پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

اختصاص رتبه نخست تعداد مقالات انگلیسی نمایه شده در ISC به ترکیه

نسخه قابل پرینت
کد خبر:6593
چهارشنبه، ۱۰ شهریور، ۱۳۹۵ | 07:38

اختصاص رتبه نخست تعداد مقالات انگلیسی نمایه شده در ISC به ترکیه

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: عراق با ۳۶ هزار مقاله، رتبه اول مقالات ثبت شده به زبان عربی و ترکیه با ۴۰ هزار مقاله رتبه نخست تعداد مقالات ثبت شده به زبان انگلیسی در  ISC  را دارا هستند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر ‘محمدجواد دهقانی’ در نشست شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از برنامه ریزی این مرکز برای برگزاری همایش دانشمندان برتر جهان اسلام خبر داد و خواستار همکاری دستگاه های مختلف برای برگزاری مطلوب این نشست شد.
وی با اشاره به این که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سال ۱۳۸۷ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی و برای نشر و ترسیم نقشه علمی حوزه های مختلف دانشی کشورهای جهان اسلام و توسعه نرم افزارهای مرتبط، نمایه سازی نشریات کشورهای جهان اسلام، برگزاری همایش های علمی و بین المللی در حوزه علم سنجی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ایران و دیگر کشورهای اسلامی تشکیل شده است، به تشریح عملکرد این مرکز پرداخت.
دهقانی با بیان این که تاکنون یک هزار و ۵۰۸ نشریه پژوهشی از کشورمان و در مجموع، چهار هزار و ۱۳۸ نشریه علمی پژوهشی از همه کشورهای اسلامی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه شده اند، اظهار داشت: از این تعداد، یک هزار و ۱۴۵ نشریه به زبان فارسی، یک هزار و ۷۵ نشریه به زبان انگلیسی، ۲۵۱ نشریه به زبان عربی، ۱۹ نشریه به زبان فرانسه و بقیه از دیگر زبان ها هستند.
وی با یادآوری این که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از سال ۱۳۸۹ به صورت رسمی و سالانه، دانشگاه ها و موسسات تحقیقات کشور را بر مبنای مجموعه ای از شاخص ها و معیارها رتبه بندی می کند، گفت: هم اکنون دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی نسبت به رتبه خود حساس هستند و احساس رقابت علمی در میان آنها به صورت قوی وجود دارد.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: در سال گذشته، ۱۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه بر اساس ۲۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و فعالیت های اجتماعی- اقتصادی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از سال ۱۳۹۰ گردآوری اطلاعات همایش های علمی معتبر کشور را بر عهده دارد و تاکنون ۹۰۰ همایش را در فهرست خود ثبت کرده است که با بازنگری و اصلاح فرآیندهای ثبت همایش در سال ۱۳۹۴، آمار ثبت این همایش ها در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ماقبل آن، ۱۰۰ درصد رشد پیدا کرد.
دهقانی با بیان اینکه تاکنون ۱۷۴ هزار و ۱۷۸ مقاله به زبان انگلیسی و ۸۱ هزار و ۱۵۷ مقاله عربی از کشورهای اسلامی در پایگاه ISC ثبت شده است، گفت: از میان مقالات نمایه شده در این پایگاه ، ۳۴۴ هزار مقاله به زبان فارسی، ۱۷۲ هزار عنوان به زبان انگلیسی و ۸۰ هزار مقاله به زبان عربی است.
به گفته وی، کشور عراق با بیش از ۳۶ هزار مقاله رتبه اول، سوریه با بیش از ۱۰ هزار مقاله رتبه دوم و اردن با بیش از ۸ هزار مقاله رتبه سوم مقالات نمایه شده به زبان عربی را دارا هستند و ترکیه با ۴۰ هزار مقاله، مالزی با ۲۵ هزار مقاله و پاکستان با ۲۱هزار مقاله رتبه های اول تا سوم مقالات ثبت شده به زبان انگلیسی را در پایگاه ISC در اختیار دارند.
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درخصوص رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی توسط این پایگاه نیز گفت: برای اولین بار، ۶۰۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی از ۵۰ کشور اسلامی بر اساس شاخص های بین المللی رتبه بندی شدند.
وی ادامه داد: تعداد ۴۵۱ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی مبتنی بر آی.پی. در سطح کشور، از فرآورده های مختلف پایگاه استنادی ISC استفاده می کنند و این پایگاه به طور متوسط بیش از ۱۹ هزار و ۳۵۰ مراجعه روزانه دارد که آمار مراجعات به این پایگاه در ماه به حدود ۵۸۰ هزار و ۶۸۰ مورد می رسد.
دهقانی بیان کرد: این پایگاه تاکنون بیش از ۳۰ جلد کتاب و گزارش در خصوص اطلاعات آماری پژوهش کشور و حوزه علم سنجی منتشر کرده است.
نشست شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به ریاست دکتر ‘محمد فرهادی’ وزیر علوم و با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای، رئیس سازمان آموزشی و پژوهشی وزارت آموزش و پرورش، رئیس دفتر منطقه ای آیسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی)در ایران و دیگر اعضای این شورا برگزار شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تثبیت جایگاه شانزدهم ایران در انتشارات علمی جهان/پیشی گرفتن عربستان از ترکیه در انتشار مقالات برتر

براساس تازه ترین رتبه‌بندی جهانی وبومتریکس دانشگاه‌های جهان: هشت دانشگاه ایران در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا

نخستین حضور ایران در جمع ۱۵ کشور برتر تولید علم دنیا

نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور اعلام شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها