پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

ساخت دستگاه ترجیح مکانی ناشی از حرارت رایانه‌ای در دانشگاه تبریز

نسخه قابل پرینت
کد خبر:2249
چهارشنبه، ۲ تیر، ۱۳۹۵ | 14:14

ساخت دستگاه ترجیح مکانی ناشی از حرارت رایانه‌ای در دانشگاه تبریز

محققان دانشگاه تبریز با طراحی و ساخت دستگاه سیستم ترجیح مکانی ناشی از حرارت رایانه‌ای، به روش نوینی برای مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی نوروپاتی دست یافتند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران این دستگاه از سوی انجمن علمی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز و به سرپرستی دکتر عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی و مشاور انجمن علمی این دانشکده توسط رضا حضرتی و فرزین آذرپی از دانشجویان دوره دکتری عمومی دامپزشکی، در قالب یک طرح تحقیقاتی سه ساله طراحی و ساخته شده است.

دکتر جواد اشرفی هلان، رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در این ارتباط گفت: اختراع این دستگاه در محل آزمایشگاه فیزیولوژی گروه علوم پایه دانشکده دامپزشکی، ره آورد نوینی جهت مطالعه عوارض ناشی از ضایعات عصبی ‘نوروپاتی’ در آزمایشگاه های نوروساینس است.

وی افزود: ضایعات ناشی از تصادفات رانندگی، ضایعات عصبی ناشی از جنگ در جانبازان، آسیب های عصبی ناشی از سرطان ها و تومورها، دیابت و داروهای شیمی درمانی، از جمله عوامل ایجاد درد نوروپاتیک به شمار می آید که در نوع خود از طاقت فرساترین انواع درد بوده که مکانیسم مشخصی برای درک آن ارائه نشده است.

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز اظهار کرد: در زمان حاضر روش دقیق و قابل اعتمادی برای ارزیابی واقعی آلودینی سرمایی در مدل حیوانی درد نوروپاتیک جهت بررسی کارآمدی داروهای موجود و جدید ارایه شده وجود ندارد و روش های موجود فاقد دقت و کارآمدی لازم هستند.

وی یادآور شد: در این راستا معرفی تکنیک و ابزاری که بتواند بدون دخالت انسان بر روی حیوانات مدل، میزان آلودینی سرمایی را به صورت اتوماتیک تشخیص داده و اثر داروهای مختلف را بر میزان تخفیف آن بیازماید، ارزشمند بود.

وی در ادامه با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب در بحث تولید داخلی و ایفای نقش دانشگاهیان در اقتصاد مقاومتی ، خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که هزینه تولید این دستگاه در مقایسه با راه اندازی تکنیک های ارائه شده قبلی بسیار کمتر است و دانش تولید آن نیز بومی بوده و از وسایل ساخت داخل برای تولید آن استفاده شده است.

اشرفی هلان با بیان ابعاد مختلف این طرح به کاربرد های صنعتی این اختراع اشاره کرد و گفت: از این سیستم می توان در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و نیز شرکت های داروسازی، جهت بررسی کارایی داروها در تخفیف درد نوروپاتیک و نیز جهت انجام مطالعات پایه ای در شناخت پاتوفیزیولوژی انواع مختلف دردهای نوروپاتیک بهره برد.

وی با اشاره به معایب روش های پیشین گفت: از مزایای این اختراع نسبت به سایر روش های استفاده شده ، بکارگیری کامپیوتر، استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی قابل کنترل، قابلیت بررسی شاخص های بیشتر، حذف عامل آزمونگر انسانی، کاهش استرس حیوان در محیط آزمون، ایجاد آزادی عمل و حرکت آزادانه برای حیوان است که همگی موجب حصول نتایج یکدست‌تر، قابل اعتماد و با حداقل خطا می شود .

دکتر عماد خلیل زاده، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به اینکه دردهای نوروپاتیک از انواع درد مزمن طبقه بندی شده بوده و می تواند موجب آزار طولانی مدت فرد مبتلا شوند، اضافه کرد: یکی از علایم بالینی درد نوروپاتیک، آلودینی سرمایی می باشد که پدیده ای دردناک بوده و متعاقب آسیب اعصاب محیطی و مرکزی موجب ایجاد درد در افراد مبتلا در رویارویی با محیط دمایی خنک و یا سرد می شود.

خلیل زاده افزود: درد نوروپاتیک از جمله دردهای مزمنی است که تا آخر عمر فرد مبتلا موجب ناراحتی و دپرسیون بیمار و کاهش توانایی های حسی، حرکتی و عملکردی او می شود.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به روند مزمن درد، درمان با داروهای مخدر و نیز داروهای رایج ضد درد به دلیل اعتیاد و عوارض دارویی برای افراد مبتلا وجود ندارد که با این اختراع مطالعه در خصوص عوارض و راه های درمان ممکن خواهد بود.
این اختراع به شماره ۸۸۰۴۰ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تولید نخستین همستر نژاد چینی در ایران/ موش کوچک سوری و موش صحرایی در راه تولید

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها