیرو و وزارت ارتباطات داشته ایم و هم اکنون نیز این همکاری با سازمان محیط زیست وارد مرحله جدیدی شده است.

صدر با بیان اینکه فناوری سنجش از دور در زمینه های مختلف محیط زیستی می تواند به عنوان یک ابزار کارآمد مورد استفاده قرار گیرد، ادامه داد: توسعه پایدار، امنیت آب و غذا، پایش زمین و ارزیابی محیط زیست و زیرساخت های لازم برای فعالیت های حفظ محیط زیست از جمله مواردی است که در این تفاهم نامه بر آن تاکید شده است.

وی با اشاره به کاربردهای فناوری سنجش از دور در حفظ گونه های گیاهی، انتخاب مناسب کاربری اراضی، جلوگیری از تخریب زیستگاه ها و کمک به مدیریت بحران و بلایای طبیعی تاکید کرد: در این راستا قرار است با ایجاد سامانه کاربردی ماهواره ای جهت وقوع آتش سوزی جنگل ها، پیش بینی سیل و بررسی فرسایش خاک و خطر خشکسالی با سازمان محیط زیست در سال جاری همکاری داشته باشیم.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه سامانه پایش آتش سوزی در جنگل ها، سامانه پایش تغییرات کاربری اراضی و پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع، پایش حریم رودخانه ها و منابع آبی زیستگاه ها راه اندازی خواهد شد.

به گفته وی تامین تصاویر ماهواره ای در جهت این کاربردها از جمله اقداماتی است که بر اساس این تفاهم نامه باید از سوی سازمان فضایی انجام شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها