یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Sunday, 19 May , 2024

دهقانی خبر داد: ایجاد بازار ۵۰۰ میلیون یورویی صنعت نفت برای دانش‌بنیان‌ها

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50473
شنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۴۰۲ | 16:09

دهقانی خبر داد: ایجاد بازار ۵۰۰ میلیون یورویی صنعت نفت برای دانش‌بنیان‌ها

آیین امضای موافقت نامه‌های همکاری و قراردادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در صنعت نفت با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری برگزار شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به نقش صنعت نفت در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: امضای این توافق‌نامه‌های همکاری، زمینه را برای ایجاد بازاری به ارزش ۵۰۰ میلیون یورویی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه نفت و گاز ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر این که تضمین خرید محصولات و خدمات و اجرای این پروژه‌ها و تعریف آن‌ها مبتنی بر یک نیاز واقعی صنعت نفت، از ویژگی‌های اصلی این موافقت‌نامه‌ها به شمار می‌رود، ادامه داد: این‌که از توافق‌نامه و موافقت‌نامه صحبت می‌کنیم به این دلیل است که تضمین بازار، تعریف پروژه به صورت موردی و دقیق و ضمانت استفاده صنایع از این محصولات و خدمات دانش‌بنیان، باعث شده است که از مرحله تفاهم‌نامه خارج شوند و ضمانتی اجرایی پیداکنند. مدت و برنامه، ارزش قراردادها، حدود و شیوه اجرای آن‌ها و مجری و مخاطب پروژه‌ها در قالب این موافقت‌نامه‌ها به وضوح مشخص شده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره با تامین نیازهای گلوگاهی نفت به کمک توانمندی دانش‌بنیان‌ها عنوان کرد: توسعه محصولات فناورانه منافع اقتصادی اشتغال و اقتدار خواهد داشت که قطعا زمینه را برای ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی به این عرصه فراهم خواهد کرد.

وی با بیان این‌که انعقاد موافقت‌نامه‌ها در حوزه نفت، پس از اعلام آمادگی شرکت‌های دانش‌بنیان به قراردادهای با تضامین بازار منطبق با عدد ذکر شده در موافقت‌نامه‌ها منجر خواهد شد، ادامه داد: رویکرد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در دوره جدید مبتنی بر تخصیص بازار صنایع بزرگ به شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ بر همین اساس، یکی از بندهای اصلی در تمامی مواففت نامه‌ها تسهیل و تضمین بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان است. اگر بازار و زمینه لازم را فراهم کنیم قطعا محصول دانش‌بنیان ضمن تامین نیازهای کشور، به اشتغال و ارزش افزوده خواهند رسید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش آفرینی بیش از ۸هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور و ظرفیت بالقوه این کسب و کارها برای تامین نیازهای گلوگاهی و راهبردی کشور گفت: تلاش داریم ۱۰ تا ۱۵ درصد از تولید ناخالص ملی، از محل تولید و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان تامین شود.

قراردادهای بار اول
در این مراسم؛ شرکت ملی حفاری نفت‌خیز جنوب با ۳ شرکت دانش‌بنیان قراردادهای بار اول خود را به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان امضا کردند و شرکت ملی حفاری ایران نیز با ۲ شرکت دانش‌بنیان قراردادهای بار اول خود به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان را منعقد کردند که این رقم به شکل تجمیعی عددی حدود ۱۱ میلیون یورو را رقم زده است.

امضای توافق‌نامه‌های همکاری به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو

بر اساس موافقت‌نامه‌های همکاری امضا شده در این رویداد، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌ ملی نفت، شرکت پتروایران، شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد طی موافقت‌نامه‌هایی با مشارکت و حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شرکت‌های دانش‌بنیان متعهد شدند تا بازار خود را در حوزه‌های محوری و گلوگاهی، به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دهند.

توافق‌نامه همکاری در زمینه تعریف چهار مگاپروژه دانش‌بنیان جمعا به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو با همکاری میان معاونت و قرارگاه خاتم الانبیا در حوزه اکتشاف بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر امضا شد. همچنین در زمینه توسعه پروژه‌های دانش‌بنیان نفت و گاز و با حمایت معاونت علمی و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، برای تعریف ۸ مگاپروژه جمعاً به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو، موافقت نامه همکاری امضا شد.

همچنین قراداد تولید بار اول در زمینه طراحی و ساخت پمپ‌های چندفازی برای رفع نیاز صنعت نفت به ارزش ۴۳۲ میلیارد تومان با استفاده از ظرفیت دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به امضا رسید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

حمایت معاونت علمی از مراکز نوآوری درون سازمانی و ایده‌های نوآورانه شرکتی

آغاز برنامه «جهش تولید دانش‌بنیان» با هشت بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی

ساخت «فلزیاب صنعتی» با قابلیت تشخیص سریع ضایعات فلزی در خطوط تولید

افتتاح خط تولید کاملا بومی «لوله خلأ خون‌گیری» در کشور

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها