یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

سهم ایران در تولید علم ۲۰۱۶ جهان به ۱/۸ درصد رسید

نسخه قابل پرینت
کد خبر:5114
یکشنبه، ۱۷ مرداد، ۱۳۹۵ | 12:21

سهم ایران در تولید علم ۲۰۱۶ جهان به ۱/۸ درصد رسید

بر اساس اطلاعات پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (ISI) تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال قبل رشدی برابر با ۰.۴ درصد داشته است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام این خبر افزود: در سال ۲۰۱۶ میلادی سهم جمهوری اسلامی ایران از کل تولید علم دنیا ۱.۸ درصد، از کل مجلات دنیا ۱.۹ درصد و از کل کنفرانس های دنیا ۰.۴ درصد است.

دهقانی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۵ سهم ایران از کل تولید علم دنیا ۱.۴ درصد بود و در همین سال کشور ۱.۶ درصد از مقالات مجلات دنیا را تولید کرد. همچنین در سال ۲۰۱۵ میلادی سهم ایران از کل کنفرانس های دنیا ۰.۴ درصد بود.

وی افزود: درحالی‌که سهم ایران از کل علم دنیا افزایش قابل‌ملاحظه ای داشته و در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۸ برابر شده است، اما سهم ایران از کل مقالات کنفرانس‌های دنیا تنها چهار برابر افزایش‌یافته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: در سال ۲۰۰۰ میلادی مقالات کنفرانس‌ها یک‌پنجم تولید علم کشور را تشکیل می‌داد. این رقم در سال ۲۰۰۶ میلادی به بالاترین میزان خود رسید، به‌نحوی‌که مقالات کنفرانس یک‌سوم از تولید علم کشور را در بر می‌گرفت.

وی گفت: هرچند در سال ۲۰۰۸ میلادی  سهم ایران از کنفرانس‌های دنیا به ۲۷٪ رسید و نسبت به سال ۲۰۰۶ میلادی یک رشد منفی ۲ درصدی داشت، اما سهم ایران از کل کنفرانس‌های دنیا بیش از سهم کشور از تولید علم دنیا شد.

دهقانی ادامه داد: از سال ۲۰۰۹ میلادی سهم ایران از مقالات حاصل مشارکت در کنفرانس‌های بین‌المللی کاهش یافت. در این سال ۲۰ درصد از کل تولید علم کشور حاصل مقالات کنفرانس‌ها بود. در سال ۲۰۱۰ میلادی سهم ایران رقم به ۱۶ درصد و در سال ۲۰۱۱ میزان آن به ۱۴ درصد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱۰ درصد و در سال ۲۰۱۴ به ۷ درصد و در سال ۲۰۱۵ به ۴ درصد رسید.

سرپرست ISC یادآور شد: سهم ایران از کل مقالات منتشرشده در معتبرترین مجلات بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۰ میلادی  ۱۹ برابر شده است. ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی تنها ۰.۱ درصد از کل مقالات مجلات دنیا را تولید می‌کرد، درحالی‌که این سهم در سال ۲۰۱۶ به ۱.۹ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: در خلال سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی، سهم تولید علم بین‌الملل ایران حاصل از مشارکت در کنفرانس‌های بین‌المللی به‌طور متوسط حدود ۱ درصد بوده است، اما این رقم در حال حاضر به زیر ۰.۵ درصد رسیده است.

دهقانی اظهار داشت: سهم ایران از کل کمیت علم دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۸ برابر شده است. سهم ایران از کل تولید علم دنیا تا سال ۲۰۰۶ میلادی تنها ۰.۵ درصد بود.

وی گفت: در سال ۲۰۱۵  میلادی سهم ایران نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی به میزان ۰.۱ درصد افزایش یافت و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز تاکنون سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا ۱.۸ درصد است.

۲۱۶۴۸۵۴

۲۱۶۴۸۵۶

۲۱۶۴۸۵۵

۲۱۶۴۸۵۷

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهینه‌سازی فرایند انجماد تخمک به کمک میدان مغناطیسی و نانوذرات

گزارش ارزیابی اثرگذاری اقتصادی و فنّاورانه بروندادهای علمی ایران/ ایران از لحاظ«سهم مقالات کاربردی از کل مقالات»در رتبه پنجم کشورهای اسلامی

رتبه چهارم ایران در منطقه در شاخص «اچ»/ جایگاه جهانی هفدهم ایران در انتشار مقالات داغ

ایران در رتبه چهارم تولید مقالات نانو دنیا/اختصاص یک پنجم کل مقالات ایران به نانو، منطقی است؟

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها