شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

یک المپیادی جوان، جایگزین قانعی در ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50589
شنبه، ۲۷ خرداد، ۱۴۰۲ | 13:40

یک المپیادی جوان، جایگزین قانعی در ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق شد

با تبدیل ستاد توسعه زیست فناوری به ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق،محمد حسین متالهی اردکانی، دانش آموخته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران به سمت سرپرست این ستاد منصوب شد.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، دکتر مصطفی قانعی، دبیر سابق ستاد توسعه زیست فناوری هم چندی پیش به عنوان دبیر ستاد جدید توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت منصوب شده است.

حمایت از برنامه‌های شتابدهی، مراکز نوآوری تخصصی و سایر فعالیت‌های کارآفرینانه مورد نیاز توسعه فناوری در کشور یکی از مأموریت‌های ویژه‌ای است که روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری طی حکم انتصاب سرپرست دبیری ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق به محمد حسین متالهی اردکانی محول کرده است.

در این حکم خطاب به متالهی اردکانی آمده است: نظر به مراتب شایستگی، تخصص و تجارب و به پیشنهاد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان سرپرست دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق منصوب می‌کنم.

بر اساس این حکم متالهی اردکانی مأموریت یافته است تا برای رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه با بهره‌گیری از نتایج مطالعات آینده‌نگاری فناوری با هدف تعیین اولویت‌های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری فناوری اقدام کند.

توسعه فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اولویت‌دار به منظور پاسخ به نیازمندی‌های آینده کشور با استفاده حداکثری از همه ظرفیت داخلی زیست‌بوم نوآوری و با توجه به ظرفیت همکاری‌های فناورانه بین‌المللی دیگر مأموریت‌های متالهی اردکانی به عنوان سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق است.

طبق این حکم حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت‌های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار با شناسایی و شبکه‌سازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی، ساخت، تأمین تجهیزات و مواد و برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات مرتبط برای رفع کمبودها نیز باید محقق شود.

برگزاری رویدادها و اجرای فعالیت‌های ترویجی مؤثر با هدف شبکه‌سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاست‌گذار به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب برای توسعه فناوری در کشور و ارتقای ظرفیت‌های انسانی لازم و بهره‌گیری صحیح از نخبگان علمی و سرآمدان فناوری برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار از دیگر وظایف این ستاد است.

همچنین باید بازارسازی برای محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت‌دار با توجه به ضرورت‌ها در مراحل مختلف توسعه فناوری و مشارکت حداکثری در اجرای برنامه‌های ملی و چند حوزه‌ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری صورت بگیرد.

محمد حسین متالهی اردکانی، سال ۱۳۸۸ زمانی که دانش آموز دبیرستان شهید صدوقی یزد (استعدادهای درخشان) بود به عضویت تیم المپیاد جهانی زیست شناسی درآمد و در سال ۸۹ در بیست و یکمین المپیاد جهانی زیست شناسی در شهر چانگوان کره جنوبی موفق به کسب مدال نقره شد. وی در ادامه وارد دوره دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران شد. متالهی، دی ماه ۱۳۹۸ به عنوان عضو تیم دانشجویان دکتری بیوتکنولوژی دانشگاه تهران با ارائه ایده روغنهای غنی از امگا ۳ جایزه برگزیده برتر نهایی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان را کسب کرد.

این جشنواره به صورت سالانه با حمایت بنياد علم و فناوری جميلي و با همكاري دانشکدگان علوم دانشگاه تهران، بنیاد حاميان دانشگاه تهران و معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری و ستاد ملی هفته پژوهش در راستاي حمايت از ایده‌پردازان جوان، ايجاد كسب و كارهاي مبتنی بر فناوری، ترويج فرهنگ كارآفريني با هدف تبديل دارايي‌هاي فكري به ثروت، به‌عنوان یک رویداد علمی در سطح ملي برگزار می شود.

مدیرعاملی شرکت پیشگامان زیست مهندسی دانا و تاسیس و ریاست هیئت‌مدیره موسسه زیست بنیان محور تهران و مسئولیت تیم ملی المپیاد زیست‌شناسی ایران از دیگر سوابق متالهی اردکانی است.

وی کارفرمای پروژه‌هایی چون «تولید آنزیم های الزم برای تولید واکسن ایرانی کروناپسین»، «سنتز زیستی DNA»، «تولید میکروبی بوتان تری‌ال با رویکرد مهندسی متابولیک و زیستشناسی مصنوعی»، «توسعه کیت سرهم‌بندی DNA گیبسون»، «ظرفیت‌سازی نخبگانی برای توسعه زیستشناسی مصنوعی در کشور»، «اولویتگذاری توسعه ایمونوتراپی در کشور» و غیره بوده است.

کسب مدال طلای کشوری المپیاد زیست‌شناسی، ارائه مقاله برتر در همایش بین المللی بیوتکنولوژی ایران، کسب رتبه چهارم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه پنجم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط دانش پژوهان المپیاد زیست شناسی، قرار گرفتن جزو هفت دانش آموز حائز عنوان دانش آموز برتر کشور، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط موسسه دانش پژوهان جوان، کسب ایده برتر دانشجویی در مسابقه ملی ایده‌پردازی سلول‌های بنیادی، کسب رتبه دوم کشور در المپیاد علمی زیست شناسی بسیج و کسب رتبه اول استان یزد در مسابقات آزمایشگاهی از جمله موفقیتهای علمی ذکر شده برای سرپرست ستاد توسعه زیست فناوری و پزشکی دقیق است.

در خبر انتصاب متالهی اردکانی به فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجرایی دیگر وی مثل تدریس دوره زیست شناسی پایه برای مهندسان در دانشگاه صنعتی شریف، عضویت در شورای علمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، معاونت علمی و مسئول بسیج دانشجویی پردیس علوم دانشگاه تهران، همکاری در طرح پژوهشی سلول بنیادی در مرکز تحقیقات بن یاخته، برگزاری سری همایش های تخصصی فن زیست در پردیس دانشکده های فنی-مهندسی دانشگاه تهران برای آشنایی هرچه بیشتر و عمیق تر دانشجویان مهندسی با حوزه علوم زیستی، برگزاری نشست تخصصی مهندسی تکاملی با حضور بیش از ۵۰ نفر از اساتید هیئت علمی، عضویت در کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری، تدریس دوره های علمی مرکز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی ریاست جمهوری در حوزه زیست شناسی مصنوعی، تدریس در باشگاه دانش پژوهان جوان در رشته زیست شناسی، برگزاری کارگاه آموزشی سلولهای بنیادی، همایش نظریه بازیها و همایش آشنایی با نانوتکنولوژی در دانشگاه تهران، تدریس و عضویت در کمیته علمی و داوری مسابقات مساله محور رهنشان بنیاد ملی نخبگان اشاره شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها