یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۴۰۳ | Sunday, 19 May , 2024

طراحی سامانه تشخیص سریع سموم محصولات کشاورزی در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:3758
سه شنبه، ۲۹ تیر، ۱۳۹۵ | 10:41

طراحی سامانه تشخیص سریع سموم محصولات کشاورزی در کشور

سامانه نوین تشخیص سریع و غیرمخرب باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی بر پایه اسپکتروسکوپی مرئی برای نخستین بار توسط محقق ایرانی طراحی و ساخته شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران بهاره جمشیدی، مجری تحقیق درباره این پروژه که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام شده است، اظهار کرد: در بسیاری از موارد شاهد استفاده نابجا و بدون آگاهی سموم در محصولات کشاورزی هستیم، سموم مصرفی برای تجزیه به مدت زمانی نیاز دارند و مشکل، زمانی پیدا می‌شود که در مدتی اندک بعد از استفاده سموم محصولات برداشت می‌شوند.

جمشیدی عنوان کرد: بنابراین سم مورد نظر در محصول باقی می‌ماند و بعد از مصرف توسط افراد مشکلات و بیماری‌هایی را ایجاد می‌کند. پس باید نظارتی دقیق بر روی محصولات وجود داشته باشد تا محصولاتی که در آن‌ها میزان سم بیش از حد مجاز است، از چرخه مصرف خارج شوند، روش‌های آزمایشگاهی که در این زمینه وجود دارد، به علت این که نیاز به عصاره گیری از محصول دارند، باعث تخریب محصول شده و از سویی نیازمند صرف هزینه بالایی هستند.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی تصریح کرد: همه این موارد باعث طراحی و ساخت سامانه تشخیص سریع و غیر مخرب باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی بر پایه اسپکتروسکوپی مرئی شد؛ این دستگاه پرتابل بوده و قابلیت حمل به مزارع یا بازارهای تره‌بار را دارد، از سوی دیگر هزینه استفاده از دستگاه کم است، بدون اینکه تخریبی در محصول ایجاد کند.
وی تصریح کرد: این دستگاه با ارسال طول موج مشخصی به محصول و تجزیه طول موج بازگشتی میزان سم را مشخص می‌کند، نمونه آزمایشگاهی برای محصول خیار کالیبره شده که البته قابلیت تعمیم برای سایر محصولات و سموم را به شرطی که مدل تشخیص قابل تدوین باشد، دارد.

 

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تولید محلول قندی با گیاه دارویی آویشن توسط پژوهشگران کشور

کاهش مصرف سوخت و افزایش ظرفیت مزرعه‌ای با خاک‌ورزی حفاظتی

ساخت یک خشک‌کن خورشیدی توسط پژوهشگران کشور

هوشمندسازی گلخانه‌ها با همکاری سه مرکز علمی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها