شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

تجاری سازی سلول درمانی بیماری ویتیلیگو در پژوهشگاه رویان/ارائه خدمت رویان به بیش از ۳۰ هزار زوج نابارور در سال

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50729
دوشنبه، ۹ مرداد، ۱۴۰۲ | 17:55

تجاری سازی سلول درمانی بیماری ویتیلیگو در پژوهشگاه رویان/ارائه خدمت رویان به بیش از ۳۰ هزار زوج نابارور در سال

معاون خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با اشاره به استفاده ۲۴۰ هزار زوج نابارور از خدمات پژوهشگاه رویان از موفقیت این پژوهشگاه در تجاری سازی پروژه سلول درمانی در بیماری ویتیلیگو خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر احمد وثوق در رابطه با خدمات این نهاد در حوزه درمان ناباروری و جایگاه آن در کشور اظهار کرد: از سال ۱۳۶۸ برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مرکز درمان پیشرفته دانشگاهی به همت جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران و پیگیری‌های زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی شروع شد و هم‌اکنون مرکز درمان ناباروری رویان از مراکز معتبر درمان ناباروری در جهان و کشور است که با پذیرش و ارائه خدمات به بیش از ۳۰ هزار زوج نابارور در سال، هم‌اکنون نزدیک به ۲۴۰ هزار زوج در رویان تشکیل پرونده داده و مشغول درمان هستند.

وی در پاسخ به این سؤال که همواره از هزینه بالا و نبود پوشش بیمه‌ای مناسب به‌عنوان مشکلات درمان ناباروری نام‌برده می‌شود در این رابطه چه اقداماتی می‌توان اندیشید؟ اظهار کرد: در حال حاضر بیمه‌های پایه مثل تأمین اجتماعی، خدمات کشوری و نیروهای مسلح، خدمات درمان ناباروری را تحت پوشش قرار داده‌اند هرچند کفایت همه هزینه‌ها را نمی‌کند.

وثوق با اشاره به این که جهاد دانشگاهی قابلیت این را دارد که کل برنامه درمان ناباروری در کشور را عهده‌دار شود، در رابطه با سیاست جهاد دانشگاهی برای توسعه شبکه درمان ناباروری در کشور ادامه داد: باید واحدهایی که بضاعت راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری را دارند شناسایی شده و کمک شود تا مرکز راه‌اندازی شود. مجلس نیز می‌تواند اعتبار لازم برای حمایت را اختصاص دهد و دولت هم اعتبارات را پرداخت کند.

وی با بیان این‌که جهاد دانشگاهی از نهادهایی است که شعار «ما می‌توانیم» را با اعتماد به جوانان و تربیت شخصیت‌های مؤمن و برجسته علمی عملیاتی کرده است، گفت: نیروهای جوان و کارآمد در جهاددانشگاهی شناسایی و به‌کارگیری می‌شوند و در این نهاد مقدس آموزش داده‌شده و به‌عنوان افراد متعهد و متخصص در کشور منشأ خیر و برکت می‌شوند.

ثوق در پایان بیان کرد: جهاد دانشگاهی آمادگی دارد در زمینه‌های علوم پزشکی، فنی – مهندسی، اجتماعی، فرهنگی و کشاورزی مأموریت‌های بزرگی را تقبل کند.

دکتر وثوق که مدیر پروژه‌های بالینی در حوزه پزشکی بازساختی با رویکرد سلول درمانی، ژن درمانی و مهندسی بافت در پژوهشگاه رویان است، گفت: کارهای تجاری‌سازی پروژه سلول درمانی در بیماری ویتیلیگو انجام شده و به‌عنوان اولین محصول ATMP کشور مجوز تولید و بازاریابی گرفته است.

وی در رابطه با مشکلات و موانعی پیشروی به سرانجام رسیدن اجرای این طرح اظهار کرد: در این موضوع مهم‌ترین شکل و چالش موارد مربوط به رگولاتوری و نهادهای ناظر بود که توسعه کافی پیدا نکرده‌اند.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به فضای کاری جهاد دانشگاهی و روحیه کاری اعضای آن، این نهاد به‌عنوان نیروی محرکه کشور می‌تواند معرفی شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تلاش محققان رویان برای سلول‌درمانی «یائسگی زودرس» و «چسبندگی رحم»

افتتاح «مرکز ملی نخستی‌سانان» در نیمه مردادماه

پیش‌بینی روند سلول‌درمانی بیماری «لوپوس» با مدل محققان ایرانی

تولید محلول نگهداری بافت پیوندی برای نخستین بار در ایران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها