چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 21 February , 2024

هشدار معاون تحقیقات وزیر بهداشت: ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا زیر ۲۰ درصد است/ احتمال جدی وقوع موج دوم کرونا به دلیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46681
دوشنبه، ۲۶ خرداد، ۱۳۹۹ | 11:15

هشدار معاون تحقیقات وزیر بهداشت: ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا زیر ۲۰ درصد است/ احتمال جدی وقوع موج دوم کرونا به دلیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با اعلام این که ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا، هنوز زیر ۲۰ درصد است، از احتمال وقوع موج بعدی کرونا در بسیاری از کشورها از جمله ایران به دلایل متعدد خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر رضا ملک زاده ، عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity  clinical trial for COVID-19 treatments   سازمان بهداشت جهانی» که درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا سخن می گفت، ابتدا به تشریح اقدامات انجام شده  وزارت بهداشت از زمان آغاز اپیدمی بیماری کووید – ۱۹ تا کنون پرداخت و گفت: ایران با برخورداری از قوی ترین شبکه بهداشت و پیشگیری ، تلاشهای فوق العاده ای برای کنترل اپیدمی کرونا انجام داده که با موفقیتهای قابل توجهی نیز همراه بوده است؛  درگام نخست، برنامه غربالگری بیماران مبتلا به کرونا را طراحی و اجرا کرد تا با مراقبت اولیه و در صورت نیاز به انجام آزمایش از مراجعه مستقیم افراد  به بیمارستانها پیشگیری و با آموزش و حمایت لازم، مشکلات و نگرانی مردم را برطرف کند ؛ چرا که در شرایط  بحرانی اپیدمی ویروس کرونا، دور نگه داشتن افراد سالم از بیمارستانها، کلید موفقیت در کنترل بیماری بود.

وی افزود: در شبکه درمان کشور، نزدیک به ۵۰ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در اقصی نقاط  میهن، از جمله ۳ هزار متخصص در شهرهای محروم  و در گرمای بی امان جنوب کشور، طی سخت ترین شرایط،  به درمان بیماران مبتلا به کرونا مشغول هستند.  بیش از ۸ هزار تخت آی سی  یو در بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت ، بخش عمومی و بخش خصوصی  پذیرای بیماران بدحال مبتلا به کرونا بوده اند. ۱۷۵۰۰ خانه بهداشت در روستاها ، ۲۸۰۰ پایگاه سلامت در شهرها و ۵۷۰۰ مرکز جامع سلامت در شهرها و روستاها همچنان به ارائه خدمات در زمینه شناسایی یا درمان مبتلایان مشغولند.  ۱۲۰۰ مرکز درمانی سرپایی کووید ۱۹ که مجهز به امکانات نمونه گیری برای تست تشخیصی و درمان سرپایی و آموزش بیماران هستند، ۱۶ ساعته ، خدمات  تشخیصی و درمانی کرونا و آموزش به بیماران ارائه می کنند. همچنین موثرترین داروی مورد نیاز بیماران مبتلا به کرونا ، به صورت رایگان در اختیار بیماران بستری که به آن نیاز داشته اند،  قرار گرفته است.

ایران از فعالترین همکاران تحقیقاتی پژوهش بزرگ بین المللی کووید -۱۹ سازمان بهداشت جهانی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت همچنین در تشریح تلاشهای تحقیقاتی ایران برای مقابله با کرونا و دستیابی به درمان موثر این بیماری گفت:  ایران با بهره مندی از شبکه وسیع پژوهشی، علاوه بر تصویب ۲۹۷۰ پروژه تحقیقاتی مرتبط با کووید ۱۹ و اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه های علوم پزشکی برای طرح های مصوب، اعلام فراخوان حمایت از پروژه های تحقیقاتی کلان و بین رشته ای / دانشگاهی کووید – ۱۹  توسط موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با اعتبار ۸ میلیارد تومان و دریافت ۲۸۶ پروژه تحقیقاتی،  ثبت بیش از ۲۲۰  کارآزمایی بالینی درمرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران تا نیمه اول خرداد ماه ، طراحی سامانه  ثبت بیماران مبتلا به کووید -۱۹ به منظور پیگیری طولانی مدت وضعیت سلامت مبتلایان و طراحی مطالعات پژوهشی ملی و بین المللی در زمینه این  بیماری در آینده، همچنین  با پیوستن به مطالعه کارآزمایی بزرگ بالینی سازمان بهداشت جهانی (Solidarity  clinical trial for COVID-19 treatments ) با مشارکت ۲۹ بیمارستان وابسته به ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی، بیشترین بیماران مبتلا را وارد این مطالعه کرده و از این نظر نسبت به بسیاری از مراکز پژوهشی اروپا ، آمریکا و سایر نقاط جهان که همکار این مطالعه جهانی  هستند، فعالتر عمل کرده است.

انتشار ۳۵۰ مقاله علمی از سوی محققان ایرانی در زمینه کووید – ۱۹

دکتر ملک زاده در همین زمینه، از انتشار ۳۵۰ مقاله علمی در زمینه بیماری کووید ۱۹ خبر داد که همگی در مجلات علمی بین المللی داخلی و خارجی منتشر شده اند.

از تولید هزاران کیت تشخیص تا ایجاد سامانه ثبت بیماری و ردیابی مبتلایان برای مطالعات آینده

معاون تحقیقات وزیر بهداشت افزود:  در شرایط سخت تحریم ها، هزاران کیت تشخیص کرونا، دستگاه های ضدعفونی کننده ، سامانه سلامت دیجیتال و هوش مصنوعی برای ثبت بیماری، آموزش، ردیابی و جابجایی بیماران مبتلا و بسیاری از محصولات مورد نیاز دیگر از دستگاه های اکسیژن ساز تا ماشین های بیهوشی، البسه محافظتی و … طی مدت شیوع کرونا در کشور ، طراحی و تولید شده و مورد استفاده  قرار گرفته اند.

 ایمنی اکثر نقاط کشور هنوز زیر ۲۰ درصد و در مناطق روستایی زیر ۱۰ درصد است

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره میزان ایمنی ایجاد شده در شهرهای مختلف کشور در برابر ویروس کرونا گفت: به جز سه شهر کشورمان که بیش از ۶۰ درصد مردم آنها ایمنی کسب کرده اند، در سایر مناطق ، ایمنی زیر  ۲۰  درصد و در مناطق روستایی که  ۳۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند، ایمنی زیر ۱۰ درصد است.

احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و ایران

عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity  clinical trial for COVID-19 treatments   سازمان بهداشت جهانی» گفت: با وجود تلاشهای گسترده وزارت بهداشت برای کنترل کرونا در ایران ، در حال حاضر، شمار مبتلایان در کشور به بیش از ۱۸۷ هزار نفر (تا ۲۵ خرداد) رسیده و تعداد جانباختگان به مرز ۹ هزار نزدیک شده است. استانهای آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند. بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می دهد.

موج دوم شیوع کرونا می تواند سخت تر باشد

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با ارائه این توضیح که موج دوم شیوع همه‌گیری بیماریهای عفونی بدان معناست که  پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا کند، افزود: همچنین موجهای بعدی همه گیری کووید ۱۹ می تواند سخت ‌تر و ممکن است افزایش ابتلا در گروههای سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق بخصوصی در هر کشور یا مانند موج اول همه‌گیری باشد.

چرا آهنگ «کاهش شیوع کرونا» کند شده است؟

دکتر ملک زاده در پاسخ به این پرسش مهم که «چرا آهنگ کاهش شیوع کرونا کند شده است؟» توضیح داد: آمارهای جهانی نشان می دهد شوک کرونا به نظامهای سلامت کشورها با روند کاملا صعودی همچنان ادامه دارد.  در حالی که ماه ها پس از موج اول اپیدمی کرونا، چشمها به نقطه کاهش موارد ابتلا دوخته شده بود، اما باز شدن دربهای قرنطینه ، شروع  کسب و کارها ، برداشته شدن محدودیت های رفت و آمدی قبلی، افزایش تست های آزمایشگاهی و شناسایی ناقلان جدید، آمار مبتلایان بیماری کووید – ۱۹ در جهان را به مرز ۸ میلیون نفر نزدیک کرده و تعداد مرگها را به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش داده است.

عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity  clinical trial for COVID-19 treatments   سازمان بهداشت جهانی» با اشاره این که در حال حاضر آمریکا ، برزیل ، روسیه، هند، انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، پرو، آلمان، ایران، ترکیه، شیلی، فرانسه، مکزیک، پاکستان ، ۱۵ کشور اول جهان در تعداد ابتلا هستند،  بارزترین مثال برای بازگشت کرونا به سرعت شیوع گذشته را آلمان  دانست که با وجود برخورداری از سیستم بهداشتی بسیار قوی، اختصاص شمار قابل توجهی از تختهای آی سی یو به بیماران بدحال مبتلا و حتی انجام تستهای فراوان و رایگان کرونا، در حال حاضر در رده نهم فهرست جای گرفته است؛ یا کره جنوبی با وجود همه موفقیتها با افزایش مجدد شمار مبتلایان، بار دیگر به بسته ماندن درب مدارس تن داده است.

به گفته وی، این شرایط تحمیلی بر کشورها، یک بار دیگر، اهمیت پیام سازمان بهداشت جهانی را یادآور می شود که کرونا را باید یک مساله جهانی دانست که هیچ کشوری  نمی تواند ادعای مصویت در برابر آن را داشته باشد و این که جهان با هم در برابر کرونا موفق خواهد شد و هر دولت و هر فرد ، باید نقش خود را به خوبی ایفا کند.

کاهش ۵۵ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

 دکتر ملک زاده با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف از میانگین ۷۷ درصد تا پایان اردیبهشت ماه به میانگین ۲۲ درصد در کل کشور و ۱۱ درصد در تهران در حال حاضر گفت: پیش از این بارها هشدار داده شده بود که درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، ما شاهد وقوع موج دوم اپیدمی کرونا خواهیم بود.

به گفته وی، یکی از دلایل مهم کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، تصور بسیار اشتباه «توقف موج شیوع ویروس کرونا» است. همین تصور اشتباه همچنین سبب شده است شمار زیادی از مردم در تعطیلات، مسافرت کرده و راهی شهرهای مختلف شوند و علی رغم تلاش شبانه روزی و پرفشار کادر درمانی کشور و نیروهای سایر بخشهای امدادی، امروز شاهد قرار گرفتن تعدادی از استانها در وضعیت هشدار هستیم.

دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: در شرایطی که  روابط  و مبادلات بین همه کشورها نمی تواند تعطیل شود، اقتصاد و کسب و کار خسارت هنگفت دیده از کرونا را نمی توان ساکن و غیرفعال نگاه داشت و حتی اعمال محدودیتهای اجتماعی به سختی قابلیت تداوم خواهد یافت و در حالی که وزارت بهداشت، تمام ظرفیت خود را برای کنترل ویروس کرونا در جامعه به کار گرفته و از هیچ کوششی فروگذار نکرده است، تنها روش برای مقاومت در برابر این دشواری ها و تا زمان آماده شدن واکسن یا درمان ساده و مفید کرونا،  حداقل در سال جاری، جلوگیری از شکل گرفتن اجتماعات (مذهبی، سیاسی، آموزشی، اجتماعی، خانوادگی و …) ، رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا ، حفظ  فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک بخصوص در اجتماعات چند نفره، جدی گرفتن شست و شوی مرتب دستها با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه است.

کانون های پرخطر در زمان اوجگیری کرونا

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در ادامه ، درباره کانون های پرخطر در زمان اوجگیری کرونا گفت: بررسی موج اول اپیدمی کرونا در کشور حاکیست  مدارس و دانشگاه ها ، آزمایشگاه ها، مطب های پزشکی و اورژانس ، مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجمعات، تئاترها، سینماها یا کنسرتها، مسافرت و مح های کار، پرخطرترین کانون ها برای شیوع کرونا  بوده اند . با توجه به تعطیلی تعداد زیادی از این مراکز و نیز برخی حرف و مشاغل در زمان اعمال محدودیتهای اجتماعی پیشگیرانه همزمان با اوجگیری کرونا، اگرچه خطر انتشار ویروس در کانونهای فوق، تحت کنترل درآمد، اما همین کانون ها در صورت شروع موجهای بعدی اپیدمی می توانند مجددا  به عنوان نقاط اصلی خطر مطرح باشند.

جمعیتهای پرخطر در معرض خطر کرونا

به گفته وی، نتایج بررسی ها نشان می دهد:  پزشکان و پرستاران دارای ارتباط مستقیم با مبتلایان، افراد شاغل در داروخانه ها، کارمندان بانکها، صندوقداران و کارگران سوپرمارکتها و رستورانها، کارکنان حمل و نقل عمومی و کارمندان مراقبتهای بهداشتی درجه یک، به ترتیب پرخطرترین گروه های شغلی در معرض ابتلا هستند.

بیماران در معرض خطر کرونا

دکتر ملک زاده همچنین لزوم مراقبت بیشتر افراد  دارای بیماری های زمینه ای  پرخطر در برابر کرونا مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت ، فشار خون بالا، کلیوی، تنفسی و ریوی، بدخیمی ها،  نقص ایمنی،  اچ آی وی ، پیوند عضو و چاقی را یادآور شد و گفت: افراد سنین ۶۰ سال به بالا بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض خطر کرونا قرار دارند و باید احتیاطهای لازم و مراقبتهای پیشگیرانه کافی را همچنان رعایت کنند.

کرونا نیازی به شرایط آب و هوایی خاص برای یافتن میزبان مناسب ندارد!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: معمولا بروز عفونتهای تنفسی از جمله آنفلوآنزا در ماههای گرم سال کمتر می شود و حتی تحقیقات درباره دیگر انواع ویروس کرونا نشان داده که خشکی هوا و پرتو فرابنفش آفتاب در تابستان، شرایط را برای ویروس در بیرون بدن میزبان نامساعد می کنند. اما رفتار این ویروس جدید هنوز ناشناخته است  و با توجه به قدرت بالای سرایت آن، ، نیازی به شرایط  خاص آب و هوایی ندارد تا بتواند میزبانی برای خود بیابد و تکثیر شود.

یک پاسخ برای پرسش تکراری « کرونا کی پایان می یابد؟»

این روزها یک پرسش تکراری مطرح می شود: کرونا کی پایان می یابد؟ دکتر ملک زاده در پاسخ به این پرسش گفت: پیش از این گفته شد که کرونا در بین ما خواهد ماند و تا زمان آماده شدن واکسن اختصاصی ویروس، ما در قله های فصلی، با آن زندگی خواهیم کرد و نمی توانیم پایانی قطعی برای کرونا متصور شویم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها