جمعه، ۳۱ فروردین، ۱۴۰۳ | Friday, 19 April , 2024

افزایش سه برابری صادرات دانش‌بنیان ایران در سال جاری

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51416
یکشنبه، ۲۹ بهمن، ۱۴۰۲ | 13:47

افزایش سه برابری صادرات دانش‌بنیان ایران در سال جاری

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور با اشاره به اهمیت صادرات به عنوان عامل اصلی تشکیل اقتصاد دانش‌بنیان از افزایش سه برابری صادرات دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، روح‌الله دهقانی طی سخنانی در دومین دوره گردهمایی باشگاه شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان با اشاره به اینکه در زمان‌های گذشته علم و فناوری کاملا ویترینی تلقی می‌شد؛ گفت: با نیم‌نگاهی به تاریخ و یادآوری پادشاهانی که با ارائه انواع حمایت ها به دانشمندان و علما، تنها خواهان حضور آنان در دربار بودند؛می‌توان ویترینی بودن علم و فناوری را درک کرد. پس از انقلاب صنعتی در اروپا، علم کارکرد ثروت آفرینی پیدا کرد و اروپا با این ابزار پیشرفت‌های چشم‌گیری را پشت سر گذاشت و علم و فناوری که از نگاه شرقی‌ها، تزئینات تلقی می‌شد به یک ابزار برای ایجاد ثروت تبدیل شد و تمام پیشرفت های غرب مدیون همین نگاه است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور با بیان این که در ۳۰ سال اخیر، علم و فناوری به ابزار قدرت تبدیل شده به به شکل گیری بحث جنبش نرم‌افزاری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان طی ۲۰ سال گذشته در ایران اشاره و عنوان کرد: در آن زمان هیچ یک از کشورهای همسایه به این سمت‌سوی حرکت نکردند زیرا علم و فناوری را ابزاری برای ثروت‌آفرینی می‌دانستند. زمانیکه سایر کشور های منطقه به وضوح شاهد جلب توجه‌های جدی دنیا به ایران به واسطه این ابزار قدرت‌آفرین شدند از دید آنها نیز علم و فناوری از ابزار ثروت آفرینی به قدرت آفرینی تغییر پیدا کرد.

وی با بیان اینکه امروزه فناوری تنها ابزار قدرت در دنیا است، ادامه داد: هر چه تعاملات ما با دنیا تقویت شود، دیپلماسی شکل می‌گیرد که هم توسعه صادرات محصولات را خواهیم داشت و هم صادرات فناوری.

دهقانی افزود: به دلیل شرایط تحریم مشکلاتی داریم، ولی می‌توان برخی از این مشکلات را به فرصت تبدیل کرد. اگر بتوانیم روابط خود را با کشورهایی که با آنها دیپلماسی خوبی داریم، تقویت کنیم، قادر به تولید مشترک برون مرزی و ایجاد منافع مشترک خواهیم بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور به بازدید رئیس‌جمهور تاجیکستان از خانه نوآوری و فناوری ایران اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور تاجیکستان تاکید داشت که این محصولات را می‌تواند از اروپا یا آمریکا به کشورش وارد کند، ولی وقتی پیشنهاد تولید فناوری در تاجیکستان را ارائه کردیم، رویکرد دیگری به ایران پیدا کرد.

دهقانی با تاکید بر اینکه صادرات دانش‌بنیان یک ابزار دیپلماسی برای ما به شمار می‌رود، اظهار کرد: توسعه دیپلماسی علم و فناوری و توسعه روابط بر پایه فناوری، سیاست جدی دولت است؛ از این رو در تمام بازدیدها و مهمانی‌های خارجی پیشنهاد بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و دستاوردهایشان به آنها داده می‌شود و این رویکرد موجب شده که طبق روایت آمارهای گمرک، صادرات دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲ افزایشی سه برابری را نسبت به سال قبل را تجربه کند.

وی در پایان توصیه کرد که باشگاه شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان تنها محلی برای دور هم جمع شدن و سخنرانی نباشد، بلکه هیات امنایی ایجاد شود تا تجارب شرکت‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها