دوشنبه، ۳ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Monday, 22 April , 2024

تسهیلات تازه دانشگاه ها برای مادران از بارداری تا سه سالگی کودک

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48711
یکشنبه، ۲۲ اسفند، ۱۴۰۰ | 14:08

تسهیلات تازه دانشگاه ها برای مادران از بارداری تا سه سالگی کودک

معاون آموزشی وزیر علوم با ارسال نامه‌ای به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آنها را در زمینه اجرای تسهیلات قانون “حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” برای دانشجویان و طلاب باردار موظف کرد.

به گزارش دیده بان علم ایران در نامه دکتر علی خاکی صدیق تاکید شده است: در اجرای “قانون حمات از خانواده و جوانی جمعیت” تکالیفی بر عهده دستگاه های مرتبط از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گذاشته شده است که ضمن ابلاغ ماده قانون ۲۶ قانون یاد شده، مستدعی است که مقرر شود حوزه معاونت آموزشی و تسهیلات تکمیلی دانشگاه اقدام لازم در خصوص برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر حسن اجرای آن قانون به عمل آمورد.

بر اساس قانون “حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” که در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ مصوب شده است تکالیفی برای وزارت علوم تعیین شد که بر این اساس دانشگاه ها موظف شدند با تقاضای کتبی دانشجویان و بانوان طلبه باردار در جهت مرخصی یک نیم سال تحصیلی قبل از زایمان بدون احتساب در سنوات موافقت کنند.

همچنین با تقاضای مرخصی دانشجویان و بانوان طلبه که فرزند زیر دو سال دارند، برای حداکثر تا چهار نیم سال بدون احتساب سنوات تحصیلی موافقت صورت بگیرد. ضمن اینکه این افراد در صورت تقاضای مهمانی به میزان حداکثر چهار نیم سال تحصیلی به حوزه یا موسسه آموزش عالی هم سطح یا پایین تر باید موافقت شود.

همچنین تاکید شده است که با تقاضای بانوان طلبه و دانشجویان مادر باردار یا دارای فرزند زیر سه سال جهت آموزش مجازی یا غیرحضوری برای گذراندن واحدهای دروس نظری دوره تحصیل نیز موافقت صورت بگیرد.

در صورتی که دانشجو در طول دوران تحصیل خود ناگزیر از حضور در دانشگاه، درمانگاه، بیمارستان یا مکان های آموزشی مشابه است با تقاضای دانشجویان مادر باردار یا دارای فرزند زیر دو سال جهت کاهش نوبت کاری شب بر اساس آیین نامه ای که حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون، از سوی وزیر بهداشت تصویب می شود، موافقت صورت بگیرد.

معاون آموزشی وزیر علوم در این نامه تاکید کرده است که شرایطی باید فراهم شود تا اساتید راهنما در ازای داشتن هر دانشجوی باردار یا دارای فرزند شیرخوار یک سهمیه به سقف استاد راهنمایی آنها اضافه شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها