چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 21 February , 2024

افزایش خطر زوال عقل با نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47984
دوشنبه، ۴ مرداد، ۱۴۰۰ | 23:58

افزایش خطر زوال عقل با نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز

نوشیدن نخستین فنجان قهوه در ابتدای روز اگرچه ممکن است تاثیر سریع خود را نشان دهد اما تحقیقات جدید در دانشگاه استرالیای جنوبی مشخص کرده است که نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند عواقب نامناسبی مخصوصا در سلامت مغز داشته باشد.

به گزارش دیده بان علم ایران، در بزرگترین مطالعه در نوع خود، محققان دریافتند که مصرف زیاد قهوه با کوچک شدن حجم کل مغز و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

این مطالعه در مرکز دقت‌سنجی سلامت استرالیا در انستیتوی تحقیقات پزشکی و بهداشتی استرالیا جنوبی و تیمی از محققان بین‌المللی انجام شده است. ارزیابی اثرات قهوه بر روی مغز ۱۷ هزار و ۷۰۲ نمونه موجود در بیوبانک (بانک اطلاعات بیولوژی) بریتانیا بین ۳۷ تا ۷۳ سال نشان داد کسانی که بیش از شش فنجان قهوه در روز می‌خورند، ۵۳ درصد خطر ابتلا به زوال عقل را دارند.

کیتی فام، محقق ارشد مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می‌گوید: «با وجود مصرف جهانی بیش از ۹ میلیارد کیلوگرم قهوه در سال، بسیار اهمیت دارد ما از پیامدهای بالقوه سلامتی آن مطلع شویم.»

وی درباره این تحقیق تاکید می‌کند: «این مطالعه گسترده‌ترین تحقیق درباره ارتباط بین قهوه و اندازه‌گیری حجم مغز، خطرات زوال عقل و خطرات سکته مغزی است. همچنین بزرگترین مطالعه برای بررسی داده‌های تصویربرداری حجمی از مغز و طیف وسیعی از عوامل مخدوش کننده است.»

وی اضافه می‌کند: «با در نظر گرفتن تمام تغییرات احتمالی، ما همواره دریافتیم که مصرف زیاد قهوه به طور قابل توجهی با کاهش حجم مغز مرتبط است. در واقع نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز ممکن است شما را در معرض خطر بیماری‌های مغزی مانند زوال عقل و سکته مغزی قرار دهد.»

پروفسور الینا هیپونن، محقق ارشد و مدیر مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می‌گوید: «داده‌ها نشان می‌دهد که مصرف زیاد قهوه می‌تواند بر سلامت مغز تاثیر بگذارد. گرچه سازوکار دقیق آن مشخص نیست اما یک کار ساده که می‌توانیم انجام دهیم این است که بدن را هیدراته نگه داریم و یادمان باشد که کنار فنجان قهوه کمی آب نیز بنوشیم.»

وی درباره استاندارد مصرف قهوه گفت: «مصرف معمول روزانه قهوه چیزی بین یک یا دو فنجان است. البته اندازه‌گیری‌های واحد ممکن است متفاوت باشد. با این حال اگر متوجه شدید که مصرف قهوه شما از بیش از شش فنجان در روز در حال افزایش است، زمان آن فرا رسیده که در مورد نوشیدنی بعدی خود تجدیدنظر کنید.»

در این تحقیق دانشگاه آدیس‌آبابا اتیوپی، کمبریج بریتانیا، اکستر بریتانیا و موسسه آلن تورینگ بریتانیا حضور داشته‌اند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

موفقیت محققان ایرانی در ساخت ایمنوسنسور تشخیص زود هنگام آلزایمر

هد زدن، احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد

از دست دادن دندان ها، خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر را افزایش می دهد

سامانه موقعیت‌یاب محققان ایرانی به بیماران آلزایمر کمک می‌کند

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها