یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

یک لرزه‌سنج مسافر ماه می‌شود!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51873
شنبه، ۱ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | 17:31

یک لرزه‌سنج مسافر ماه می‌شود!

فضانوردان «آرتمیس ۳»، یک آشکارساز ماه‌لرزه‌ را با خود به سفر قمری خواهند برد که برای نظارت مستمر و بلندمدت بر محیط ماه طراحی شده است.

 

به گزارش دیده بان علم ایران، بررسی کردن ماه‌لرزه‌ها یکی از کارهایی است که ناسا آن را مد نظر دارد.

به نقل از اسپیس، «ایستگاه بررسی محیط قمری»(LEMS) یکی از سه محموله اول ناسا به شمار می‌رود که برای همراهی کردن ماموریت «آرتمیس ۳»(Artemis 3) انتخاب شده است.

این لرزه‌سنج فشرده و خودکار که برای مقاومت کردن در برابر شب طولانی و سرد قمری طراحی شده است، در طول روز کار می‌کند و حرکت ناشی از ماه‌لرزه‌ها را به طور مداوم در منطقه اطراف قطب جنوب ماه مورد بررسی قرار می‌دهد. قطب جنوب ماه همان جایی است که فضانوردان آرتمیس ۳ در آن فرود خواهند آمد. براساس بیانیه ناسا، انتظار می‌رود که LEMS حداقل به مدت سه ماه و حداکثر به مدت دو سال روی سطح ماه کار کند و توانایی خود را برای بررسی خودکار فعالیت ژئوفیزیکی ماه در دوره‌های زمانی طولانی نشان دهد.

مقامات ناسا گفتند: ماه‌لرزه‌ها اولین بار پس از آن مشاهده شدند که فضانوردان آپولو طی ماموریت‌های خود بین سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۲، لرزه‌سنج‌ها را روی سطح ماه قرار دادند.

داده‌های لرزه‌ای آپولو از سمت رو به زمین ماه در نزدیکی استوای ماه جمع‌آوری شده‌اند. بنابراین، هیچ داده‌ای درباره لرزش در قطب جنوب ماه در دسترس نیست. چنین داده‌هایی برای ایجاد حضور بلندمدت در این منطقه از ماه مهم هستند.

پژوهشگران این پروژه به سرپرستی «مهدی البنا»(Mehdi Albenna)، سیاره‌شناس «دانشگاه مریلند در بالتیمور»(UMB)، یک ایستگاه کوچک و خودکار را توسعه دادند که تقریبا مانند یک شناور در اقیانوس عمل می‌کند. این گروه پژوهشی در سال ۲۰۱۸ از برنامه «توسعه و پیشرفت تجهیزات قمری»(DALI) ناسا برای توسعه LEMS و آمادگی پرواز، بودجه دریافت کردند.

ماه‌لرزه‌ها عمدتا توسط کشش گرانشی بین ماه و زمین همراه با تغییرات دما روی سطح ماه ایجاد می‌شوند که از ۱۲۱ درجه سلسیوس در روز تا منفی ۱۳۳ درجه سلسیوس در شب متغیر است. این تغییرات شدید دما باعث می‌شوند که ماه هنگام گرما منبسط و هنگام سرما منقبض شود و مانند خانه‌ای که به دلیل نوسانات آب‌وهوای زمین می‌لرزد، به لرزه درآید.

مطالعه کردن ماه‌لرزه‌ها نه تنها به برنامه‌ریزی فرود آرتمیس کمک می‌کند، بلکه در درک بهتر دانشمندان پیرامون آنچه زیر سطح ماه می‌گذرد، مؤثر است. این اطلاعات با توجه به این که امواج لرزه‌ای ناشی از مواد گوناگون با سرعت‌های متفاوت عبور می‌کنند، چگونگی شکل‌گیری ماه را آشکار می‌سازند.

ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۶ برای اولین بار در بیش از ۵۰ سال، انسان‌ها را روی ماه فرود خواهد آورد.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها