پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

رخداد ۷۴۰ زلزله در کشور در آبان‌ماه

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51061
یکشنبه، ۵ آذر، ۱۴۰۲ | 17:32

رخداد ۷۴۰ زلزله در کشور در آبان‌ماه

بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در آبان ماه ۱۴۰۲، ۷۴۰ بار لرزید.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، براساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه در آبان‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۷۴۰ زمین‌لرزه را در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی ثبت و تعیین محل کرده‌اند که تعداد ۲۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ به ثبت رسیده است. بزرگ‌ترین آن‌ها زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در تاریخ ۵ آبان در حوالی شوسف خراسان جنوبی و زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ در تاریخ ۶ آبان در هرات افغانستان (حوالی مرز ایران و افغانستان) بوده است.

به لحاظ آماری ۶۱۶ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر از ۳، تعداد ۹۶ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۲۴ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد چهار زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده‌ است. استان خراسان‌جنوبی با ۱۲۰ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در آبان‌ماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌ است و پس از آن استان‌های کرمان و خراسان‌رضوی به ترتیب با ۵۱ و ۵۰ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در آبان‌ماه امسال ۹ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌ است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۷ در مقیاس امواج درونی زمین در رباط‌کریم بوده‌ است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها