پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

موفقیت محقق ایرانی در تولید بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا و نانوالیاف

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51371
چهارشنبه، ۲۵ بهمن، ۱۴۰۲ | 14:22

موفقیت محقق ایرانی در تولید بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا و نانوالیاف

یک تیم تحقیقات بین رشته‌ای از دانشگاه کرنل شامل یک دانشجوی دکتری ایرانی، روش نوآورانه‌ای برای استفاده از خصوصیات آنتی‌اکسیدان و آنتی‌باکتریایی گیاه حنا ارائه کرده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، این گروه از نوعی رنگدانه قرمز موجود در برگ گیاه حنا برای ایجاد بانداژ پنبه‌ استفاده کرده است، بانداژی که روی آن با پوششی از جنس نانوالیاف پوشانده می‌شود. این بانداژ می‌تواند برای مقابله با عفونت به کار گرفته شود و زخم‌ها را سریع‌تر التیام دهد.

نتایج این پروژه که در قالب مقاله‌ای با عنوان Functionalization of cotton nonwoven with cyclodextrin/lawsone inclusion complex nanofibrous coating for antibacterial wound dressing در نشریه International Journal of Pharmaceutics به چاپ رسیده است، با توجه به افزایش شیوع باکتری‌های مقاوم در برابر دارو، بسیار مفید باشد.

گاز پنبه یکی از رایج‌ترین پانسمان‌های زخم است. این محصول ارزان، در دسترس، راحت و زیست سازگار است. با این حال، این گازها باعث بهبودی یا مبارزه با عفونت نمی‌شود.

محسن علی‌شاهی از محققان این پروژه می‌گوید:«پنبه به تنهایی نمی‌تواند عوارض مربوط به عفونت را کم کند.»

تامر اویار یکی از محققانی است که روی عامل‌دار کردن الیاف کار می‌کند، او به دنبال استفاده از این فناوری برای بهبود منسوجات پزشکی و سیستم‌های تحویل دارو است.

در این راستا، علی‌شاهی و اویار به همراه محمود ابوالخیر روی رنگدانه‌های قرمزی که در برگ گیاه حنا یافت می‌شود، کار کردند.

این رنگدانه‌ها دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضد التهاب بوده و می‌توانند عملکرد پنبه را بهبود دهند. پیش از این نشان داده شده بود که عصاره حنا به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند اما این محلول به راحتی جذب بدن نمی‌شود و باید براین محدودیت غلبه کرد.

این گروه تحقیقاتی از سیکلودکسترین که از خانواده الیگوساکاریدهای طبیعی است، استفاده کرد. آن‌ها رنگدانه قرمز حنا را به سیکلودکسترین متصل کردند. آن‌ها سپس از تجهیزات الکتروریسندگی برای تولید یک پوشش نانوالیاف یکنواخت از محلول سیکلودکسترین/رنگدانه استفاده کردند و آن را روی پنبه بافته‌نشده قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که پانسمان آزمایشی فعالیت آنتی‌اکسیدانی به طور قابل توجهی بالاتر وامیدوارکننده‌ای نشان داده و به بهبود سریع زخم کمک شایانی می‌کند. دلیل این امر حلالیت بالای این ساختار و نسبت سطح به حجم بالای نانوالیاف بود.

تامر اویار (سمت چپ) و محسن علی‌شاهی

پانسمان آزمایشی عملکرد ضد‌باکتریایی بسیار خوبی در برابر گونه‌های باکتریایی گرم منفی و گرم مثبت داشت و به طور موثری باکتری E. coli و staph را در آزمایش‌ها از بین برد.

استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌های مصنوعی در غلظت‌های بالا به ظهور بیماری همه‌گیر کشنده و میکروب‌های مقاوم در برابر دارو منجر شده است؛ بنابراین استفاده از ضد‌باکتریایی‌های طبیعی و قدرتمند مانند عصاره حنا ممکن است به عنوان جایگزینی برای ضد‌باکتریایی‌های مصنوعی باشد.

علی‌شاهی معتقد است که این پانسمان به ویژه برای زخم‌های مزمن که بسیار مستعد ابتلا به عفونت هستند، مانند زخم‌های دیابتی و سوختگی بسیار مفید خواهد بود. هدف نهایی من تهیه پانسمانی است که می‌تواند بر این مشکلات غلبه کند. این کار درها را برای ایجاد منسوجات پزشکی باز می‌کند که برای محیط زیست مفید است و برای بهبودی عالی است.

 

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهینه‌سازی فرایند انجماد تخمک به کمک میدان مغناطیسی و نانوذرات

رهیافت جدید محقق ایرانی دانشگاه میشیگان برای درمان «ام اس» و «پارکینسون» با کمک «نانوذرات»

موفقیت محققان دانشگاه شریف در ساخت صفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف بر پایه نانوژنراتور

سرکار: کاهش بودجه و تشدید تحریم ها از موانع تحقق صادرات یک میلیاردی محصولات نانو است

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها