یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

خط تولید هیدروکربن‌های نفتی به کمک کاتالیست‌های نانوساختار افتتاح شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:52066
سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | 14:13

خط تولید هیدروکربن‌های نفتی به کمک کاتالیست‌های نانوساختار افتتاح شد

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس ‌جمهور از خط تولید هیدروکربن‌های نفتی با استفاده از کاتالیست‌های نانوساختار در شرکت مواد معدنی مکرر در شهرک صنعتی لیا جدید قزوین رونمایی شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، روح الله دهقانی که صبح امروز  با هدف بازدید و افتتاح چند خط تولید محصولات فناور و رونمایی از چند دستاورد دانش‌بنیان وارد استان قزوین شده است با حضور در شهرک صنعتی لیا و مجموعه صنعتی مواد معدنی مکرر از محصولات دانش‌بنیان و خطوط تولید فرآورده‌های مبتنی بر هیدروکربن‌های نفتی رونمایی کرد.

در خطوط تولید این مجموعه فناور، پارافین و وازلین و فوتس اویل از برش های نفتی برای نخستین بار با فناوری جدید تولید می شود. در این فرآیند که تولید بالایی دارد از کاتالیست‌های نانوساختاری استفاده می‌شود که آسیب‌های زیست محیطی و مضرات روش‌های فعلی را ندارد. در حال حاضر برای تولید این قبیل محصولات در ایران از اکسیداسیون در مجاورت اسید سولفوریک استفاده می‌کنند که علاوه بر ایجاد آلودگی محیط ریست باعث شوک در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب می‌شود.

خط تولید در سه طبقه با دو رآکتور و دو بلندر و بخش بسته بندی فعالیت می‌کند. مساحت هر طبقه حدود ۲۴۰ متر مربع و مساحت کل واحد تولید بالغ بر ۱۰۰۰متر مربع است که ظرفیت تولید سالیانه ۲۰۰ هزار تن محصول را دارد.

رونمایی از پری پلیمر

 در ادامه با حضور معاون علمی رییس جمهور و استاندار قزوین در کارخانه گروه مکرر از خط تولید پری پلیمر رونمایی شد. این فرآورده در تولید انواع فوم های صندلی، مبلمان،  کفش و …کاربرد دارد.

محصولات پلی یورتان از دو جزء رزین و هاردنر (ایزوسیانات) تشکیل می‌شوند. جزء دوم که ترکیبات ایزو سیانات است، در پتروشیمی ایران به صورت جنرال تولید میشود و بخشی از نیاز کشور نیز از طریق واردات تامین می‌شود.

شرکت مواد مهندسی مکرر با سنتز و پلیمریزاسیون این مواد گام بزرگی در جهت تولید ایزوسیانات های تخصصی با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور برداشته است. واحد تحقیقات این بخش از شرکت با تغییر در ساختار ایزو سیانات بسته به نوع محصول، ایزوسیانات خاص آن را تولید و باعث تولید فرآورده های جدید شده است.

برای  استفاده تخصصی این جزء، این شرکت با سنتز ایزوسیانات محصول جدیدی تولید می‌کند که کاربردی وسیعی در گریدهای تخصصی مصرف دارد.

این خط تولید گروه مکرر از ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال برخوردار است. این محصول ضمن افزایش کیفیت و فراهم کردن امکان تولید گریدهای تخصصی حوزه پلی یورتان، توانمندی در تولید یک فرآورده کیفی و بی رقیب را فراهم کرده است.

 تا پیش از این، نمونه مشابه با مشکلات متعدد از کشورهای کره جنوبی و چین  وارد می شد و با تولید این فرآورده، حداقل پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به ارمغان خواهد آمد.

رونمایی از هاردنرهای اپوکسی HA-111

در ادامه این بازدید، خط تولید هاردنرهای اپوکسی که کاربردهای گسترده و فراوانی در تولید کف‌پوش ها و پوشش های صنعتی دارد توسط دهقانی رونمایی شد. سیستم‌های اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است. HA-111 یک هاردنر پایه برای تولید دیگر هاردنرهای اپوکسی است.

HA-111 در دمای محیط حالت نیمه جامد دارد. این محصول به صورت خالص بوده و از ترکیب آن با رقیق کننده های واکنش گر و غیر واکنش گر، کاتالیست‌ها و … انواع هاردنرهای اپوکسی تولید می شود.

به دلیل ساختار شیمیایی HA-111، هاردنرهای بر پایه این هاردنر دارای مقاومت شیمیایی بالا، خواص فیزیکی عالی و کارآمدی بالا هستند. از این هاردنرها در سیستم‌های پوشش مخازن شیمیایی، کفپوش ها و چسب های الکتریکی و صنعتی  و تولید قطعات کامپوزیتی و…. استفاده می شود.

شرکت مکرر به عنوان نخستین تولید کننده این محصول در کشور دارای ظرفیت تولید دو هزار تن در سال است و با توجه به این که محصولات مشابه بسیار گران‌قیمت هستند، تولید این محصول با قیمتی یک سوم نمونه وارداتی، زمینه را برای صرفه جویی حدود دو میلیون دلار در سال فراهم می کند.

رونمایی از پتوی سیمانی

بخش کامپوزیت مجموعه مکرر با در نظر گرفتن ضرورت تولید محصولات ژئوسنتتیکی، محصول  ایزوسمنت را برای نخستین بار در کشور تولید و تجاری سازی کرده است.

این محصول که در دنیا به نام کنکریت کانواس معرفی شده، فرایند تولید خاصی و انحصاری دارد و نمونه های آزمایشی تولید شده در این شرکت توسط آزمایشگاه شرکت و دانشگاه‌های کشور  در دست بررسی است. محصول تولید شده توسط این مجموعه فناور، اگرچه شباهتی به پتوی سیمانی دارد ولی فرایند تولید آن متفاوت بوده و مبتنی بر فناوری بومی تولید شده است.

از این محصول می‌توان در کانال‌هایی که دچار فرسایش شده و امکان انحراف و تخلیه آب کانال وجود ندارد در دیواره ها و بستر کانال به صورت خیس استفاده کرد. همچنین در واحدهای نظامی برای برپاکردن چادر های اضطراری، بیمارستانهای صحرایی و مقاوم سازی و تسریع در احداث سنگرهای بتنی به عنوان بتن پاکیزه در پروژهای عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ظرفیت تولید شرکت مکرر، دو میلیون متر مربع در سال از این محصول است که با مواد اولیه ساخت ایران تولید می شود. این محصول با قیمتی پایین‌تر از مشابه های اروپایی بسیار گرانقیمت عرضه می شود و زمینه ساز صرفه جویی ارزی حدود یک میلیون دلار  شده است.

شرکت مواد مهندسی مکرر، تولیدکننده و صادرکننده انواع مواد شیمیایی پیشرفته در حوزه پلی یورتان، اپوکسی، آلکید و آکریلیک، محصولات کامپوزیت، عایق های ژئوتکستایل و پتوی سیمانی، ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی در زمینه مواد شیمیایی است.

این مجموعه صنعتی و فناور تولید بیش از ۴۰۰ نوع محصول در زمینه انواع محصولات پلی یورتان، محصولات اپوکسی،  محصولات آلکید و محصولات آکریلیک شامل انواع رزین را در زمره فعالیت های خود دارد.

تولیدات این مجموعه دانش‌بنیان توانسته است برای ۴۵۰ نفر اشتغال ایجاد کند و بیش از ۲۰۰ شرکت با ۴۰ هزار تن تولید در سال مشتری محصولات شرکت مکرر هستند.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها