شنبه، ۲۳ تیر، ۱۴۰۳ | Saturday, 13 July , 2024

آزمایشگاه شتابگر «آلبا» اسپانیا میزبان پژوهشگران ایرانی می‌شود

نسخه قابل پرینت
کد خبر:16465
دوشنبه، ۲۳ اسفند، ۱۳۹۵ | 13:14

آزمایشگاه شتابگر «آلبا» اسپانیا میزبان پژوهشگران ایرانی می‌شود

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: زمینه استفاده محققان و پژوهشگران ایرانی از آزمایشگاه آلبا اسپانیا به‌منظور استفاده از شتابگر سنکترون و آزمایش‌های پیشرفته فراهم شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران رضا اسدی‌فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هدف از انعقاد قرارداد کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا در اسپانیا را بهره‌مندی دانشمندان و پژوهشگران کشورمان از آزمایش‌های پیشرفته عنوان کرد و گفت: بر اساس این قرارداد،  استفاده کاربران ایرانی از تابش سنکروترون برای انجام پژوهش‌های گوناگون در زمینه‌هایی همچون فیزیک، شیمی، علم مواد، پزشکی، زیست‌شناسی، باستان‌سنجی، محیط زیست و دیگر حوزه‌ها فراهم شده است.


وی ادامه داد: با امضای قراردادی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آزمایشگاه آلبا و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی هزینه‌های همکاری با آزمایشگاه آلبا تامین می‌شود.

اسدی‌فرد، با بیان این‌که تعداد زیادی آزمایشگاه عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌کنند، افزود: تمامی این کاربران می‌توانند برای انجام آزمایش‌های پیشرفته که آزمایشگاه‌های کوچک جوابگوی نیاز آن ها نیست از شتابگر سنکروترون مانند آن چه که در آزمایشگاه آلبا موجود است، استفاده کنند.

وی با اشاره به توافق با آزمایشگاه آلبا برای ۲۰ روز آزمایش معادل ۴۸۰ ساعت در ۶۰ شیفت کاری برای بهره‌مندی کاربران ایرانی از باریکه سنکروترون آلبا افزود: برای بهره‌گیری بهینه و کارشناسی شده از این فرصت، دانشگران و پژوهشگران کشور در رشته‌های گوناگون دعوت شده‌اند تا در زمینه‌ی کاربری از تابش سنکروترون در پیشبرد پژوهش¬های خود، طرح‌های پیشنهادی را تهیه و در سامانه‌ی ویژه‌ این برنامه ثبت کنند.

اسدی‌فرد، با اشاره به پیش‌بینی اعزام ۱۰ تا ۱۵ گروه از دانشگاه‌های ایران برای انجام آزمایش به کشور اسپانیا، اظهار کرد: ارزیابی دقیق طرحهای پژوهشی برای استفاده از تابش سنکروترون در کارگروه علمی برنامه کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا توسط متخصصان ایرانی انجام می‌گیرد همچنین در کنار اساتید داخلی، چهار نفر از کاربران ایرانی سنکروترون که در حال حاضر در آزمایشگاه‌های بین المللی مشغول به کار هستند، برای کمک به داوری طرح‌ها، برگزیده شده‌اند.

مدیر شبکه آزمایشگاهی با اشاره به ارائه بیش از یک میلیون خدمت آزمایشگاهی و سرویس‌دهی بیش از ۳۳۰ آزمایشگاه عضو این شبکه شامل مراکز دانشگاهی، پژوهشگاه و شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: اکنون ۴۱ آزمایشگاهXRF ، ۶۸ آزمایشگاه XRD، ۱۶ آزمایشگاه TEM، ۶۱ آزمایشگاه SEM، ۱۰۰ آزمایشگاه IR و فناوری‌های وابسته به آن، ۲ آزمایشگاه SAXS، ۱ آزمایشگاه XPS و ده‌ها آزمایشگاه در سایر حوزه‌ها به اساتید، پژوهشگران و دانشجویان ایرانی خدمت‌رسانی می‌کنند.

اسدی‌فرد با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی فعالان علمی، پژوهشی و فناوری کشورمان از امکانات موجود در آزمایشگاه آلبا گفت: بخش قابل توجهی از این کاربران را صنایع مختلف کشور از صنایع فولاد، پتروشیمی، داروسازی، انرژی، غذایی؛ آرایشی و بهداشتی و … تشکیل می دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

یارانه ۵۰ درصدی خدمات آزمایشگاهی تابستانه برای دانشگاهیان

فراخوان حمایت ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد استارتاپ و هسته‌ فناور

پاکستان، میزبان نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان ایرانی

برنامه حمایت از «اعزام کاربران ایرانی به آزمایشگاه‌های تابش سنکروترونی» تصویب شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها