پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

دستاورد محققان دانشگاهی برای تشخیص بموقع و کم‌تهاجمی سرطان پوست

نسخه قابل پرینت
کد خبر:5816
شنبه، ۳۰ مرداد، ۱۳۹۵ | 09:13

دستاورد محققان دانشگاهی برای تشخیص بموقع و کم‌تهاجمی سرطان پوست

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور ارائه روش‌های کم‌تهاجمی تشخیص سرطان‌های پوست به تازگی با اجرای طرح پایلوت توانستند از طریق ژن موجود در خون اقدام به تشخیص این بیماری کنند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران فرزانه نایب حبیب، مجری طرح با تاکید بر این که این مطالعات بر روی سرطان‌ سلول‌ سنگ‌فرشی‌ پوست (skin cancer squamous cell) اجرایی شده است، گفت: سرطان‌ سلول‌ سنگفرشی‌ پوست رشد بدخیم‌ لایه‌ اپی‌تلیالی‌ (سطح‌ خارجی‌) پوست است که این‌ سرطان‌ معمولا پوست‌ نواحی‌ در معرض‌ آفتاب‌، نظیر صورت‌، گوش‌ها، دست‌ها یا بازوها را درگیر می‌کند.
وی هدف از اجرای این مطالعات را ارائه روش‌های کم تهاجمی و تشخیص زودرس این نوع سرطان ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر روش بیوبسی (نمونه برداری) یک روش مرسوم برای تشخیص انواع سرطان پوست است که به عنوان یک روش تهاجمی شناخته می شود است که منجر به خونریزی، عفونت و ایجاد استرس در بیمار می‌شود.
نایب حبیب اضافه کرد: در بسیاری از موارد که بیوبسی انجام می‌شود فرد مبتلا به سرطان پوست نیست و انجام بیوبسی در این بیماران بافت پوستی از بین می‌برد.
این محقق با تاکید بر این که در این پروژه درصدد حذف بیوبسی و جایگزین کردن روش غیر تهاجمی بودیم، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به سمت روش‌های کم تهاجمی برای درمان بیماران رفته‌اند و از روش بیوماکرها استفاده می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی بیومارکری در ادرار و خون بیماران پیدا کردیم.
نایب حبیب، H2O2 را بیومارکر موجود در ادرار دانست و یادآور شد: این بیومارکر در بسیاری از مواقعی که افراد دچار استرس می‌شوند و یا برخی از مواد غذایی را مصرف می‎کنند و یا مبتلا به برخی از بیماری‌ها هستند،‌ میزان H2O2 آنها افزایش می‌یابد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر این که H2O2به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود، اظهار کرد: به دلیل آن که بدن با انواع رادیکال‌های آزاد شده مقابله می‌کند، این مواد به طور معمول در بدن موجود نیست و به سرعت تجزیه می‌شود ولی اگر فرد مبتلا به بیماری و یا دچار استرس شود، میزان این ماده افزایش یابد، در ادرار فرد وجود دارد.
وی با تاکید بر این که این بیومارکر به طور اختصاصی برای سرطان پوست نیست، اضافه کرد:‌ بیومارکر روش قابل اطمینانی برای تشخیص سرطان نیست و از این رو به سراغ بیومارکر دیگری در خون رفتیم.
این محقق یادآور شد: با اجرای طرح پایلوت بر روی ۱۰ بیمار در بیمارستان امام خمینی به بیومارکر اختصاصی برای سلول سنگ فرشی سرطان پوست دست یافتیم که کاملا اختصاصی برای این بیماری است.
وی این بیومارکر را نوعی ژن موجود در خون بیماران مبتلا دانست و ادامه داد: در این طرح پایلوت مشاهده شد که این ژن در بیماران مبتلا بیش از میزان طبیعی بیان شده بود.
نایب حبیب با تاکید بر این که با استفاده از این بیومارکر تنها با یک قطره خون می‌توانیم سلول سنگ فرشی سرطان پوست را تشخیص دهیم، گفت: در روش‌های ژنتیکی از نمونه‌های بسیار اندک بیمار می‌توان بیماری را تشخیص داد.
وی با تاکید بر این که این پروژه تحقیقاتی با همکاری آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران تحت راهنمایی های دکتر سهیلا سلحشور کردستانی اجرایی شده است، افزود: فاز بالینی این طرح بر روی ۱۰ بیمار که در مراحل اولیه بیماری بودند و ۱۰ نفر که سرطان پوست نداشتند اجرایی شد و این ژن در بیماران مبتلا موجود بود.

این محقق با تاکید بر این که نتایج به دست آمده در فاز پایلوت گزارش شده است، از ادامه این تحقیقات تا رسیدن به فاز بالینی خبر داد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

داشتن ریش از احتمال سرطان پوست و پیر شدن چهره می کاهد

میمون‌های فضایی ایران، بچه دار شدند

نابودی سلول‌های سرطان پوست با دستاورد جدید پژوهشگران کشور

ساخت دستگاه شبیه‌ساز مخازن نفت و گاز در عمق ۳ هزار متری توسط محققان دانشگاهی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها