پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

ایجاد نخستین کارخانه نوآوری در حوزه سخت افزاری و تجهیزات صنعتی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:51041
چهارشنبه، ۱ آذر، ۱۴۰۲ | 19:25

ایجاد نخستین کارخانه نوآوری در حوزه سخت افزاری و تجهیزات صنعتی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور در آیین امضای موافقت‌نامه همکاری با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از شکل‌گیری نخستین کارخانه نوآوری کشور در حوزه سخت‌افزار و تجهیزات صنعت خبر داد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، روح الله دهقانی با اشاره به برند شناخه شده و معتبر ایدرو در عرصه صنعت و ارتقای آن به کمک دانش‌بنیان‌ها عنوان کرد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از اندوخته‌ها و سرمایه‌های ارزنده حوزه صنعت و فناوری کشور به شمار می‌رود که در زمینه توسعه صنعتی و سرمایه‌های انسانی از نمونه‌های موفق ملی است.

وی، مجموعه ایدرو را یک ساختار موفق و پیشرو در توسعه صنعتی با ظرفیت ایجاد پلتفرم‌هایی برای توسعه فناوری در صنایع عنوان کرد و افزود: مجموعه ایدرو با ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوه‌ای که دارد، می‌تواند یک پلتفرم برای ایجاد سایر زیرساخت‌های دانش‌بنیان و ارتباط فناوری و صنعت باشد.

معاون علمی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از بخش خصوصی در توسعه و اجرای موفق طرح‌های پیشران و بزرگ گفت: سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و کلان دولتی از جنس توسعه‌های دهه‌های ۷۰ و ۸۰ که عمدتاً مبتنی بر درآمدهای نفتی بود، ممکن نبوده و باید زمینه را با ایجاد پلتفرم‌هایی برای نقش آفرینی بخش خصوصی که نشان داده به خوبی می‌تواند پروژه‌های کلان را با هزینه‌های به مراتب کم‌تر و با بازدهی چندبرابری به نتیجه برساند، فراهم کرد.

دهقانی با بیان این‌که تمامی موافقت‌نامه‌های معاونت علمی در دوره جدید، ناظر به نیازهای محوری است که به شکل‌گیری قراردادهای دارای هدف و زمان و ارقام مشخص منجر می‌شوند، ادامه داد: هفته گذشته قرارداد ارایه خدمات تجهیز RSS با شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت دانش‌بنیان منعقد شد تا پنجمین موضوع از هفت موضوع محوری مطرح شده ذیل موافقت نامه معاونت علمی با وزارت نفت در بهمن ماه سال قبل هم محقق شود. این رویکرد می تواند در همکاری با ایدرو نیز محقق شود و این موافقت نامه گامی در راستای اجرای طرح های راهبردی و گلوگاهی حوزه صنعت با انعقاد قراردادهایی شفاف و هدفمند است.

وی خاطرنشان کرد: اگر زیرساخت های اولیه آماده باشد، خود شرکت های دانش بنیان آمادگی دارند که کارهای تحول و تجهیز را انجام دهند و امیدواریم طی یک سال در قالب این موافقت نامه و قراردادهای ذیل این توافق‌نامه، تحول اساسی در تکمیل زنجیره‌های ارزش و ارتقای تاب آوری فناورانه صنایع، رقم بخورد.

دهقانی با اشاره به انعقاد این موافقتنامه در سه حوزه «پلتفرم‌ها» ،«طرح‌های پیشران» و «طرح‌هایی برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری» عنوان کرد: نخستین هدف، انجام چند پروژه پیشران و کلان با یکدیگر است که شرکت های دانش بنیان و ایدرو با بهره‌گیری از ظرفیت نیروی انسانی توانمند خود در این پروژه ها مشارکت دارند،در حوزه پلتفرم ها، ظرفیت‌هایی برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های هم‌آفرینی فناوری، صادرات فناوری و کارخانه‌ نوآوری، ریرساخت‌های استقرار شرکت‌های دانشبنیان و توسعه فناوری در ۳محل مناسب پیش بینی شده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور خاطرنشان کرد: در کشور هرچه کارخانه نوآوری وجود دارد از جنس نرم افزاری است که در قالب این موافقت‌نامه، گام اصلی برای ایجاد نخستین «کارخانه نوآوری سخت افزاری» با عنوان پیشنهادی «کارخانه سبز گسترش» برای اسکان و استفاده حداقل ۷۰ شرکت دانش بنیان و فناور که در حوزه سخت افزاری فعالیت‌های نوآورانه دارند، برداشته خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها