چهارشنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۲ | Wednesday, 28 February , 2024

چاپ مو با پرینترهای سه بعدی!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1978
دوشنبه، ۳۱ خرداد، ۱۳۹۵ | 13:58

چاپ مو با پرینترهای سه بعدی!

در تازه ترین نوآوری در عرصه چاپ سه بعدی، دانشمندان موفق به تولید مو شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران در سالهای اخیر فناوری چاپ سه بعدی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته به طوری که می توان محصولات مختلفی نظیر خودرو، پوست انسان و حتی غذا را نیز به این روش تولید کرد اما این فناوری درخصوص برخی موارد نظیر مو، پشم و سایر ساختارهای مشابه ناکام بوده است زیرا برای تولید آنها به روش چاپ سه بعدی به محاسبات زیاد و پیچیده و همچنین صرف انرژی زیادی نیاز است.

اکنون دانشمندان دانشگاه MIT در آزمایشگاه Media Lab این دانشگاه دست به کار بزرگی زده و توانسته اند از تکنیک چاپ سه بعدی برای تولید انبوهی از ساختارهای شبیه مو استفاده کنند.

آنها به جای استفاده از نرم افزار سنتی طراحی CAD برای طراحی هزاران تار مو (که کاری بسیار سخت و زمان بر است) نرم افزار جدیدی ارایه کرده اند که به آن Cilllia گفته می شود.

این نرم افزار به دانشمندان امکان آن را می دهد که انبوهی از موها را که شمارشان تا هزاران تار هم می رسد تنها در عرض چند دقیقه طراحی کنند. نکته جالب توجه این است که با استفاده از این نرم افزار می توان میزان ضخامت مو، درازا و تراکم ساختاری آنها را نیز به راحتی تعیین کرد.

از دیگر ویژگی‌های این نوآوری می توان به امکان چاپ این موها بر روی سطوح مختلف خمیده یا صاف اشاره کرد که این کار از طریق چاپگرهای سه بعدی ساز رایج امکانپذیر است.

این نوآوری راه را برای تولید سطوحی همواره می‌کند که همچون دست و پای مارمولکها از چسبندگی قابل توجهی به سطوح برخوردار است.

مطالب مرتبط

ابتکار دانشمند ایرانی در تولید دیوارهای چاپ سه بعدی با قابلیت رویش گیاهان

رونمایی از پل فولادی چاپ سه‌بعدی در آمستردام

ساخت اولین خانه با استفاده از چاپگر سه بعدی در آلمان

موهای خاکستری با رفع استرس می‌توانند رنگ طبیعی خود را بازیابند

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها