جمعه، ۲۹ تیر، ۱۴۰۳ | Friday, 19 July , 2024

راکتور تولید بیودیزل در کشور ساخته شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:5624
سه شنبه، ۲۶ مرداد، ۱۳۹۵ | 09:38

راکتور تولید بیودیزل در کشور ساخته شد

 دبیر کمیته سوخت‌های زیستی ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر این که بخش عمده‌ای از تولید سوخت‌های زیستی در راکتورها انجام می‌شود، گفت: با فعالیت‌های انجام شده در این زمینه محققان کشور موفق به طراحی و ساخت راکتورهای تولید بیودیزل همگام با کشورهای صاحب این تکنولوژی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، میثم طباطبایی، راکتور یا واکنشگاه را قلب تپنده یک واحد تولیدی دانست و افزود: بر این اساس راکتورهای تولید سوخت‌های زیستی با توجه به شرایط حاکم بر آنها طراحی می‌شوند.

وی اظهار کرد: واکنش اصلی تولید بیودیزل، بیواتانول، بیوگاز و دیگر سوخت‌های زیستی در راکتور انجام می‌پذیرد که با توجه به نوع مواد اولیه، دمای بهینه تولید، حجم یا دبی مواد ورودی و نوع میکروارگانیسم احتمالی مورد نیاز، شرایط هندسی و عملیاتی تعیین می‌شود.

طباطبایی یادآور شد: اتانول به عنوان مهمترین سوخت زیستی عموما در راکتورها یا فرمانتورهای استیل و استوانه‌ای شکل به عمل می‌آید که البته بسته به شرایط از راکتورهای دیگری نیز استفاده می‌شود. بیوگاز اغلب در مخازن بتنی تولید می‌شود؛ ولی تحقیقات گسترده‌ای برای راحت‌تر شدن و کم هزینه‌تر کردن ساخت راکتور آن، انجام شده و اخیرا نتایج مطلوبی بدست آمده است.

وی پیچیده‌ترین و حساس‌ترین راکتور را مربوط به راکتور تولید بیودیزل دانست و تصریح کرد: این راکتورها حجم بیشتری از تحقیقات را به خود اختصاص داده‌اند، در ایران نیز همگام با دیگر کشورهای صاحب این تکنولوژی، در این زمینه فعالیت می‌شود که از جمله نتایج آن می‌توان به ثبت و اختراع راکتورهای Pro STT اشاره کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

راه اندازی پالایشگاه تولید گازوئیل زیستی از پسماند روغن های خوراکی در کشور

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه شده: راهکاری تازه برای گوگردزدایی موثر از گازوئیل

تبدیل پیه مرغ به گازوئیل طبیعی با تلاش پژوهشگران کشور

تبدیل روغن پسماند آشپزخانه به زیست سوخت توسط پژوهشگران دانشگاهی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها