شنبه، ۲۵ فروردین، ۱۴۰۳ | Saturday, 13 April , 2024

برترین شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان کشور معرفی و تقدیر شدند

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51412
یکشنبه، ۲۹ بهمن، ۱۴۰۲ | 13:14

برترین شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان کشور معرفی و تقدیر شدند

دومین گردهمایی باشگاه شرکت های صادراتی دانش‌بنیان، صبح امروز با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، کریدور صادرات و کریدور فناوری تا بازار برگزار شد که طی آن از شرکت‌های برتر صادراتی تقدیر شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، باشگاه شرکت های صادراتی دانش بنیان با ماموریت ارتقای برند ملی در بازارهای بین المللی در سال ۹۸ شروع به کار کرد. ایده ایجاد این باشگاه از آن جا شکل گرفت که بسیاری از شرکت های دانش بنیان داخلی برای رقابت با دیگر شرکت های بین المللی آماده می شدند، اما در عمل به میزان فروش خوبی دست پیدا نمی کردند. پس از بررسی و تحقیقات متعدد مشخص شد، برند ملی ایران در جهان نیاز به ارتقا دارد. تا جایی که اگر این برند و نام به جایگاه اصلی خود دست نیابد، فروش شرکت های ایرانی توانمند ضربه جبران ناپذیری را متحمل می شود.

باشگاه شرکت های صادراتی دانش بنیان در راستای همین هدف شکل گرفت و پس از آن شروع به پیگیری سه وظیفه ارزیابی، عارضه یابی و توانمندسازی کرد.

ارائه خدمت به شرکت ها متناسب با نیاز آن ها صورت می گیرد. از این رو ابتدا باید جایگاه شرکت ها طی فرآیند ارزیابی مشخص شود. از آن جا که ارزیابی شرکت ها با هدف توانمدسازی صادراتی آن ها انجام می شود، معیارهای ارزیابی نیز باید با همین هدف تعیین شود. پس از شروع فاز مطالعاتی و مشاوره با نخبگان این حوزه معیارهای ارزیابی صادراتی، ساخت ایران بودن، برخورداری از تیم متخصص، های تک بودن، توان تولید انبوه، اخذ مجوزهای لازم کیفیت عملکردی، سابقه فروش داخلی، سابقه صادراتی، برخورداری از محصول دارای کیفیت مطلوب از نظر طراحی صنعتی، رفتار حرفه ای در تعاملات بین المللی، برخورداری از وب سایت مطلوب به زبان انگلیسی، قابلیت رقابت از نظر قیمت، ظرفیت ارائه خدمات پس از فروش بین المللی و برخورداری از تاییدیه ها و استانداردهای بین المللی تعیین شد.

پس از بررسی معیارهای ارزیابی، بنا بر وزن هریک از شاخص ها، امتیازی برای شرکت تعیین می شود. مجموع امتیازات شرکت به همراه میزان فروش در بازار بین الملل سطح آن شرکت را در مقایسه با دیگر شرکت ها مشخص می کند. در باشگاه شرکت های صادراتی دانش بنیان (IHTECC) پنج سطح زیر برای شرکت ها وجود دارد:

شرکت های مستعد

شرکت های دو ستاره

شرکت های سه ستاره

شرکت های چهارستاره

شرکت های پنج ستاره

شروط احراز هر سطح در جدول زیر مشخص شده است:

پویا پلیمر تهران در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی

ایران ترانسفو در حوزه برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم‌های خودکار

ترانسفورماتور توزیع زنگان در حوزه برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم‌های خودکار تحقیقاتی و تولیدی

سیناژن در حوزه دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان

آریوژن فارمد در حوزه دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان

پارت گوال در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها