شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

درج اولین اوراق صکوک نوآوری برای یک شرکت دانش‌بنیان در بورس تهران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48735
سه شنبه، ۲۴ اسفند، ۱۴۰۰ | 11:53

درج اولین اوراق صکوک نوآوری برای یک شرکت دانش‌بنیان در بورس تهران

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی از درج نخستین اوراق صکوک نوآوری برای شرکت داروسازی دکتر عبیدی با نماد «صنوآور ۱۲» در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر علی ناظمی با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس مجوز پذیره‌نویسی سازمان بورس و اوراق بهادار از تاریخ ۲۳ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ اوراق مرابحه این شرکت داروسازی به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد ریال، با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و با هدف تامین سرمایه در گردش این شرکت به منظور خرید مواد اولیه تولید دارو، با نماد «صنوآور۱۲» در فهرست نرخ‌های بازار بدهی بورس اوراق بهادار تهران درج ‌شد.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت «واسط مالی مرداد پنجم» را ناشر اوراق مرابحه این شرکت داروسازی و ضامن آن را بانک کارآفرین اعلام کرد و ادامه داد: نرخ سود سالانه این اوراق ۱۸ درصد و مدت اوراق نیز چهار ساله است. سررسید پرداخت سود آن نیز هر سه ماه یک‌بار از تاریخ انتشار اوراق است.

ناظمی درباره اوراق نوآوری (صکوک) گفت: اوراق تامین مالی اسلامی یا صکوک اوراقی هستند که به منظور تامین مالی شرکت‌ها و پروژه‌ها و نیز تامین سرمایه در گردش و خرید دارایی ثابت با نرخ سود مشخص و سررسید معین از طریق بازار سرمایه منتشر می‌شود.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، اوراق نوآوری(صکوک) را نیازمند ضامن از بین بانک‌ها، شرکت‌های بیمه‌گر، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای عمومی به عنوان ارکان انتشار عنوان کرد و گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق نوآوری و شکوفایی را به عنوان ضامن برای انتشار اوراق دانش بنیان پذیرفته است؛ بر این اساس اولین اوراق نوآوری برای این شرکت داروسازی با نماد «صنوآور ۱۲» منتشر و این نماد روز گذشته در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

وی درباره نحوه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از اوراق نوآوری نیز گفت: حمایت صندوق به سه شکل “قبول سمت رکن ضامن”، “تقبل کارمزد ارکان (ضامن، متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان) با پرداخت تمام یا بخشی از کارمزد ارکان” و “پرداخت سود بالاتر یا یارانه سود” است.

علی ناظمی

ناظمی درباره مزیت استفاده از صکوک نوآوری نیز یادآور شد: ورود به بازار سرمایه و تامین مالی برای شرکت‌های بزرگ (بالاتر از ۵۰ میلیارد تومان)، استفاده از برند صندوق نوآوری، تسهیل خروج شرکت‌ها، ایجاد زیرساخت‌ها برای استانداردسازی، شفافیت در شرکت‌های دانش بنیان و مزیت بلندمدت همکاری این شرکت‌ها با بازار سرمایه از جمله این مزیت‌هاست.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، انتشار صکوک نوآوری را روشی جدید برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان از طریق بازار سرمایه و یکی از مدل‌های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی از بورسی شدن شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها عنوان کرد و گفت: صندوق نوآوری چندی پیش برنامه‌ای را برای حمایت از تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق انتشار صکوک با نماد نوآوری در بازار سرمایه ارائه کرد که بر اساس آن، حمایت‌هایی شامل پوشش هزینه ارکان و ضمانت به شرکت‌های دانش‌بنیان واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

وی، استفاده از ابزار اوراق فروش تبعی برای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای اوراق فروش تبعی و برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک را از جمله پیشنهادهای اخیر صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری با سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز برنامه «جهش تولید دانش‌بنیان» با هشت بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی

تولید یک میلیون موتور فوق کم‌مصرف کولر برای صرفه‌جویی در برق کشور

برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی برای تبدیل دانش‌بنیان‌های نوپا به شرکت‌‎های نوآور و فناور

«مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» راه‌اندازی می‌شود

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها