یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Sunday, 19 May , 2024

استعفای رییس سازمان سنجش درپی احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51151
دوشنبه، ۲۷ آذر، ۱۴۰۲ | 12:52

استعفای رییس سازمان سنجش درپی احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پی احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب که توسط یکی از شعب دیوان عدالت اداری صادر شده‌ است از ریاست سازمان سنجش استعفا کرد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، عبدالرسول پورعباس در پی احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب که توسط یکی از شعب دیوان عدالت اداری صادر شده‌ است از ریاست سازمان سنجش استعفا کرد.

عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با داوطلبان شبه‌دار کنکور از سال ۸۵ تا ۱۴۰۰ به نحوی بوده که این افراد را یکبار دیگر مورد ارزیابی قرار داده است. اگرچه افرادی که به عنوان داوطلبان شبهه‌دار شناخته می‌شدند مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گرفتند اما تا زمان اعلام نتایج آزمون مجدد می‌توانستند در کلاس‌های درس دانشگاه حاضر شوند؛ به عبارت دیگر تا زمان تعیین تکلیف آزمون مجدد به عنوان دانشجو شناخته می‌شدند.

گروهی از داوطلبان کنکور سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ که از سوی سازمان سنجش کشور به عنوان داوطلبان شبهه‌دار معرفی شدند و موفق به کسب نمره قبولی نشدند به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی طرح شکایت کردند. پس از انجام اقدامات لازم، شکایت این گروه از داوطلبان منجر به صدور استفساریه‌ای شد؛ بر اساس این استفساریه، قانون رسیدگی به تخلفات کنکور شامل دانشجویان نمی‌شود.

دیوان عدالت اداری در ارتباط با ۳۵ داوطلب که در آزمون مجدد موفق به حداقل نمره قابل قبول نشده‌اند رای بازگشت به دانشگاه را صادر کرده و پرونده شاکیان یعنی داوطلبانی که موفق به کسب نمره قابل قبول نشده‌اند مختومه اعلام شده است. بر مبنای حکم صادره دیوان عدالت اداری کشور، این گروه از داوطلبان می‌توانند از ترم آتی تحصیلی یعنی از بهمن ماه ساری جاری در کلاس‌های درس حاضر شوند.

پورعباس در متن استعفای خود خطاب به دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آورده است:

« حدود دو سال از خدمت در سازمان سنجش آموزش کشور با پدیده بازگشت متخلفان کنکور سال‌های ۱۴۰۰ و ماقبل از آن مواجه بودیم که با تصویب استفساریه ماده ۱۱ قانون تخلفات و جرائم آزمون‌های سراسری در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به طور کامل با عمل به قانون استفساریه، پدیده تقلب، مدیریت شد.

ولی نظریه عطف به ماسبق نشدن استفساریه در موارد مختومه با برداشت‌های متفاوت روبرو شد و اعتقاد دیوان عدالت اداری به برگشت همه مشکوکان به تقلب است که قبلا در هیات‌های بدوی و تجدیدنظر مستقر در سازمان و شعبات بدوی و تجدیدنظر دیوان به طور قطعی محکوم شده‌اند که در مصاحبه مطبوعاتی رییس محترم دیوان بر این موضوع تاکید شد، هم اکنون تعداد زیادی دستور موقت مبنی بر برگشت به تحصیل این افراد صادر شده است.

از آنجا که عمل به احکام دیوان لازم و ضروری است و از سوی دیگر سازمان سنجش عملاً توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبان را ندارد، تصمیم‌ به کناره‌گیری از ریاست سازمان گرفته تا شرایط برای فرد دیگر جهت اجرای احکام صادر شده، فراهم شود؛ لذا از ساعت ۱۱ صبح تاریخ ۲۷ آذر ۱۴۰۲ کلیه مسؤولیت‌های سازمان را واگذار کرده و هیچگونه مسؤولیتی در قبال آن به عهده نمی‌گیرم.»

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها