شنبه، ۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 25 May , 2024

تولید نانوجاذب‌های حفره‌دار برای ترکیبات رنگی پساب‌های صنعتی در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:3418
چهارشنبه، ۲۳ تیر، ۱۳۹۵ | 09:14

تولید نانوجاذب‌های حفره‌دار برای ترکیبات رنگی پساب‌های صنعتی در کشور

پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی نانو جاذبی تولید کردند که می‌توان از آن به‌ منظور جداسازی ترکیبات رنگی از پساب‌های صنعتی استفاده کرد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران بسیاری از رنگ‌های تجاری به دلیل داشتن ساختار پیچیده و حلالیت بالا در آب، سمی و غیرقابل تجزیه‌ زیستی هستند. به همین دلیل به ‌عنوان ترکیبات آلی خطرناک برای محیط ‌زیست در نظر گرفته می‌شوند.

حذف رنگ نه‌ تنها به دلیل حفاظت از منابع آب، بلکه به خاطر حفظ سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده لازم و ضروری است. اگرچه روش‌های مختلفی برای تصفیه به کار گرفته می‌شوند، اما برخی ا آنها به دلیل هزینه‌ بالا، کارایی ضعیف تجزیه، تولید آلودگی ثانویه و فناوری پیچیده با محدودیت‌هایی مواجه‌ هستند. ازاین‌رو، روش‌های جدید بر مبنای استفاده از جاذب‌ها شکل‌گرفته‌اند.

زینب سلحشور از محققان دانشگاه شهید بهشتی از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: بیش از ۱۰۰ هزار رنگ تجاری در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها از طریق دفع فاضلاب وارد محیط ‌زیست می‌شود.

وی به بیان اهداف اجرای این طرح پرداخت و یادآور شد: هدف از انجام این طرح، سنتز یک نانو جاذب حفره‌دار جدید به ‌منظور جذب و جداسازی ترکیبات رنگی موجود در پساب صنایعی همچون صنایع رنگرزی، نساجی، کاغذ و چرم بوده است.

سلحشور استفاده از این نانوجاذب حفره‌دار را موجب حذف کارآمد آلاینده‌های رنگی از پساب صنعتی دانست و اضافه کرد: این موضوع موجب می‌شود هزینه‌های مربوط به تهیه‌ آب مورد نیاز این صنایع کاهش قابل ‌توجهی داشته باشد و آب تصفیه‌ شده به چرخه‌ صنعت بازگردد.

این محقق با تاکید بر این که در این طرح یک جاذب سیلیسی با ساختار متخلخل سنتز شد، خاطرنشان کرد: به‌ منظور افزایش کارایی این جاذب‌ها، به‌ وسیله‌ گروه‌های دندریمر آمینی عامل‌دار شدند.

به گفته وی، دسترسی بالا به مکان‌های فعال به دلیل نانوکانال‌های منظم و منافذ یکنواخت، افزایش کارایی با تغییر شیمی سطح، نرخ بالای اتصال آنالیت درون ساختار متخلخل به دلیل آرایش فضایی منظم کانال‌ها، ثبات بالای مکانیکی و هیدروترمال از ویژگی‌های بارز نانومتخلخل سیلیسی به شمار می‌رود.

این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد زینب سلحشور و با راهنمایی دکتر افسانه شهبازی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و با همکاری یکی از شرکت‌های تولیدی انجام‌ شده که تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

رهیافت جدید محقق ایرانی دانشگاه میشیگان برای درمان «ام اس» و «پارکینسون» با کمک «نانوذرات»

موفقیت محقق ایرانی در تولید بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا و نانوالیاف

موفقیت محققان دانشگاه شریف در ساخت صفحات لمسی الکترونیکی شفاف و منعطف بر پایه نانوژنراتور

سرکار: کاهش بودجه و تشدید تحریم ها از موانع تحقق صادرات یک میلیاردی محصولات نانو است

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها