پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

نوآورترین دانشگاه‌های جهان کدامند؟

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1784
شنبه، ۲۹ خرداد، ۱۳۹۵ | 07:10

نوآورترین دانشگاه‌های جهان کدامند؟

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با معرفی نوآورترین دانشگاه‌های جهان گفت: شش دانشگاه از آلمان و سوئیس در میان ۱۰ دانشگاه نوآور دنیا قرار دارند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر جعفر مهراد با تاکید بر این که در نگاه اول به نظر می‌رسد که نوآورترین دانشگاه‌های اروپا دارای وجوه مشترکی با یکدیگر نیستند، افزود: برخی از دانشگاه‌ها کاتولیک مذهب، برخی غیر دینی، بعضی از آنها دولتی و دسته دیگر دانشگاه‌های خصوصی هستند. از سوی دیگر، برخی از دانشگاه‌ها ۹۲۰ سال قدمت دارند و موسسه‌ای مستقل هم هست که کمتر از یک دهه از تاسیس آن می‌گذرد.

وی با تاکید بر این که دانشگاه‌های نوآور در سطح قاره اروپا پراکنده شده است، اظهار کرد: تقریبا این دانشگاه‌ها بر تحقیقات کاربردی و علوم عملی تاکید دارند و از این رو دانشگاه‌ها و کالج‌های فنی در بین یک درصد دانشگاه‌های نوآور اروپا حضوری برجسته دارند.

مهراد، ویژگی بارز دانشگاه‌های نوآور برتر را پیشبرد علم، اختراع فناوری‌های جدید و کمک به توسعه اقتصادی جهانی ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس نوآورترین دانشگاه‌های اروپا دانشگاه آلمانی زبان KU-Leuven است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز این دانشگاه را قدیمی‌ترین دانشگاه کاتولیک اروپا توصیف کرد و یادآور شد: تحصیل در این دانشگاه محدود به الهیات نمی‌شود؛‌ چرا که ماموریت جدید این دانشگاه تحقیقات علمی پیشرفته است و درهای این دانشگاه به روی دانشجویان کلیه ادیان باز است.

مهراد با تاکید بر این که در سال ۲۰۱۴ میلادی هزینه‌های پژوهشی این دانشگاه بالغ بر ۴۲۶ میلیون یورو بود، اضافه کرد: دانشگاه KU جایگاه نخست خود را در پرتو اختراعات مهم و موثر به دست آورده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت پژوهشی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: دانشگاه KU بیش از هر دانشگاه اروپایی اختراع به ثبت رسانده است و سایر دانشگاه نیز غالبا در اختراعات خود به تحقیقات این دانشگاه استناد می‌کنند.

وی با تاکید بر این که برخی از دانشگاه‌های برتر در میان نوآورترین دانشگاه‌های اروپایی در بدو امر بخشی از دانشگاه‌های بزرگ بودند، ادامه داد: به عنوان مثال امپریال کالج لندن که رتبه دوم نوآوری را در اختیار دارد در ابتدای تاسیس بخشی از دانشگاه لندن بوده است.

مهراد با اشاره به این که امپریال کالج لندن در ژوئیه ۲۰۰۷ کاملا مستقل شده و اکنون با ۱۶ هزار دانشجو از ۱۲۵ کشور جهان، دانشگاهی پژوهش محور است، گفت: علاوه بر آن هم اکنون رتبه این دانشگاه از دانشگاه لندن که حائز رتبه ۳۰ در میان ۱۰۰ دانشگاه نوآور اروپایی است، بالاتر است.

بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام، با تاکید بر این که پلی تکنیک لوزان در سوئیس شکل فعلی خود را در سال ۱۹۶۸ به دست آورده است، افزود: پیش از این پلی تکنیک لوزان بخشی از دانشگاه لوزان بود و اکنون پلی تکنیک لوزان موسسه‌ای وابسته به دولت فدراسیون سوئیس است که دانشجویان سوئیس را پذیرش می‌کنند.

وی اضافه کرد: سایر دانشگاه‌های برتر اختصاصا به عنوان مراکز نوآور تاسیس شده‌اند که نمونه آن دانشگاه فنی مونیخ آلمان است که رتبه ۵ را در میان ۱۰۰ دانشگاه نوآور اروپا در اختیار دارد.

مهراد،خاطرنشان کرد: این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شد و در انتقال آلمان از یک کشور کشاورزی به یک کشور صنعتی نقش مهمی ایفا کرده است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، این دانشگاه هم اکنون ۳۷ هزار دانشجو دارد و ۱۳ نفر از اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز از سال ۱۹۲۷ به بعد برنده جایزه نوبل شدند.

وی تعداد دانشگاه‌های نوآور آلمان در میان ۱۰۰ دانشگاه نوآور برتر اروپا را ۲۴ دانشگاه ذکر کرد که بیش از هر کشور اروپایی است و افزود: انگلستان با ۱۷ دانشگاه در مرتبه دوم قرار دارد. علاوه بر آن رتبه دانشگاه کمبریج در این زمینه سوم و رتبه دانشگاه آکسفورد ۸ است.

مهراد، تاکید کرد: بزرگترین دانشمندان تاریخ علم جهان مانند «اسحاق نیوتن»، «چالز داروین» و «آلن تورینگ» در دانشگاه کمبریج و «راجرز بیکن»، «رابرا هوک» و «ادموند هیلی» در آکسفورد تحصیل کرده‌اند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز، با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های جمهوری ایرلند، یادآور شد: جمهوری ایرلند با دارا بودن جمعتی کمتر از ۵ میلیون نفر، در میان ۱۰۰ دانشگاه نوآور اروپا تنها ۳ دانشگاه دارد.

به گفته وی، کالج کلینیکی دوبلین با رتبه ۴۸ برترین دانشگاه ایرلند است که در سال ۱۵۹۲ تاسیس شده است و پروانه ثبت اختراع این دانشگاه بسیار مشهور و معتبر است که این امر نشان دهنده تاثیر این دانشگاه بر تحقیق و توسعه جهانی است.

مهراد، ادامه داد: بر این اساس منطقه اروپای غربی با ۶۰ دانشگاه برتر در میان ۱۰۰ دانشگاه نوآور نسبت به سایر مناطق برتری دارد.

به گفته وی اروپای شمالی با ۲۴ دانشگاه در مرتبه دوم قرار دارد و اروپای جنوبی در این رتبه بندی دارای ۱۵ دانشگاه و اروپای شرقی نیز دارای یک دانشگاه است که با نامjajrellonia در لهستان رتبه ۹۲ را به دست آورده است.

رییس بخش علم شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز با تاکید بر آن که ۵ دانشگاه برتر این رتبه بندی در کشورهایی قرار دارند که جزو اتحادیه اروپا نیستند، یادآور شد: این ۵ دانشگاه شامل ۴ دانشگاه در سوئیس و دانشگاه اسلو در نروژ با رتبه ۴۱ می‌شود.

وی گفت: دانشگاه‌های روسیه،‌ ترکیه، فنلاند و سوئد فاقد رتبه در میان دانشگاه‌های برتر نوآور اروپا هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

غیبت ایران در فهرست ۷۵ دانشگاه نوآور آسیا/ اختصاص نیمی از فهرست ۱۰۰ دانشگاه نوآور جهان به آمریکا

تأثیرگذارترین مجلات علمی ایران ۱۴۳ پله عقب‌تر از برترین‌های دنیا

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها