پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

درج نشان تاییدیه استاندارد کالاهای نانو ایران از ماه آینده/ تدوین بیش از ۱۰ درصد استانداردهای بین‌المللی نانو توسط ایران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49424
یکشنبه، ۱۰ مهر، ۱۴۰۱ | 17:02

درج نشان تاییدیه استاندارد کالاهای نانو ایران از ماه آینده/ تدوین بیش از ۱۰ درصد استانداردهای بین‌المللی نانو توسط ایران

رییس سازمان ملی استاندارد از بهره‌برداری از «نانو نماد» به عنوان تاییدیه استاندارد کالاهای نانو، طی یک ماه آینده خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، مهدی اسلام‌پناه در حاشیه بازدید از سیزدهمین نمایشگاه ایران نانو با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: امروز در حوزه استانداردسازی شنونده حرف‌های  فرهیختگان و نخبگان حوزه نانو هستیم. ستاد نانو، شرکت های این حوزه و نخبگان آن ناظر بر روند استاندارسازی، تایید صلاحیت، متالورژی و انطباق محصولات هستند. نظر این افراد مشخص می کند که محصولات تولیدی در حوزه های علمی نوظهور حضور قرار می گیرند یا خیر.

وی در خصوص سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو اظهار کرد: این نمایشگاه بخشی از توانمندی های نانو فناوری کشور را به نمایش گذاشته که بخشی امیدبخش و مسرت بخش است. وقتی محصولات نانویی را از نزدیک می بینیم به آینده کشور امید پیدا می کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: در سازمان تلاش ما بر این است که با برقراری ارتباط نزدیک با صاحبان خرد و دانش و نخبگان برتر حوزه فناوری نانو و علوم نوظهور دیگر مرکز تحولی جدیدی را برای گشایش اقتصادی شکل بدهیم. بهره برداری از نانونماد یکی از اقدامات تحولی در این حوزه به شمار می رود. این نماد که به زودی بهره برداری می شود مخصوص برخی محصولات های‌تک تولید شده در کشور است.

وی با اشاره به این که این نماد به فروش و توسعه بازار محصولات نانو کمک می کند، بیان کرد: معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اقدامات ویژه ای را برای محصولات های تک و دانش بنیان در حوزه های نوظهور علم استارت زده که امیدواریم با کمک بخش خصوص روند آن سرعت بگیرد چراکه در دنیای امروز فناوری حرف اول را می زند. با استفاده از سرمایه های فکری و علمی حوزه نانو می توان روند تجاری سازی را در این زمینه بهبود داد.

اسلام پناه افزود: نانو نماد تاییدیه استاندارد کالای نانو است. کالایی که در حوزه فناوری نانو تجاری سازی شده و به فروش می رسد. نانو نماد مزیت های بسیاری برای فروش داخل و صادرات محصولات به ارمغان می آورد. همچنین این نماد به معنای ثبت پتنت در داخل کشور است و قابلیت پتنت شدن در سطح بین‌الملل را نیز دارد.

رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: جریان فکری حاکم در حوزه فناوری نانو باعث شده که بیش از ۱۰ درصد از استانداردهای بین‌المللی این حوزه به دست ایران تدوین شود. ۱۶۷ کشور در جهان عضو سازمان بین المللی استاندارد هستند و ایران بیش از ۱۰ درصد استانداردهای حوزه نانو را تدوین کرده، بنابراین عدد بسیار ارزشمندی به شمار می رود. این آمار در مقیاس اقتصاد بینظر بوده و افتخار بزرگی به شمار می رود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهینه‌سازی فرایند انجماد تخمک به کمک میدان مغناطیسی و نانوذرات

رهیافت جدید محقق ایرانی دانشگاه میشیگان برای درمان «ام اس» و «پارکینسون» با کمک «نانوذرات»

موفقیت محقق ایرانی در تولید بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا و نانوالیاف

صرفه‌جویی ۲۵ میلیون دلاری با تولید نانوداروی ضدسرطان

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها