چهارشنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 28 February , 2024

ژنتیک دقیق ویروس کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد/جهش‌زایی کووید ۱۹ کمتر از ویروس آنفلوانزاست

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46980
دوشنبه، ۵ آبان، ۱۳۹۹ | 09:48

ژنتیک دقیق ویروس کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد/جهش‌زایی کووید ۱۹ کمتر از ویروس آنفلوانزاست

مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همگام با مراکز علمی بین‌المللی، ماهیت و ژنتیک دقیق ویروس کووید ۱۹ را شناسایی کرد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر حسین نجم آبادی، رییس مرکز با اعلام این مطلب گفت: مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی از همان روزهای اول شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور، تصمیم گرفت تا با دستیابی به گونه های مختلف ویروس کووید ۱۹ که در کشور منجر به بیماری زایی شده اند، شناخت دقیقی از نحوه انتقال ویروس به کشور، قدرت بیماری زایی و نیز فراهم کردن بستر مناسب برای به کارگیری درمان های موثر و نیز واکسن هایی که به بازار عرضه خواهد شد را به دست آورد.

وی افزود: در جهت تحقق این هدف با حمایت معاون تحقیقات وزیر بهداشت و با همکاری بخش ویروس شناسی دانشگاه تهران و شبکه ویروس شناسی کشور، حدود ۵۰ نمونه از استان های مختلف کشور (اعم از تهران، قم، گلستان، مازندران، خوزستان، گیلان، سیستان و بلوچستان و اصفهان) و در زمان­های مختلف از زمستان سال گذشته (۹۸)، بهار، تابستان و اوایل پاییز امسال، با تکنیک پیشرفته توالی یابی نسل جدید، مورد بررسی ژنومیک قرار گرفت.

نجم آبادی تصریح کرد: منبع اولیه ویروس از اوایل دی ماه سال گذشته از استان ووهان کشور چین بود و نتایج حاصل از مطالعه بر نمونه های گرفته شده از استان های مختلف کشورمان نشان داد که منشأ دوم ویروس در کشور، از نوع اروپایی آن بوده که در اوایل اسفندماه سال گذشته (۹۸) از طریق اروپا به ایران وارد شده است.

وی توضیح داد که این مطالعه با گردآوری نمونه­ های متعدد، در دوره های زمانی متفاوت و از استان های مختلف کشور انجام شده و نتایج آن براساس داده ­های صحیح، مستند و با توجه به شواهد علمی و بر پایه دانش ژنتیک بدست آمده است که با بهره ‌گیری از این یافته ها می­ توان به ماهیت دقیق­تر ویروس منتشر شده در کشور پی برد و این امکان را فراهم آورد که سیاستهای حوزه سلامت در اتخاذ تصمیم درست بر پایه مستندات و شواهد علمی قابل اعتماد تبیین گردد.

وی تاکید کرد که این مطالعه در نوع خود منحصر بفرد و بسیار ارزشمند می باشد، چرا که اولاً به دلیل صحت یافته های بدست آمده، دوماً به دلیل به کارگیری تکنیک پیشرونده توالی یابی کل ژنوم و سوماً به دلیل دسترسی به نمونه هایی از ویروس که از همان ماه های آغازین ورود به کشور باعث بیماریزایی شده اند، اطلاعات ما از ماهیت ژنوم ویروس از اسفند ماه تا آخرین ماه تابستان و نیز اوایل پاییز امسال را ارتقا بخشیده است.

به گفته دکتر نجم آبادی، نکته حائز اهمیت و در خور توجه در خصوص ویروس کووید ۱۹، از آنجا منشا می گیرد که در این خانواده ویروسی در مقایسه با سایر RNA ویروس ها، کمتر دچار تغییرات جهش زایی می‌شود و دلیل آن نیز دارا بودن آنزیم پلیمراز وابسته به RNA یا (RdRP) می باشد که سبب شده میزان جهش زایی آن پایین تر از ویروس انفلوانزا و سایر RNA ویروس ها باشد.

وی همچنین افزود: نکته قابل تامل دیگر آن است که تاکنون در پایگاه بین‌المللی GISAID که مرکز بارگذاری جهش های مختلف گزارش شده از تمام دنیا می باشد، بالغ بر تعداد ۸۰ هزار ژنوم ویروس بارگذاری شده است و همچنین، تاکنون بیشتر از ۳۵۰ هزار تغییر مختلف ژنومی در نمونه های توالی یابی شده مشاهده شده است، اما اکثر این تغییرات از نظر عملکردی از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشند و نقش چندانی در شیوع و شدت بیماری کرونا ندارند.

نجم آبادی همچنین اظهار داشت: مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نشان می دهد که ۱۴ تغییر ژنومی در بیش از ۱۰ درصد نمونه ها رخ داده است که ۱۰ تغییر از این ۱۴ تغییر قبلا نیز در داده های جمعیت های دیگر مشاهده شده است و فقط چهار تغییر جدید در همان نواحی بوده که قبلا جهش دیده شده بود و نقش این چهار تغییر جدید در بیماریزایی هنوز به درستی مشخص نیست.

وی تاکید کرد: غیر از دو جهش مهم T22I و D164G، جهش جدیدی در ناحیه شاخک ویروس در مطالعه ما مشاهده نشد و در نمونه های بررسی شده در مرکز ما نیز جهش G164 به تدریج از اسفندماه افزایش یافته است و در حال حاضر جهش غالب نمونه های توالی یابی شده می باشد.

وی افزود: اهمیت این ناحیه از ژنوم ویروس (spike) در اتصال ویروس به سلول میزبان می ‌باشد و همچنین محلی است که در تولید دارو و نیز واکسن موثر، هدف قرار می‌گیرد (Target zone).

دکتر نجم آبادی در عین حال گفت: نکته خوش بینانه در این مطالعه آن است که دو جهش اشاره شده T22I و D164G، هر دو خارج از ناحیه ای بنام RBD در شاخک ویروس می باشد که در نتیجه، در تاثیرگذاری واکسن های تولید شده بر اساس این دو جهش مهم نخواهد بود.

وی افزود: تغییر D164G از اواخر زمستان رو به افزایش بوده است (که در نمونه های بررسی شده از تیرماه تا مهرماه مشاهده شده)، که دلیل انتقال سریع ویروس در ماه های اخیر را نیز توجیه می کند.

نجم آبادی همچنین گفت: مطالعات عملکردی اخیر که بر روی گونه جدید (تغییر یافته) صورت گرفته است و در ژورنال­های معتبر علمی به چاپ رسیده، نشان می دهند که مقدار ویروس در دستگاه تنفسی بیماران افزایش یافته و سرعت انتقال آن بیشتر شده، اما شواهدی دال بر افزایش شدت بیماریزایی آن مشاهده نشده است.

وی در پایان این گفت وگو تصریح کرد: مطالعه اخیر که همگام با مطالعات سایر کشورها انجام شده است، نشان می دهد، برای شناسایی به موقع تغییر در ساختار و سیر گردش ویروس در طول زمان، نیاز به ادامه توالی یابی تعداد بیشتری ویروس با روش توالی یابی نسل جدید می باشد، تا هر چه سریعتر بتوان به تشخیص گونه جهش یافته جهت اتخاذ اقدامات درمانی مناسب دست یافت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اتفاق تلخ قشم و دو پرسش از وزیر بهداشت!

ساخت ربات درمانگر «اختلال داخل مفصلی شانه» در کشور + فیلم

موفقیت محقق ایرانی دانشگاه هاروارد در ابداع روشی جدید برای هدف قرار دادن ویروس‌ها

با بررسی گسترده ۱۱ نژاد ایرانی؛ مشخصات ژنتیکی گستره ژنومی جمعیت ایرانی شناسایی شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها