پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

ساخت دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا با تلاش محققان دانشگاهی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:6939
یکشنبه، ۱۴ شهریور، ۱۳۹۵ | 15:51

ساخت دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا با تلاش محققان دانشگاهی

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شد نمونه های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج و استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران در این مورد اظهار داشت: توسعه نیروگاه‌ها به منظور تأمین برق با توجه به پتانسیل های موجود در هر منطقه و نیاز ساکنان، صنایع و مصرف‌کنندگان ارزیابی و برآورد شده و یک یا چند گزینه به‌عنوان اولویت‌های تأمین انرژی موردنیاز معرفی می‌شود.

وی افزود:اجرای پروژه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا در مقیاس صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۹۳ و با رویکرد توسعه دانش فنی ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر آغاز شده است. سامانه تولید برق از امواج دریا که تحت عنوان پلتفرم هیدرولیکی نیز شناخته می‌شود در نزدیکی ساحل نصب می شود. این مبدل جزء مبدل‌های کمتر پیچیده بوده و به نسبت سایر مبدل‌ها، دارای ابعاد کوچک‌تری است. اما نصب تجهیزات و سامانه‌های وابسته در ساحل، هزینه تولید انرژی را در مقایسه با سامانه‌های دورتر از خط ساحلی کاهش می دهد. همچنین دسترسی به این سامانه برای بازدید و تعمیرات راحت تر است.

به گفته دکتر روح الله احمدی، استادیاردانشگاه علم وصنعت ایران و همکار بخش تبدیل انرژی، مهمترین ویژگی این پروژه ماهیت هیبریدی آن و بهینه سازی سیستم برای رسیدن به بازدهی بسیار بالاست. به همین منظور، با توجه به شرایط محدوده امواج خلیج ‌فارس و دریای عمان، طراحی نمونه آزمایشگاهی مبدل انرژی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی آغاز شد و پس از تحلیل مقدماتی، نمونه آزمایشگاهی در مقیاس ۱۰وات ساخته و با موفقیت آزمایش شد.

وی گفت: همچنین جهت تولید نمونه نیمه‌ صنعتی دستگاه برنامه‌ریزی صورت پذیرفت و درسال  ۹۴ طراحی و ساخت مبدل انرژی در مقیاس متوسط با توان نامی یک کیلو وات آغاز شده و در تیرماه سال  ۹۵ با موفقیت آزمایش شد.

احمدی برخی مزایای اجرای این طرح را شامل  رفع نیاز نیروهای نظامی و صنعتی به برق و آب شیرین،  تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مناطق کمتر توسعه یافته جنوب کشور،‌ کاهش مصرف سوخت های فسیلی‌،  تأمین بخشی از انرژی لازم جهت تولید آب شیرین موردنیاز کشور در سال های آینده، حذف هزینه حمل و نقل سوخت برای تأمین انرژی مناطق ساحلی،‌  آماده سازی بستر برای طراحی و ساخت نیروگاه امواج با ظرفیت بالاتر،‌ بومی سازی طراحی و ساخت نیروگاه‌های امواج در کشور،‌ افزایش امنیت انرژی برای مناطق جنوب کشور،   کمک به صنعت کشاورزی و اشتغال زایی در مناطق جنوب کشور و  احیای زمین های بایر جهت کشت محصولات کشاورزی برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با دستیابی به فناوری ساخت دستگاه پیشرفته تولید برق و آب شیرین از امواج دریا، مسئولین دانشگاه علم وصنعت ایران، در صدد ساخت نمونه صنعتی آن هستند و بدین منظور با صنایع مربوطه مذاکراتی را صورت داده‌اند. بنا به گفته مسئولین، احداث نیروگاههای امواج در مقیاس صنعتی در قالب یک شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه علم و صنعت ایران در دستور کار است.

گفتنی است فناوری ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج، تنها در اختیار چند کشور معدود مانند دانمارک، چین، انگلستان، ژاپن، ایالات‌متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

افتتاح خط تولید کاملا بومی «لوله خلأ خون‌گیری» در کشور

معرفی آنلاین نیازهای فناورانه صنعت برق در صندوق نوآوری و شکوفایی

دستاورد محققان ایرانی در بهبود چاپگرهای سه بعدی بتنی صنعت ساختمان

در پایان نامه برتر جوش کشور ارائه شد: روشی جدید در جوشکاری آلیاژهای نانوساختار

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها