پنج شنبه، ۱۰ اسفند، ۱۴۰۲ | Thursday, 29 February , 2024

«هابل» پیر تا ۲۰۲۱ مقیم فضا می‌ماند!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:2383
یکشنبه، ۶ تیر، ۱۳۹۵ | 08:19

«هابل» پیر تا ۲۰۲۱ مقیم فضا می‌ماند!

ناسا در خبری غیرمنتظره اعلام کرد که مأموریت تلسکوپ فضایی هابل را تا سال ۲۰۲۱ تمدید می‌کند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، تهابل یکی از مهمترین پروژه‌های تاریخ علوم فضایی به شمار می‌آید که از طریق آن دانشمندان موفق به کشف ناشناخته‌های زیادی درباره زوایای پنهان عالم شده‌اند. اما این تلسکوپ فضایی که به آن چشم تیزبین زمین نیز گفته می‌شود پیر شده و بزودی جایگزین آن راهی فضا می‌شود.

از این رو ناسا از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که هابل را به زودی بازنشسته کرده و جایگزین آن را که تلسکوپ به مراتب قدرتمندتری هم به شمار می‌آید راهی فضا خواهد کرد.

اکنون اما خبر می‌رسد که آژانس فضانوردی آمریکا قصد دارد تا ماموریت این تلسکوپ فضایی را تا ۵ سال دیگر تمدید و آن را تا سال ۲۰۲۱ مشغول به کار نگاه دارد.

بدین ترتیب هابل تا ژوئن سال ۲۰۲۱ همچنان مشغول به کار خواهد بود. این بدان معناست که پس از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۱۸ و استقرار آن در فضا، هابل همچنان مشغول رصد اعماق فضا خواهد بود.

این خبر برای دانشمندان علوم فضایی جالب است زیرا آنها فرصت دارند که با دید دوگانه ای به نظاره عالم و ناشناخته های آن بنشینند.

ناسا هابل را در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب کرد. از آن زمان این تلسکوپ به خوبی به کار خود ادامه داده است. البته در سالهای قبل تعمیرات لازم از طریق فضانوردانی که سوار بر شاتل فضایی می شدند بر روی آن انجام شده است.

آخرین تعمیرات بر روی هابل در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت و پس از بازنشسته شدن شاتلهای فضایی در سال ۲۰۱۱ ناسا عملا ابزاری جهت سرویس دهی به این تلسکوپ فضایی در اختیار نداشته است.

اما این آژانس فضانوردی اعلام کرده که هابل همچنان قابلیتهای خود را حفظ کرده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

محقق ایرانی ناسا، فضانورد ماموریت شبیه‌سازی سفر به مریخ

بازتاب درگذشت فیروز نادری در روزنامه های بزرگ آمریکا

فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران پیشین ناسا، درگذشت

مشارکت محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح رصد بین‌المللی دارت ناسا

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها