چهارشنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 28 February , 2024

تجهیز مراکز دیالیز چهار کشور خارجی به دستگاه همودیالیز ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51308
دوشنبه، ۱۶ بهمن، ۱۴۰۲ | 13:13

تجهیز مراکز دیالیز چهار کشور خارجی به دستگاه همودیالیز ایرانی

مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده دستگاه همودیالیز از صادرات این دستگاه‌ها به افغانستان، سوریه، عراق و اندونزی خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، در سال ۱۳۹۲ با تشدید تحریم های بین‌المللی و عدم ارسال تجهیزات پزشکی به‌ویژه دستگاه همودیالیز، شرکت دانش‌بنیان آریا طب فیروز تصمیم گرفت در جهت حل معضل جامعه بیماران دیالیزی کشور گام بردارد و در کاهش درد ۳۰ هزار نفر بیمار دیالیزی کشور سهیم شود.

این تلاش سرانجام در سال ۱۳۹۴ به بار نشست و آریا طب فیروز نهمین تولید کننده این فناوری در دنیا نام گرفت و ایران را به عنوان پنجمین شرکت دارای دانش طراحی و ساخت در جهان معرفی کرد.

بهروز سبک دست، مدیرعامل شرکت دانش بنیان آریا طب فیروز، نخستین تولید کننده دستگاه همودیالیز در ایران و غرب آسیا با اشاره به اینکه دستگاه همودیالیز عمل سم زدایی و آبگیری از خون بیمارانی که کلیه آنها دچار نارسایی شده است را انجام می دهد؛ افزود: از کار افتادن یا نارسایی کلیه موجب می‌شود سطح مواد سمی مانند اوره و آمونیاک در خون بالا رود و به دلیل عدم دفع آب از طریق کلیه، وزن بیمار افزایش می‌یابد. دستگاه همودیالیز که به عنوان جانشینی برای کلیه در صورت نارسایی یا از کار افتادن آن استفاده می‌شود از یک سو تهیه مایع دیالیز با دما، غلظت و فشار کنترل شده را انجام می‌دهد و از سوی دیگر وظیفه تحویل گرفتن و بازگرداندن خون بیمار به وی را برعهده دارد به نحوی که خطری از محل ورود هوا یا لخته خون به بدن بیمار بروز نکند. در واقع دستگاه همودیالیز از یک طرف مایعی را با ترکیبی از یون‌های سدیم، پتاسیم، منیزیم و گلوکز فراهم کرده و به سوی صافی دیالیز هدایت می‌کند و از سمت دیگر با استفاده از یک پمپ پریستالتیک، خون بیمار را از سرخرگ او تحویل گرفته و آن را نیز به سوی صافی دیالیز ارسال می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزار دستگاه همودیالیز تولیدی این شرکت در ۲۶۰ مرکز دولتی و خصوصی در حال ارائه خدمت به بیماران است، بیان کرد: با ارسال نخستین محموله صادراتی دستگاه همودیالیز به کشور افغانستان و نصب آن در مرکز دیالیز بیمارستان افغان آریا، این شرکت به جمع صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پیشرفته پیوست و در ادامه به کشور های سوریه، عراق و اندونزی نیز صادرات انجام شده است.

سبک‌دست با اشاره به وضعیت کشور پیش از تولید این محصول گفت: پیش از تولید این محصول در کشور، همواره نیاز به واردات این دستگاه از خارج بود و با توجه به هزینه قطعات یدکی دستگاه های خارجی سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شد که با تولید داخلی این محصول ضمن جلوگیری از خروج این مبلغ، زمینه ارزآوری از محل صادرات دستگاه هم فراهم شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها