شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

بومی سازی ۳ واکسن مننژیت، روتاویروس و هاری انسانی تا پایان ۱۴۰۳

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51886
شنبه، ۱ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | 18:08

بومی سازی ۳ واکسن مننژیت، روتاویروس و هاری انسانی تا پایان ۱۴۰۳

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از کسب دانش فنی و ساخت اولیه ۳ واکسن روتاویروس کودکان، هاری انسانی و مننژیت برای نخستین بار در داخل کشور خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، علی اکبر رضایی با اشاره به زمینه فعالیت این شرکت و هدف تأسیس آن گفت: هدف این شرکت، کشف، توسعه و ارائه داروهای زیستی بخصوص واکسن‌ها و پروتئین‌های نوترکیب است تا کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد و در همین راستا شرکت رهپویان فناور صادق تولید واکسن‌هایی از جمله واکسن‌های مننژیت، روتاویروس، پنوموکوک و واکسن هاری را بر اساس استانداردهای بین المللی و با هدف ابتدا تأمین نیازهای داخل کشور و سپس صادرات مازاد محصول به خارجی آغاز کرده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان رهپویان صادق با اشاره به اهمیت تولید بومی سازی واکسن روتاویروس درباره این بیماری توضیح داد و گفت: روتاویروس شایع‌ترین علت بیماری‌های اسهالی در میان نوزادان و خردسالان و عامل ۴۰ درصد بستری کودکان در بیمارستان‌ها است. این ویروس در آبان و آذرماه به اوج می‌رسد و باعث می‌شود اطفال زیر ۵ سال در بیمارستان بستری شوند و هزینه زیادی را به نظام سلامت کشور تحمیل کند.

به گفته این فعال فناور از ۳ سال گذشته این شرکت دانش بنیان اقدام به تحقیق و توسعه واکسن روتاویروس کرده و سال گذشته تمام مراحل آزمایشگاهی و پیش بالینی یا تست‌های حیوانی آن کامل شد. ابتدای پاییز سال ۱۴۰۲ پرونده این واکسن برای اخذ مجوز مطالعات انسانی به سازمان غذا و دارو تحویل داده شد و تاکنون جلسات داوری متعددی در خصوص این واکسن برگزار شده تا بتوان با ورود به فاز مطالعات انسانی و اخذ تاییدیه های نهایی، انشاالله پایان ۱۴۰۳ به تولید انبوه برسیم.

وی با بیان به اینکه این واکسن در ایران تاکنون پیش زمینه تولید داخلی نداشته است، خاطرنشان کرد: در دنیا ۵ کمپانی بزرگ، تولید کنندگان اصلی این واکسن هستند که یک شرکت آمریکایی، یک شرکت انگلیسی، ۲ شرکت هندی و یک شرکت ویتنامی است. ما به طور مستقل توانستیم به عنوان پنجمین کشور با تحقیق و توسعه و دانش فنی فناوران ایرانی ساخت اولیه این واکسن را انجام دهیم.

رضایی با اشاره به ورود این شرکت برای ساخت واکسن هاری انسانی درباره آن توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در حال حاضر واکسن هاری حیوانی در کشور تولید می‌شود اما واکسن هاری انسانی وارداتی است و عمدتاً از اروپا و هند به کشور وارد می‌شود. در سال تعداد زیادی گزارش گزش انسان توسط سگ‌های هار و گاهی اوقات سایر حیوانات داریم که نیاز دارند این واکسن را در یک تا ۳ نوبت دریافت کنند. شرکت ما در حال حاضر وارد فاز تحقیق و توسعه واکسن هاری انسانی شده و در حال گذراندن تست‌های آن هستیم و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۳ تست‌های حیوانی کامل شود و پرونده را برای درخواست مطالعه انسانی به سازمان غذا و دارو ارائه دهیم.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان همچنین از ساخت واکسن مننژیت توسط این شرکت خبر داد و گفت: تولید کننده داخلی واکسن مننژیت داخلی نداریم و تمام واکسن‌ها وارداتی است. از ۳ سال گذشته وارد فاز تحقیق و توسعه این واکسن شدیم و در حال حاضر پرونده واکسن آماده است و در ماه‌های آینده برای اخذ مجوز مطالعات انسانی به سازمان غذا و دارو تحویل می‌دهیم تا بتوانیم تا پایان ۱۴۰۳ به مرحله تولید انبوه برسانیم.

وی درباره بیماری مننژیت توضیح داد و گفت: مننژیت بیماری‌ای است که در آن غشاء یا مننژ اطراف مغز و نخاع ملتهب می‌شود. ورم همراه با مننژیت اغلب باعث بروز نشانه‌های معمول بیماری شامل سردرد، طب و خشکی گردن می‌شود. مننژیت در انواع ویروسی، باکتریایی، قارچی و غیره وجود دارد، اما عفونت‌های ویروسی معمولاً شایع‌تر از سایر عفونت‌ها باعث ابتلای فرد به مننژیت می‌شوند. بسته به علت مننژیت ممکن است این بیماری بعد از چند هفته بهبود یافته و یا ممکن است زندگی فرد را تهدید کند.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها