دوشنبه، ۳ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Monday, 22 April , 2024

هشدار معاون وزیر علوم: خطر شدید اخراج ایران از سرن، سزامی و توآس به دلیل نپرداختن حق عضویت!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49036
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت، ۱۴۰۱ | 17:11

هشدار معاون وزیر علوم: خطر شدید اخراج ایران از سرن، سزامی و توآس به دلیل نپرداختن حق عضویت!

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: ایران به دلیل نپرداختن حق عضویت در معرض اخراج و قطع همکاری با سازمان‌های بین‌المللی مثل فرهنگستان علوم جهان (تواس) و پروژه سزامی و همکاری با شتابگر بزرگ سرن قرار داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر پیمان صالحی امروز در نشست تخصصی دیپلماسی علم و فناوری؛ فرصت‌ها و راهکارها که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: طی نشستی که ۱۱ سال پیش در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد، اعلام شد که در اوج جنگ آمریکا و شوروی هرگز مرزهای جغرافیایی اثری بر دو گروه دانشمندان و ورزشکاران نداشته و بیان شد که چگونه ورزشکاران و دانشمندان آمریکایی به شوروی وارد می‌شدند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دانشمندان کشور ،کرسی‌های بین‌المللی را با زحمت دریافت کرده‌اند و پیشنهاد می‌شود که وزارت امور خارجه، کرسی‌های علمی را در سازمان‌های بین‌المللی ایجاد کنند و ما دانشمندانی داریم که بتوانند این کرسی‌ها را اشغال کنند.

صالحی به برگزاری اولین نشست کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه در ایران در حدود سه سال و نیم قبل اشاره کرد و گفت: در آن زمان من رئیس این کمیسیون بودم و ۵۶ کشور عضو به ایران آمدند، ولی من اجازه دریافت و ارسال ایمیل نداشتم و برای دریافت ایمیل ۳ روز زمان برد تا اجازه لازم صادر شود!

معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد: تا زمانی که این جو امنیتی در دیپلماسی علمی برداشته نشود، راه به جایی نمی‌بریم که درخواست دارم مسؤولان به مدیران علم و فناوری کشور اعتماد داشته باشند.

صالحی ضمن هشدار به مسؤولان تاکید کرد: ما به شدت در معرض اخراج از سازمان‌های بین‌المللی چون سرن، سزامی و توآس هستیم و این موضوع مربوط به سال‌های اخیر هم نمی‌شود.

به گفته وی به دلیل پرداخت نشدن حق عضویت ۵ میلیون دلاری در حال اخراج هستیم.

صالحی ادامه داد: ما در یونسکو جایزه اخلاف به نام ابن سینا را به ثبت رساندیم؛ ولی حق عضویت خودمان را پرداخت نکردیم که به تدریج سایر کشورها این جایزه را به نام خود می‌کنند. از سوی دیگر ما هر ساله به کامستک حق عضویت می‌دهیم، ولی از آن بهره‌ای نمی بریم!

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشمند زن آفریقایی، هفتمین رییس آکادمی جهانی علوم شد

عضویت دو دانشگر ایرانی در آکادمی علوم جهان

اعلام اسامی روزها و برنامه های هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۱

عضویت یک شیمیدان ایرانی دیگر در فرهنگستان علوم جهان

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها