چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 21 February , 2024

دانشمندان در جستجوی تمدن های فرازمینی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48014
سه شنبه، ۵ مرداد، ۱۴۰۰ | 20:50

دانشمندان در جستجوی تمدن های فرازمینی

یک پروژه تحقیقاتی بین‌المللی جدید تحت هدایت استادی از دانشگاه هاروارد قرار است در مورد منشأ وجود اجسام فرازمینی، بشقاب‌پرنده‌ها و تمدن‌های بیگانه به مطالعه بپردازد.

به گزارش دیده بان علم ایران، این طرح مطالعاتی که «گالیله» نام دارد توسط آوی لوئب، پروفسور اخترشناس در دانشگاه هاروارد آمریکا، راه‌اندازی شده و به دنبال یافت ردی از فناوری‌هایی است که فراتر از دانش بشری هستند و می‌توانند توسط حیات‌های بیگانه مورد استفاده قرار گیرند.

پروژه جدید پس از آن تعریف شد که دولت آمریکا در گزارش ماه گذشته خود از «اشیاء پرنده ناشناخته و اجسام میان‌ستاره‌ای» ورود جرم آسمانی «اوموآموا» به منظومه شمسی را دلیلی موجه بر جستجوی حیات فرازمینی دانست. اوموآموا نخستین جرم میان‌ستاره‌ای شناخته‌شده است که مسیر حرکت آن از منظومه شمسی می‌گذرد. این جسم که ابتدا تصور می‌شد یک ستاره دنباله‌دار است، در اکتبر ۲۰۱۷ کشف شد.

تیم تحقیقاتی تازه تشکیل‌شده در بیانیه‌ای گفته است: «با توجه به یافته شدن تعداد فراوانی از سامانه‌های خورشیدی فرازمینی، پروژه گالیله به این ایده می‌پردازد که بشر دیگر نمی‌تواند وجود احتمالی تمدن‌های هوشمند فرازمینی را نادیده بگیرد.»

در این طرح قرار است از مشاهدات تلسکوپی بهره گرفته شود و ماموریت‌هایی برای ارسال دوربین به فضا با فضاپیما تدارک دیده شده است.

پروفسور لوب که هدایت این پروژه را بر عهده دارد به روزنامه یو‌اس‌ای تودی آمریکا گفت: «هدف از این پروژه این است که در آینده ما اشیا بیشتری از فضای میان‌ستاره‌ای و اجرام شبیه به آن‌ها پیدا کنیم. در این صورت می‌توانیم با پرتاب فضاپیما به مدار آن‌ها، از نزدیک از آن‌ها عکسبرداری کنیم.»

او اضافه کرد: «کسانی که درباره اشیا‌ ناشناخته فضایی صحبت می‌کنند، شامل پرسنل نظامی و سیاستمداران، توسط دانشمندان تعلیم ندیده‌اند و این به نوعی مانند آن است که از لوله‌کش بخواهید برای شما کیک بپزد. ما نباید از آن‌ها بخواهیم بفهمند که اشیاء نامعلوم در آسمان‌ها چیستند، این وظیفه دانشمندان است.»

تیم جدید، که مرکب از اساتیدی از دانشگاه‌های پرینستون، کمبریج و استکهلم است، با بهره‌گیری از فناوری‌های نو و هوش مصنوعی به بررسی اشیایی میان‌ستاره‌ای خواهد پرداخت که توضیح علمی خاصی برای آنان وجود ندارد.

محققان این پروژه می‌گویند اگر شواهدی مبنی بر وجود یک حیات هوشمند در کهکشان راه شیری یافت شود، نحوه تفکر ما درباره جایگاهمان در جهان و ارتباطمان با دیگر سیارات دستخوش تغییر خواهد شد.

آقای لوب در این باره می‌گوید: «اگر کرکره‌های پنجره‌هایمان را ببندیم و بگوییم همسایه‌ای نداریم، ما باهوش‌ترین هستیم و اول قبل از اینکه بخواهم از پنجره به بیرون نگاهی بیاندازیم، بگوییم اول مدرکی خارق‌العاده [مبنی بر وجود تمدن‌های بیگانه] به من نشان دهید، در جهل خود خواهیم ماند. درست مثل زمان گالیله.»

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بررسی تأثیر دانش مهارت‌های حرکتی پایه در پیشگیری از آسیب‌های عضلانی نوجوانان با همکاری محققان ایران، کانادا و آمریکا

مریخ‌ لرزه ها، بسترساز حیات فرازمینی!

فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر ۲۰۱۶ اعلام شد: دو دانشگاه ایران در بین رتبه‌های ۳۰۰ تا ۵۰۰

هشت رییس جمهور،۱۵۰ برنده جایزه نوبل و ۶۲ میلیاردر تنها بخشی از افتخارات هاروارد!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها