سه شنبه، ۸ اسفند، ۱۴۰۲ | Tuesday, 27 February , 2024

تولید نانو پوشش آنتی وایرال گووید ۱۹ برای استفاده در البسه پزشکی و ماسک در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48731
سه شنبه، ۲۴ اسفند، ۱۴۰۰ | 11:40

تولید نانو پوشش آنتی وایرال گووید ۱۹ برای استفاده در البسه پزشکی و ماسک در کشور

نانو پوشش آنتی وایرال COVID-۱۹ با کاربرد در البسه پزشکی و ماسک که توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و تولید شده به‌ عنوان طرح برگزیده دانشگاهی سال ۱۴۰۰ در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزیده شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر ابوذر مسعودی، عضو هیات‌ علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و مجری این طرح فناوری، هدف از تولید نانوپوشش آنتی وایرال کووید -۱۹ را ساخت و تولید پارچه بافت دار یا بدون بافتی دانست که الیاف آن توسط نانوماده ضد ویروس پوشش داده شده و می‌تواند به عنوان ماسک یا سایر البسه استفاده شود.

وی افزود: پوشش‌های آنتی وایرال کرونا می‌تواند در هنگام دم و تنفس، ویروس‌های جذب شده به ماسک را تا بیش از ۹۹.۹۹۹ درصد از بین ببرد و تخریب کند.

مسعودی با اشاره به کاربرد و حوزه صنعتی این فناوری، گفت: محصول آنتی ویروس حاضر در تمامی حوزه‌های مرتبط با ویروس کووید -۱۹ از جمله صنایع پزشکی، مورد استفاده می‌باشد و در ابزار آلات پزشکی، چسب‌های پزشکی، پارچه‌ها، دستمال، البسه، ماسک، دستکش، کاور کفش و همچنین به عنوان فیلتر در تمیز کننده‌های هوا و تهویه‌ها، کاربرد دارد.

وی خاطرنشان کرد: عفونت‌های ویروس کووید -۱۹ هم از طریق تماس مستقیم یا با عفونت قطره‌ای از افراد آلوده و هم از طریق تماس غیرمستقیم از طریق دستگیره درها، لباس‌ها و سایر مواردی که افراد آلوده لمس کرده‌اند گسترش می‌یابد و اتانول، سدیم هیپوکلرات، یدفرم، فرمالدهید، گلوترالدهید و اتیلن تنها روش‌های موقت در پاک سازی سطح از ویروس هستند.

گفتنی است این طرح با همکاری دکتر محمدرضا رحیمی پور، عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مهندس محیا نانگیر و دکتر شهین مسعودی از مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پژوهشگاه مواد و انرژی اجرا شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

راه‌اندازی مرجع تحقیقات نسوز در پژوهشگاه مواد و انرژی

ساخت آسیاب هیبریدی در دانشگاه تهران

رئیس جدید “پژوهشگاه مواد و انرژی” منصوب شد

ساخت و پیاده‌سازی سامانه کنترل برداری در اینورترهای سه فاز

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها