چهارشنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 28 February , 2024

رشد ۱۷ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51331
چهارشنبه، ۱۸ بهمن، ۱۴۰۲ | 13:43

رشد ۱۷ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت رشد و توسعه دانش‌بنیان‌ها، تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور با رشدی ۱۷ درصدی نسبت به سال گذشته به ۹ هزار و ۵۶۰ شرکت رسید.

به گزارش دیده بان علم ایران، رضا اسدی‌فرد، معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت لازم توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور بهره برداری از توانمندی های فنی و تخصصی فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: در راستای تلاش های صورت گرفته سال ۱۴۰۲ امکان اشتغال تخصصی ۳۸۷ هزار نفر فراهم شد. همچنین بر اساس اطلاعات مالی سال ۱۴۰۱ میزان درآمد کل شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۵۱۲ همت است که از این میان حدود ۱۳۳ همت آن مربوط به درآمد ناشی از فروش محصولات دانش‌بنیان شرکت‌ها است.

به گفته او در حوزه فناوری، بیشترین تعداد شرکت ها مربوط به حوزه برق و الکترونیک با آمار ۲۲ درصد از کل شرکت‌ها است. همچنین از منظر درآمد، حوزه مواد شیمیایی و پلیمری پیشرفته بیشترین درآمد را در بین سایر حوزه‌ها به خود اختصاص داده‌ است.

اسدی‌فرد، بیشترین تعداد شرکت های دانش‌بنیان را به ترتیب در استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی اعلام کرد و گفت: در حمایت تولید بار اول از مجموع ۳۸۱ طرح تولید بار اول ارزیابی شده، ۱۲۰ طرح به ارزش بیش از ۲۴۳ میلیون دلار مصوب و ابلاغ شده است. از این تعداد ۹۲ طرح به مرحله قرارداد رسیده است و ۲۳ طرح نیز به اتمام رسیده است؛ به نحوی که میزان صرفه جویی ارزی حاصل از این قراردادهای تولید بار اول حدود ۱۳۵۹ میلیون دلار است.

توسعه فناوری‌­های گلوگاهی کشور به واسطه‌ پروژه­‌های تحقیق و توسعه تصویب شده

مطابق بند (ب) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش ­بنیان، ﻣﻌﺎدل ﻫﺰﯾﻨﻪ اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖﻫﺎی ﺗﺤﻘﯿﻖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان اﻋﺘﺒﺎر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺑﺎ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اﻧﺘﻘﺎل ﺑﻪ ﺳﻨﻮات آﺗﯽ ﺑﻪ ﺷﺮکت‌ها و ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻣﺘﻘﺎﺿﯽ اﻋﻄﺎء ﻣﯽﺷﻮد و ﻣﻌﺎدل آن از ﻣﺎﻟﯿﺎت ﻗﻄﻌﯽﺷﺪه ﺳﺎل اﻧﺠﺎم ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻣﺬﮐﻮر ﯾﺎ ﺳﺎلﻫﺎی ﺑﻌﺪ ﮐﺴﺮ ﻣﯽﺷﻮد.

معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: با تصویب قانون آیین‌­نامه اجرایی برنامه اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و تصویب هیئت وزیران در مهر ماه ۱۴۰۱، دستورالعمل اجرایی آن دی ماه همان سال ، به تصویب شورای راهبری فناوری­ها و تولیدات دانش‌بنیان رسید و پس از راه ­اندازی سامانه و برگزاری بیش از ۴۰ نشست آموزشی و ترویجی با صنایع فراخوان دریافت پروژه­ های پیشنهادی برای دریافت اعتبار مالیاتی از ابتدای سال تا پایان تیر ماه سال جاری برگزار شد.

اسدی فرد ضمن اشاره بر اینکه از میان دو هزار و ۶۵۶ پروژه دریافتی، هزار و ۳۹ پروژه تحقیق و توسعه از ۳۹۰ شرکت با هزینه­ کرد بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفت؛ بیان کرد: مضاف بر این، شرکت های غیر دانش‌­بنیان از صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و فولاد دارای پروژه تحقیق و توسعه تأیید شده هستند.

به باور او، بسیاری از پروژه­های تحقیق و توسعه تصویب شده پیرامون مسائل اولویت­دار و نیازمندی­های فناورانه کشور تعریف شده­است که اجرای آن منجر به توسعه فناوری­های گلوگاهی کشور می­شود.

وی خاطرنشان کرد: میزان نهایی اعتبار مالیاتی پس از اجرای پروژه و ارائه اسناد هزینه­کرد در پایان سال مالی تعیین شده و به سازمان امور مالیاتی برای تخصیص اعلام می شود. هم­چنین فراخوان دوم برنامه اعتبار مالیاتی در آبان ماه سال جاری برگزار شده که ۷۲۲ پروژه از ۱۹۷ شرکت دریافت شده که در حال ارزیابی می­باشند.

اسدی فرد، متصل کردن شرکت‌های نوآور و نوپا دانش‌بنیان به شرکت‌های بزرگ و بالادستی از طریق اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری از جمله دستاورد های این برنامه برشمرد و ادامه داد: همچنین در راستای برنامه مذکور، شاهد افزایش نسبت تحقیق و توسعه بخش خصوصی در GDP و استفاده از ظرفیت های اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه جهت انجام پروژه های ناتمام کشور یا پروژه های اولویت دار با مشکل تأمین مالی، خواهیم بود.

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها