یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

تولید میکروداروی پلیمری درمان نوعی قارچ ناخن

نسخه قابل پرینت
کد خبر:52046
دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | 13:19

تولید میکروداروی پلیمری درمان نوعی قارچ ناخن

با حمایت برنامه رینکست، متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید میکروداروی پلیمری برای درمان نوعی قارچ ناخن ارائه شدند که در حال طی مراحل اخذ مجوزهای لازم است تا به بازار عرضه شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر ارسلان پاشاپور، مدیرعامل شرکت کیمیا کالای رازی از توسعه میکرودارویی خبر داد که می‌تواند برای درمان نوعی قارچ ناخن استفاده شود.

وی گفت: «این دارو فرمولاسیونی حاوی آمورلفین است که در آن آمورلفین درون نوعی پلیمر قرار داده می‌شود تا به صورت آهسته رهش روی ناخن رهاسازی شود. آمورلفین برای درمان اونیکومیکوزیس استفاده می‌شود که نوعی عفونت قارچی انگشتان پا و دست است. بیشتر محصولات موجود در بازار به صورت محلول بوده که به سرعت پاک شده و اثربخشی خود را از دست می‌دهند اما این دارو به صورت لاک بوده روی ناخن قرار می‌گیرد و پس از خشک شدن دارو را به آرامی رهاسازی می‌کند.»

پاشاپور افزود: «این دارو که با نام تجاری آمورونیک عرضه خواهد شد، چسبندگی بالایی روی ناخن داشته و بی‌رنگ است. در حال حاضر مجوزهای لازم گرفته شد و منتظر تاییدیه سازمان غذا و دارو هستیم. از آنجایی که بافت ناخن مرده است داروهای ضدقارچ رایج اثر زیادی روی آن ندارند در حالی که این فرمولاسیون بسیار موثر است.»

مدیرعامل شرکت کیمیا کالای رازی خاطرنشان کرد: « گاهی در بیماران دیابتی تغییر شکل ناخن اتفاق می‌افتد که این موضوع در اثر عفونت قارچ رخ می‌دهد که این دارو می‌تواند به این بیماران کمک شایانی نماید تا ریسک آلودگی را به حداقل رساند و درمان سریع‌تری را نیز برای آن‌ها به دنبال دارد.»

به گفته پاشاپور، توسعه این داروی میکرومقیاس در قالب یکی از برنامه‌های حمایتی ستاد نانو موسوم به رینکست انجام شده است. برنامه توسعه درون‌زا ریسک تحقیق و توسعه را در شرکت‌ها کاهش داده و آن‌ها را به زایش و نوآوری محصولات ترغیب می‌کند.

وی از پیش‌بینی فروش ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار عدد از این دارو در سال اول عرضه آن خبر داد.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها