شنبه، ۲۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 15 June , 2024

تهران، میزبان شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48971
شنبه، ۱۰ اردیبهشت، ۱۴۰۱ | 15:54

تهران، میزبان شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران طی سه روز پایانی هفته جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار می‌شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران (IranOpen RoboCup 2022) توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته ملی ربوکاپ، از تاریخ ۱۴ تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

دکتر مرتضی موسی‌خانی، رئیس کمیته ملی ربوکاپ با بیان این که شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران بنا به دستور و با حمایت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، ادامه داد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و توسعه هوش مصنوعی مورد تاکید قرار گرفته، اقدامات مؤثر برای برگزاری شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حمایت‌های قائم مقام واحد علوم و تحقیقات، باشگاه پژوهشگران جوان، واحد قزوین و همکاران خدوم در کمیته ملی ربوکاپ، صورت گرفته است.

وی گفت: شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حضور بیش از ۱۰۰ تیم از دانشگاه‌ها و مدارس داخل و خارج از کشور و حدود ۸۰۰ شرکت‌کننده برگزار خواهد شد. همچنین در این دوره برنامه‌ریزی لازم برای حضور ۱۵۰ نفر از کمیته فنی و سرپرستان لیگ‌ها صورت گرفته است.

ربوکاپ یا جام جهانی رباتها، یک پروژه بین‌المللی برای ارتقای هوش مصنوعی، دانش رباتیک و مکاترونیک است. فدراسیون جهانی ربوکاپ در تلاش است تا با طرح مسئله‌ای استاندارد که دامنه گستره آن تمامی فناوری‌های موجود را به مشارکت و آزمون فرا می‌خواند، به پرورش تحقیقات هوش مصنوعی و ربات‌های هوشمند بپردازد.

ربوکاپ، بازی فوتبال را با هدف ایجاد ابتکاراتی برای مسائل اساسی اجتماعی و صنعتی به عنوان محور اصلی تحقیقات خود انتخاب کرد. هدف نهایی ربوکاپ تشکیل یک تیم کاملا هوشمند از ربات‌های انسان‌نما است که در سال ۲۰۵۰ برابر تیم قهرمان جام جهانی فوتبال به پیروزی دست یابد.

یکی از کاربردهای اصلی فناوری ربوکاپ جستجو و نجات در زمان وقوع بلایای طبیعی از جمله زلزله در مقیاس وسیع است. ربوکاپ، پروژه امداد ربوکاپ را به جهت ارتقای تحقیقات در زمینه مسائل اساسی اجتماعی شروع کرد و از اهداف اصلی آن استفاده مفید از فناوری برای کاهش خسارات جانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی است.

در ربوکاپ آزاد ایران، تیم‌های ایرانی از سال ۱۳۸۲ از جمله فعال‌ترین تیم‌های ربوکاپ بوده‌اند و تعداد تیم‌های ایرانی سال به سال رو به افزایش بوده است.

مسابقات ربوکاپ آزاد ایران محلی برای آماده‌سازی و تقویت تیم‌ها جهت شرکت در مسابقات جهانی است. علاوه بر این، تیم‌های نوپا این فرصت را پیدا می‌کنند تا از تجربیات تیم‌های دیگر استفاده کرده و بیشتر با این مسابقات آشنا شوند.

شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران در ۹ لیگ از جمله لیگ‌های دانش‌آموزی، فوتبالیست، امدادگر، دموی دانش‌آموزی و کواسپیس و ربات‌های سرویس‌رسان در کار، ربات پرنده، خودروی خودران و دموی بزرگسال برگزار خواهد شد و بازدید از این مسابقات برای عموم افراد آزاد است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با معرفی برترین ها خاتمه یافت

نتایج دور اول مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه اعلام شد

دانشگاه آزاد قزوین، قهرمان مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

برتری تیم های ایرانی در پایان دومین روز ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها