پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

تشخیص زود هنگام پارکینسون با پروتئین چسبناک

نسخه قابل پرینت
کد خبر:6695
جمعه، ۱۲ شهریور، ۱۳۹۵ | 11:30

تشخیص زود هنگام پارکینسون با پروتئین چسبناک

محققان دانشگاه ادینبورو در اسکاتلند در دستاوردی نویدبخش یک روش تشخیص زودهنگام نوعی زوال عقل موسوم به “زوال لوی” را ابداع کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران این تحقیق بر روی تعداد کمی بیمار، ۳۸ نفر، انجام شده اما پژوهشگران می‌گویند دقت تست بسیار زیاد بوده است.

پارکینسون بیماری پیشرونده‌ای است که باعث از بین رفتن سلول‌های عصبی شده، نه دلیل آن به درستی مشخص است، نه درمان قطعی دارد نه تست تشخیصی.

در بیماری پارکینسون و دمانس لوی، برخی پروتئین‌ها به یکدیگر چسبیده و توده‌هایی را تشکیل می‌دهند که مانع از کارکرد طبیعی سلول‌های عصبی و باعث مرگ زودرس آنها می‌شوند.

به این توده پروتئینی توده (جسم) لوی می‌گویند که پروتئین اصلی تشکیل دهنده آن آلفا-سینوکلئین نام دارد اما ممکن است برخی پروتئین‌های دیگر هم در شکل‌گیری آن نقش داشته باشند.

در بررسی میکروسکوپی بافت مغز مبتلایان به پارکینسون و دمانس لوی، این توده‌های لوی دیده می‌شوند که در واقع تشخیص بیماری را قطعی می‌کنند.

در این تحقیق محققان دانشگاه ادینبورو سعی کردند تجمع و به هم چسبیدن پروتئین آلفا-سینوکلئین را در مایع مغزی نخاعی بررسی کنند و ببینند آیا می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای تشخیصی به کار گرفت یا نه.

برای ردیابی این پروتئین در مایع مغزی نخاعی آنها از روشی (RT-QuIC) استفاده کردند که پیش از این برای تشخیص بیماری کروتزفلد یاکوب (جنون گاوی) استفاده شده بود.

آنها در این روش تغییراتی دادند و با کمک آن مایع مغزی نخاعی ۳۸ نفر را بررسی کردند. این روش بیماری ۱۹ نفر از بیست مبتلا به پارکینسون را به درستی تشخیص داد و در سه نفر دیگر هم که به پارکینسون مبتلا نبودند نشان داد که در معرض خطر ابتلا قرار دارند. این تست سلامت ۱۵ نفر دیگر را هم که به پارکینسون مبتلا نبودند نشان داد.

بنابر این تاز زمانی که بیماری از روی علائم، شرح حال و برخی تست های بدنی و ذهنی تشخیص داده شود زمان زیادی طول می کشد.

دکتر آلیسون گرین از دانشگاه ادینبورو می‌گوید این تست تشخیصی برای انواع دیگر دمانس از جمله آلزایمر مناسب نیست اما “ما امیدوارم با بهبود این روش بتوانیم پارکینسون را بهتر تشخیص دهیم.”

دکتر بکی پورت از انجمن پارکینسون بریتانیا می‌گوید برای اینکه ببینیم آیا این تست همچنان به درستی بیماری را تشخیص می‌دهد باید تحقیقات وسیعتری انجام شود اما این تحقیق “بسیار امیدوارکننده” است چون به “یک تست ساده و دقیق برای تشخیص پارکینسون نیاز فوری وجود دارد.”

مطالب مرتبط

نشان طلای کنگره بین‌المللی پارکینسون و اختلالات حرکتی به استاد ایرانی اعطا شد

گام مهم محققان ایرانی در طراحی نانوداروی مهار پارکینسون

پیشگیری و درمان بیماری‌های سیستم عصبی با نانوسامانه‌ پژوهشگران کشور

ساخت دستگاهی برای تحریک عمقی مغز توسط محققان دانشگاه تهران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها