یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

ضرورت درج نشانگر باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک‌ها در محصولات غذایی کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:52030
یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | 16:36

ضرورت درج نشانگر باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک‌ها در محصولات غذایی کشور

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی از ضرورت درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها، به عنوان بزرگ‌ترین کمک به سلامت جامعه و حمایت از صنعت پروبیوتیک گفت.
به گزارش خبرنگار دیده‌بان علم ایران، مصطفی قانعی در آیین رونمایی از محصول پودر مکمل سین بیوتیک دامی با اشاره به اهمیت ترویج و فرهنگ‌سازی درباره اهمیت پروبیوتیک‌ها عنوان کرد: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه سلامت، میزان بالای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در قالب فرآورده‌های دارویی و چه به صورت باقی مانده در فرآورده‌های دامی است. مصرف آنتی بیوتیک‌ در اشکال مخالف دارویی، علاوه بر عوارض و آسیب‌های جدی برای انسان به محیط زیست نیز آسیب رسانده است.

وی با اشاره به توسعه فناوری‌ها در راستای شناسایی میزان باقی مانده آنتی بیوتیک در مواد غذایی به ویژه فرآورده‌های دامی عنوان کرد: آگاهی از میزان پسماند آنتی بیوتیک در فرآورده‌های غذایی و محصولات دام و طیور، حق مردم است، میزان مصرف آنتی بیوتیک مستقیما با سلامت مردم سروکار دارد و روند بی رویه استفاده از این دارو، خطرات جدی را برای سلامت جامعه دارد.

قانعی گفت: درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها به کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک و ارتقای سلامت جامعه منجر می‌شود.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت ادامه داد: با اجرای درج برچسب‌های نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیک بر روی محصولات غذایی و شناخت جامعه نسبت به فواید پروبیوتیک‌ها، صنعت غذا به صورت خودکار از مصرف آنتی بیوتیک به سمت استفاده از پروبیوتیک‌ها حرکت می کند. بزرگ ترین کمک و حمایت از صنعت پروبیوتیک همین کار است و باید با فرهنگ سازی و ترویج، آگاهی نسبت به مضرات و عوارض منفی وجود آنتی بیوتیک‌ها و شناخت اهمیت پروبیوتیک ها افزایش بیابد. این کار جزو برنامه‌های جهانی است و به عنوان یک کلان روند در ابعاد جهانی، دنبال می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دستیابی به سویه‌های مخمری با پتانسیل پروبیوتیکی از نمونه‌های سنتی کفیر ایران

هفتمین کارگاه بین‌المللی آسیا – اقیانوسیه پروبیوتیک‌ها برگزار شد

ارتقای جایگاه ایران با تولید ۱۰ داروی زیست‌فناوری جدید

کارگروه زیست‌فناوری دریا با محوریت آبزی پروری و تولید جلبک تشکیل شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها