شنبه، ۲۹ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Saturday, 18 May , 2024

طراحی و ساخت دستگاه تستر واحد کنترل پیشرانه لکوموتیوها در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49892
سه شنبه، ۲۰ دی، ۱۴۰۱ | 11:40

طراحی و ساخت دستگاه تستر واحد کنترل پیشرانه لکوموتیوها در کشور

جمعی از فناوران دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت دستگاه تستر TCU شدند که در حوزه حمل و نقل ریلی کاربرد دارد و باعث افزایش قابلیت اطمینان عملکرد لکوموتیوها، عیب‌یابی سریع و دقیق با بهره‌گیری از تجهیزات تست و نظارت هوشمند و خودکار خواهد شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، این دستگاه که به گفته محققان شرکت فناور پردیس مکاترونیک شریف مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف هیچ‌گونه نمونه مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، علاوه بر صرفه‌جویی چشم‌گیر در زمان و هزینه‌ی فرآیند تست TCU، دقت این فرآیند را نیز افزایش می‌دهد و نتایج تست‌ها به صورت طبقه‌بندی شده و کامل در اختیار اپراتور قرار می‌گیرد.

مهندس سپهر هاشمیان، مدیر اجرایی شرکت پردیس مکاترونیک شریف در این خصوص گفت: یکی از حساس‌ترین و استراتژیک‌ترین اعضای لکوموتیو (قطارهای بین شهری) واحد کنترل پیشرانه است که به آن TCU (مخفف Traction Control Unit) می‌گویند. تست، عیب‌یابی و کالیبراسیون TCU از اهمیت بالایی برخوردار است و بروز هرگونه مشکل در این قسمت، منجر به از کار افتادن کل لکوموتیو و یا وقفه در اتمام فرآیند ساخت و تولید لکوموتیو می‌شود.

وی افزود: تست‌های مربوط به TCU به صورت دستی و توسط اپراتورها صورت می‌پذیرد و توقف خط تولید لکوموتیوهایی با قیمت‌‌ بالا (در حدود چندین میلیون یورو) به دلیل بروز خطا در TCU، ضرر مالی چشم‌گیری برای سازنده به بار می‌آورد. به همین صورت خرابی و از کار افتادن ناشی از پدید آمدن ایراد در TCU می‌تواند برای استفاده‌ کنندگان لکوموتیو (صنایعی مانند فولاد، معدن و …) ضررهای مالی و غیرمالی عظیمی به بار آورد.

از سوی دیگر افزایش قابلیت اطمینان عملکرد لکوموتیوها، عیب‌یابی سریع و دقیق با بهره‌گیری از تجهیزات تست و نظارت هوشمند و خودکار، باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و تسریع فرآیند آماده‌سازی ساخت و تولید خواهد شد که همین امر سبب افزایش ظرفیت تولید و بهره‌وری و همچنین ارتقا کیفیت در صنعت حمل و نقل ریلی می‌شود.

هاشمیان خاطرنشان کرد: شرکت مپنا لکوموتیو به عنوان یکی از برترین شرکت‌های سازنده لکوموتیو در ایران، پروژه‌ی ساخت دستگاهی هوشمند جهت انجام خودکار فرآیند تست، عیب‌یابی، کالیبراسیون و راه‌اندازی TCU لکوموتیو MAP24 را در نقش کارفرما به گروه ما واگذار کرد که نتیجه‌ی آن ساخت ۲ دستگاه تستر TCU برای لکوموتیو MAP24 بوده است.

عملکرد دستگاه تستر TCU

وی در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه گفت: دستگاه تستر TCU از طریق پروتکل‌های ارتباطی صنعتی و کانکتورهای مربوطه، بدون نیاز به قرارگیری در لکوموتیو و یا به حرکت در آمدن لکوموتیو، به واسطه‌ی شبیه‌سازی هوشمند شرایط واقعی از دید TCU، عملکرد TCU را در تمامی موارد و شرایط مورد تست قرار می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، زمانی که TCU به دستگاه تستر TCU متصل می‌شود، دقیقا همان عملکردی را از خود بروز می‌دهد که اگر به یک لکوموتیو واقعی و در حال حرکت متصل می‌شد. از این رو این امکان فراهم می‌شود تا بدون نیاز به راه اندازی لکوموتیو و اشغال ظرفیت حمل و نقل ریلی، مراحل تست در داخل شرکت و یا کارگاه صورت پذیرد.

گفتنی است گروه Semitech (شرکت پردیس مکاترونیک شریف) با هدف ارائه‌ی خدمات فنی و مهندسی در زمینه‌ی الکترونیک قدرت، توسط جمعی از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران تاسیس و در مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر شد. حمل و نقل ریلی، الکترونیک خودرو، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و تجهیزات پزشکی زمینه اصلی فعالیت‌های شرکت پردیس مکاترونیک شریف است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نخستین «موتور شش سیلندر بنزینی»ایرانی رونمایی شد

کشاورزی هوشمندانه با پهپاد گرده‌افشان ایرانی

انتشار مقاله محققان دانشگاه صنعتی شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا

تلاش دانشگر ایرانی برای بررسی بافت‌های سرطانی با مدل‌سازی تومور مجازی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها