چهارشنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 28 February , 2024

ریاضیدان ایرانی، نخستین بانوی برنده جایزه جهانی جامعه ریاضیات اروپا شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:4540
شنبه، ۹ مرداد، ۱۳۹۵ | 11:22

ریاضیدان ایرانی، نخستین بانوی برنده جایزه جهانی جامعه ریاضیات اروپا شد

دکتر سارا زاهدی، ریاضیدان جوان ایرانی و استاد دانشگاه KTH (موسسه سلطنتی فناوری) سوئد موفق به کسب جایزه جامعه ریاضیات اروپا (EMS) در سال ۲۰۱۶ شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، سارا زاهدی که نخستین زن در میان برندگان جوان جایزه EMS (European Mathematical Society) است، این جایزه را در هفتمین کنگره ریاضیدانان اروپا که ۱۸ تا ۲۲ جولای در برلین برگزار شد، دریافت کرد.

زاهدی ۳۴ ساله که از ۱۰ سالگی به آلمان مهاجرت کرده، از سال ۲۰۱۴ به عنوان دستیار پروفسور در دانشکده فنی KTH در استکهلم مشغول به کار است.

وی در زمینه روش‌های سنجش سطوح متحرک و بازسازی آنها با رایانه تحقیق می‌کند. نتایج تحقیقات وی در آینده می‌تواند در بهبود چیپ‌های رایانه ای استفاده شود که اغلب در آزمایش‌های خون به کار گرفته می‌شوند.

زاهدی که از کودکی به ریاضی علاقه‌ای خاص داشته در گفت‌و‌گویی با سایت دویچه‌وله فارسی، با به یادآوردن اولین روزهای مهاجرت به سوئد می‌گوید: «من هیچ کس را نمی‌شناختم و زبان سوئدی بلد نبودم، اما ریاضی زبانی بود که آن را می‌فهمیدم. سر زنگ ریاضی در مدرسه می‌توانستم با بچه‌های دیگر ارتباط بگیرم و دوست پیدا کنم.»

زاهدی معتقد است هر کسی توان فهم ریاضی را دارد.

به باور او این نکته که ریاضی موجب وحشت خیلی‌ها می‌شود، شاید به این دلیل است که ریاضیدانان به اندازه کافی اهل ارتباط گرفتن نیستند.

او می‌گوید: «ما باید خیلی بیشتر به سمت گروه‌های سنی جوان بریم و به آنها نشان دهیم که ریاضی در دنیای واقعی چه کاربردهایی دارد. من هم معتقدم که برنامه‌نویسی باید به عنوان یک رشته درسی در مدارس تدریس شود.»

انتهای پیام

مطالب مرتبط

درگذشت ریاضیدان برجسته ایرانی در سانحه تلخ رانندگی

جایزه «صنعت هوشمند» آکادمی سلطنتی مهندسی سوئد به دانشجوی ایرانی رسید

دو جوان ایرانی، جایزه نوآوری «طلایه دار سال» را از پادشاه سوئد دریافت کردند

کتاب در کنار دارو در سبد کودکان محک/«سین سین و نیروی خارق العاده»، هدیه آگاهی و امید به کودکان مبتلا به سرطان

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها