جمعه، ۲۹ تیر، ۱۴۰۳ | Friday, 19 July , 2024

ساخت دستگاه برداشت مشخصات جهتی امواج دریا در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:52400
چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۴۰۳ | 15:30

ساخت دستگاه برداشت مشخصات جهتی امواج دریا در کشور

«اولین دستگاه موج نگار جهتی» به منظور برداشت مشخصات جهتی موج در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ساخته شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر سید مسعود محموداف عضو هیئت علمی ژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و مجری این طرح در این باره گفت: شناخت پدیده های مختلف از جمله اقلیم هوا، رژیم موج و جریان و سایر پدیده های طبیعی، مستلزم داده برداری میدانی با دسترسی به تجهیزات به روز و دقیق است. لذا به همین منظور «اولین دستگاه موج نگار جهتی» با هدف شناخت رژیم موج محیط های دریایی و اقیانوسی طراحی و ساخته شد.

وی ضمن اشاره به قیمت بالای تجهیزات اندازه گیری هیدرو دینامیکی و از طرفی محدودیت خرید و واردات این تجهیزات از کشورها به دلیل تحریم های ظالمانه، اظهار کرد: به دلیل تحریم ها از بهره برداری خیلی از دستگاه های نوین بین المللی بی بهره هستیم. بنابراین در سال های اخیر سعی شده که نگاه ویژه ای به موضوع ساخت تجهیزات اندازه گیری میدانی در پژوهشگاه به عمل آید. به همین منظور در قالب یک طرح فناوری که مصوب شورای پژوهش و فناوری است موفق به ساخت دستگاه موج نگار جهتی در پژوهشگاه شدیم.

محموداف افزود: با استفاده از این دستگاه قادر خواهیم بود طیف دوبعدی امواج را استخراج نمائیم. این دستگاه دوره آزمایش های اولیه خودش را طی کرده و به مرحله ای رسیده است که قرار است برای اولین بار در دریا به آب اندازی شود و آزمایش های اصلی در سواحل جنوبی و دریای خزر به عمل آید.

وی، در بحث صرفه جویی ارزی در ساخت این دستگاه که با همکاری دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است، گفت: ساخت این دستگاه حدود هفت تا هشت هزار دلار برای کشور هزینه در بر خواهد داشت که در مقایسه با نمونه خارجی حدود ۹۰ درصد صرفه جویی برای کشور به همراه دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه افزود: بعد از گذراندن مراحل نهایی داده برداری آزمایشی، مرحله تولید سفارشی و فروش را در دستور کار قرار خواهیم داد و تمامی دانشگاه ها، سازمان های دریایی و پژوهشگران و همچنین شرکت های مشاور می توانند از این دستگاه استفاده نمایند. با عنایت به این که در حال حاضر، قرارداد فروش اولین نمونه از این دستگاه در دست تنظیم و مبادله است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

امضای تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه های اقیانوس شناسی و صنعت نفت

پژوهشگران و فناوران برگزیده کشوری معرفی و تقدیر شدند

در پورتال مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی میسر شد: دسترسی آنلاین به بیش از پنج میلیارد رکورد داده دریایی

برگزاری همایش بین المللی چینه شناسی و زمین باستان شناسی پونتو کاسپین در تهران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها