شنبه، ۲۶ خرداد، ۱۴۰۳ | Saturday, 15 June , 2024

واگذاری تحقیقات ۲۰ میدان نفتی به ۹ دانشگاه کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:3416
چهارشنبه، ۲۳ تیر، ۱۳۹۵ | 09:01

واگذاری تحقیقات ۲۰ میدان نفتی به ۹ دانشگاه کشور

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تحقیقات پژوهشی ۲۰ میدان نفتی طی قراردادی ۱۰ ساله با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال به ۹ مرکز دانشگاهی کشور سپرده شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران وحید احمدی در جمع خبرنگاران در چهارمحال و بختیاری افزود: همچنین در حوزه گاز، پتروشیمی و پالایشگاه نیز با ۱۲ مرکز دانشگاهی و پژوهشی کشور قراردادی افزون بر ۵ هزار میلیارد ریال منعقد شده است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین خلأهایی که سبب شده تا بسیاری از تحقیقات علمی و پژوهشی کشور کاربردی نشود ارتباط ضعیف بین دستگاه‌های مختلف از جمله بخش صنعت با دانشگاه است که طی دو سال گذشته تلاش بسیاری برای تقویت این رابطه انجام شده است.

احمدی، با بیان این که ظرفیت های علمی و پژوهشی بسیاری خوبی در کشور وجود دارد، گفت: این در حالی است که وجود شکاف بین عرضه و تقاضای علم و تحقیقات پژوهشی سبب شده تا پژوهش های علمی کمتر در بهبود معیشت و زندگی مردم موثر واقع شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به شکل گیری نظام تشویقی و تصویب قانون رفع موانع تولید در کشور، تصریح کرد: بر اساس این قانون که سال گذشته به تصویب رسید دستگاه های متقاضی در حوزه پژوهش و تحقیقات علمی از معافیت های مالیاتی برخوردار می شوند و همین امر می تواند در کم کردن فاصله بین دانشگاه و دستگاه های دیگر نقش آفرین باشد.

احمدی، تقویت پارک های علم و فناوری را از مهمترین سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد و گفت: این وزارتخانه در دو سال گذشته ۶۰۰ میلیارد ریال کمک مالی مستقیم به پارک های علم و فناوری کشور پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری در همه استانهای کشور فعال شده است، اظهار کرد: در گام بعدی ایجاد پارک های تخصصی و خصوصی در این حوزه هدفگذاری شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چالش های فرهنگی را مهمترین مانع فراروی فعالیت های پژوهشی در کشور دانست و افزود: این مقوله مهم هنوز در بین لایه های میانی مدیریتی در کشور جایگاه خود را پیدا نکرده و بیشتر به آن به عنوان یک مقوله لوکس با هزینه بالا نگاه می شود.

احمدی با بیان این که ایران ۱٫۵۳ درصد از تولید علم در جهان را به خود اختصاص داده است، گفت: هم اکنون ایران در زمینه تولید علم رتبه نخست منطقه و رتبه ۱۶ در دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد:در حوزه کیفیت مقالات و پژوهش های علمی نیز از رشد خوبی برخوردار هستیم به نحوی که درهمین رابطه سال گذشته به رشد ۷٫۹ درصدی دست یافتیم.
احمدی همچنین به برنامه های این وزارتخانه در دوران پسابرجام اشاره کرد و افزود: باز شدن راه های مراوده علمی با دیگر کشورها و حضور در مجامع علمی بین المللی می تواند سهم بسزایی در رشد علمی کشور داشته باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

رحیمی خبر داد: پیگیری تشکیل «صندوق حمایت از توسعه علمی کشور»

فراز و فرود یک استعفای تاریخی در تحقیقات نظام سلامت ایران

دکتر منصوری: سرانه بودجه تحقیقاتی در ایران کمتر از دو درصد کشورهای پیشرو است! جلب خوشایند مسوولان با آمار گزینشی، مشکلات بخش پژوهش را بیشتر می کند

«مشق علم» در دولت خاتمی چگونه به «سرقت علمی» در دولت های بعد رسید؟

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها