یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Sunday, 26 May , 2024

مادر علم آمار ایران درگذشت

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50777
سه شنبه، ۱۷ مرداد، ۱۴۰۲ | 18:31

مادر علم آمار ایران درگذشت

دکتر ماه‌بانو تاتا، مادر علم آمار ایران پس از تحمل یک دوره‌ بیماری شامگاه  ۱۵ مردادماه در کرمان دیده از جهان فروبست.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، شادروان تاتا از استادان پرافتخار و چهره‌های درخشان رشته آمار در کشور بود که به گسترش علم آمار و پرورش متخصصان کوشید.

 آیین خاکسپاری انوشه‌روان دکتر ماه‌بانو تاتا، روز سه‌شنبه ۱۷ امردادماه از محل آتشکده  به سوی آرامگاه زرتشتیان کرمان برگزار شد.

استاد ماه‌بانو تاتا در ۲۶ آوریل ۱۹۴۲ ( ۶ اردیبهشت ۱۳۲۱) در بمبئی هندوستان پا به عرصه‌ وجود گذاشت. پس از آن که تحصیلات خود را مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه محل زادگاهش به پایان رساند، وارد دانشگاه پردو در آمریکا شد و در سال ۱۹۶۷ به دریافت درجه‌ دکتری در رشته‌ آمار نایل شد. علی‌رغم موفقیت‌های علمی بی شمار و موقعیت‌های اجتماعی عالی‌ای که در آمریکا داشت، تنها پنج سال به تدریس در دانشگاه ایالتی میشیگان پرداخت و عشق به ایران و مردمان ایران‌زمین، او را مشتاقانه روانه‌ ایران کرد. از سال ۱۳۵۱ به مدت دو سال در دانشگاه صنعتی شریف به تدریس در رشته‌ آمار پرداخت. سپس، در یک دوره‌ ۱۶ ساله به آموزش دانشجویان و بنیان‌گذاری رشته‌ آمار در موسسه‌ آموزش و آمار و انفورماتیک، مدرسه‌ عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر، دانشگاه آزاد ایران و دانشگاه علامه طباطبایی مشغول شد.

دلبستگی و پایبندی به همکیشان زرتشتی‌اش او را در سال ۱۳۶۸ راهی کرمان کرد و از همان سال در بخش آمار دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان به خدمات علمی پرداخت و با پذیرش بار سنگین مسوولیت بخش آمار در سال‌های پیوسته و با تربیت دانشجویان بی‌شمار در مقاطع مختلف رشته‌ی آمار، خدمات خویش به دانش، فرهنگ و هنر ایران زمین را جاودانه ساخته است.
عضویت این بانوی فرهیخته استاد پیشکسوت گروه آمار دانشگاه شهید باهنر کرمان در مجامع علمی تاثیرگذاری همچون «انستیتو بین المللی آمار»، «جامعه‌ی ریاضی‌دانان ایران، و «جامعه‌ی آماردانان ایران» از افتخارات اوست. خدمات وی به دانش نوپای آمار در ایران به اندازه‌ای است که به او فرنام «مادر آمار ایران» را داده‌اند.

دکتر تاتا مهرماه سال گذشته یک واحد آپارتمان خود در تهران را به انجمن آمار ایران و بخش آمار دانشگاه باهنر اهدا کرد. این ملک در مسیر تامین اعتبارات جایزه‌ی «دکتر تاتا» به بانوان استاد و دانش‌آموختگان جوان فعال در زمینه‌ گسترش آموزش آمار، ترویج پژوهش آمار و … تعلق می‌گیرد، هزینه خواهد شد.

دیده بان علم ایران هم درگذشت این استاد فقید را به خانواده و شاگردان آن انوشه روان و جامعه علمی و دانشگاهی کشور آرامش‌باد می‌گوید.

روانش به جای نیکان و نیک کرداران باد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

توفیق موسیوند از پیشگامان حوزه قلب مصنوعی درگذشت

فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران پیشین ناسا، درگذشت

پیکر استاد باریکانی از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران تشییع شد

مراسم یادبود زنده یاد استاد نوذری دالینی در دانشگاه تهران برگزار می شود

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها